Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Telefónica v rukou PPF: Lepší služby, ale hrozba pro bezpečnost?

  9:35

Koupě českého O2 skupinou Petra Kellnera je zřejmě dobrou zprávou pro zákazníky. Bezpečnostní služby však tíží obavy kvůli Rusku a Číně.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

O koupi českého O2 finanční skupinou PPF Petra Kellnera se spekulovalo již dlouho. Nyní je to realita. Finančním aspektům transakce se již ČESKÁ POZICE věnovala, otázkou zůstávají možné dopady na oblasti byznysu, jimž se O2 věnuje.

První věc, která v souvislosti s O2 napadne, je volání a připojení k internetu. Těžko říct, jaké jsou konkrétní záměry PPF, ale lidé z oboru čekají spíše zlepšení. Společnost Telefónica SA, mateřská firma české Telefóniky, dlouhodobě ze své dcery primárně získává peníze. Důkazem mohou být vysoké dividendy, které se v minulých letech pohybovaly okolo 30 korun na akcii. Celkem firma například v roce 2012 vyplatila na dividendách 8,7 miliardy korun.

Dalším dokladem jsou poplatky, které česká Telefónica platí mateřské společnosti za správu značky a management. Tyto poplatky, jež podle výroční zprávy loni dosáhly 1,14 miliardy, jsou v poměru k výnosům vyšší než například u německé pobočky. Rozdíl oproti dividendám spočívá v tom, že tyto prostředky jdou čistě mateřské společnosti, a proto z nich drobní akcionáři nic nemají.

Dočká se Česko optiky?

Z toho lze usoudit, že společnost se do rozsáhlých investic právě nehrnula. To se s příchodem PPF může změnit, což by pro český telekomunikační trh byla dobrá zpráva. Projevit by se to mohlo zejména v oblasti fixní sítě, konkrétně v masivnějším budování optických sítí. Určité plány tímto směrem společnost již podnikla, ale jejich zintenzivnění by věci silně prospělo, protože současná měděná vedení jsou na pokraji svých technických limitů.

Od PPF lze očekávat razantní vedení, které se bude snažit osekat zbytečné náklady a výrazně zvýšit flexibilitu společnosti

Od PPF lze očekávat razantní vedení, které se bude snažit osekat zbytečné náklady a výrazně zvýšit flexibilitu společnosti. Výrazně jednodušší to bude v tom, že management se kvůli každému rozhodnutí nebude muset radit s bůhvíjak vzdálenou centrálou, což rozhodovací procesy výrazně urychlí. Proto se dá čekat i rychlá inovace nabídky pro zákazníky z řad firem i domácností a rafinovanější marketing, což je zpráva, která zbylé dva velké hráče na trhu (T-Mobile a Vodafone) sotva potěší.

Změny by se mohly odehrát i v oblasti IT. Telefónica je totiž v této oblasti poměrně významným hráčem – byť spíše opticky. Přestože je například oficiálně provozovatele systému datových schránek, tuto zakázku stejně jako řadu dalších jen přeprodala subdodavatelům. U všech podobných projektů si nechává jen projektový management, zbytek prodá dál.

A to navzdory tomu, že před šesti lety koupila společnost Deltax Systems, jejíž know-how ze světa ICT mělo právě Telefónice pomoci podobné věci řešit svépomocí. To se evidentně nestalo. Pokud se k tomu nové vedení rozhodne, je možné, že své kapacity v této oblasti výrazně posílí a převezme si některé aktivity přímo pod sebe bez outsourcingu.

Bezpečnostní riziko?

Potud to vypadá na samé dobré zprávy. Zákazníci se zřejmě dočkají širší nabídky produktů a služeb, v Česku se začnou více budovat optické sítě, a pokud se podaří právě probíhající aukce kmitočtů, dočkáme se i vysokorychlostního mobilního internetu. Existují však i své stinné stránky v v tomto případě je to primárně bezpečnost.

Stát žádnou vlastní komunikační infrastrukturu nemá a Telefónica mu dodává hlasové a telekomunikační službyTelefónica O2 je totiž bývalý Český Telecom, státní operátor privatizovaný v roce 2005. Dnes se na webových stránkách Telefónicy lze dočíst, že „provozuje téměř sedm milionů mobilních a pevných linek, což z ní činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb na světě“. To je bezpochyby pravda, horší je, že mezi těmito linkami jsou i ty, po kterých běží tajná komunikace českých bezpečnostních složek.

V době privatizace Českého Telecomu se vymyslelo šalamounské řešení – stát si tyto linky bude od Telefóniky pronajímat. Tak tomu je dosud. Stát tedy žádnou vlastní komunikační infrastrukturu nemá a Telefónica mu dodává hlasové a telekomunikační služby (byť tyto služby státním institucím poskytují i ostatní operátoři) a také provozuje systém datových schránek. Z bezpečnostního hlediska takové uspořádání není právě ideální, protože Telefónica je soukromý subjekt, a tudíž mu stát nemá co mluvit například do personální politiky (kontrola zaměstnanců, kteří se k citlivým informacím mohou dostat).

Každý si bezpečnost zajišťuje sám

Ani současnost tedy není ideální. Jenže PPF je přece jen trochu jiná liga. Tato investiční skupina působí v celé řadě zemí včetně Ruska, Číny, Běloruska, Ukrajiny a dalších států, které jsou nezřídka považované za bezpečnostní riziko. Kupříkladu Kongres USA před časem varoval před čínskými firmami Huawei a ZTE. Z těchto důvodů některé bezpečnostní složky různých států odmítají čínské technologie používat.

Není zcela zřejmé, jaké má PPF s Telefónikou úmysly

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který se mimo jiné v současnosti zabývá kybernetickou bezpečností, vzniklou situaci zatím příliš otevřeně komentovat nechce. „Co se týče dostupnosti, jsou v současné době služby státu v oblasti telekomunikací a informačních systémů zabezpečovány převážně prostřednictvím soukromých subjektů,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí NBÚ Radek Holý. Podle jeho vyjádření jsou v současnosti různé státní úřady a instituce samy zodpovědné za bezpečnost služeb, které si u dodavatelů objednají. Podstatné je tedy vždy konkrétní smluvní ujednání poskytovatele a odběratele služby a také dohled nad dodržováním těchto ujednání.

Netvrdíme, že PPF je prodlouženou rukou Číny nebo Ruska. Nicméně v bezpečnostní komunitě jsme takové obavy zaznamenali, a proto je zmiňujeme. Není totiž zcela zřejmé, jaké úmysly PPF s Telefónikou má. Teoreticky bude čtyři roky klid, protože existuje dohoda, že čtyři roky bude jak česká, tak slovenská Telefónica používat značku O2,a teprve poté půjde z obchodu nějak vycouvat. Co se bude dít potom, je však velkou neznámou.