Lidovky.cz

Takzvané Nečasovo vítězství: kormidlo přebírá Vít Bárta

Evropa

  12:46

Pakliže budou i příští tahy premiéra Nečase vypadat jako ten poslední, může se snadno ocitnout zcela mimo šachovnici.

foto: © ČESKÁPOZICE, ČTKČeská pozice

Nečas hraje svoji životní partii. Ty šachové mají v průměru 40 tahů a 30 z nich je vynucených. Zahájení, ty vezmeš figuru, soupeř vezme figuru, ty dáš šach, soupeř přestaví figuru a tak dále. Stejně tak v politice. Z hlediska výsledku jsou ale nejdůležitější tahy, u nichž je zapotřebí fantazie, kombinační schopnosti a smysl pro strategii. Podle těchto tahů se liší průměrný hráč od velmistra. Poslední vývoj ve vládní koalici ukázal, že všechny dosavadní Nečasovy tahy byly vynucené. Takový hráč nemůže vyhrát.

Premiér rozhodl udělat z Radka Šmerdy prozatímního ministra dopravy (dokud se Vít Bátra neočistí), z Jana Kubiceho šéfa resortu vnitra a pro Radka Johna zřídil atraktivní post protikorupčního cara. Pakliže podobně budou vypadat i další Nečasovy tahy, pak premiér brzy dostane „dušený mat“, což se mezi šachisty považuje za největší potupu.

Snídaně u Bárty

Ale pojďme k jednotlivým změnám. Náměstek Šmerda se stane ministrem dopravy, resortu, který zůstal Věcem veřejným. Co to znamená pro Bártu? Nic. Leda tolik, že nebude muset chodit do práce přes Vltavu, úřad bude řídit z obýváku. Ráno ho navštíví Josef Dobeš, Radek Šmerda, Radek John a možná i klíčový náměstek ministra vnitra Michal Moroz, pokud nový šéf resortu Jan Kubice nebude mít odvahu jej odvolat.

Členové tohoto kvarteta faktickému předsedovi Věcí veřejných udělají snídani, možná, že mu někdo vyčistí i boty, vyslechnou bosse, co mají dělat a pak je Bárta pošle do práce. Nečasovi tyto informace někdo brzy donese, jenže premiér vše bude tolerovat, stejně jako toleroval, když se dozvěděl, že Bárta řídí i vnitro.

Kubice Johna nezastíní

Kubiceho rozhled začíná a končí u policie, jakékoli téma mimo ni může být pro ministra smrtelné

Není ale jasné, co nás čeká po změně ministra vnitra. To je větší záhada než doprava. Jan Kubice má nezpochybnitelný morální kredit, i když ne u všech lidí – zejména těch, kteří se domnívají, že „Kubiceho zpráva“ byla vyrobena na zakázku ODS. John s tímto výběrem určitě rád souhlasil. V jeho očích je to ten správný protimafiánský bojovník z pořadů Na vlastní oči. A nový protikorupční car možná freudovsky cítí, že ho Kubice až tak moc nezastíní! Budoucí ministr vnitra je považován za hodného člověka, a byť se to vzhledem k jeho minulosti nezdá, je poměrně nerozhodný, velkých věcí se bojí a co se týká personálních změn, je prý měkký. Není křivák, je férový, jenže existuje obava, že ve své naivitě může kývnout na nějaký směr, kudy se podle politické objednávky má jít.

Sázka na Kubiceho je nešťastná z formálního důvodu. Vždyť Nečas ještě nedávno deklaroval, že musí zamezit vlivům bezpečnostních agentur, a pak si za ministra vybere spolumajitele bezpečnostní agentury. I když samozřejmě nelze srovnávat Bártovu ABL s firmou SUB S.A., kterou po odchodu z postu šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Kubice se svým bývalým náměstkem na ÚOOZ Hynkem Vlasem v roce 2008 založil.

Firma prý zpočátku dostávala nějaké zakázky od ODS a i od Marka Dalíka, nejlepšího přítele Mirka Topolánka, ale tento zdroj prý brzy vyschl. Politici se na Kubiceho zřejmě vykašlali. Každopádně Kubice nyní bude muset rychle prodat polovinu firmy SUB S.A. Komu ale? Bude mít Vlas dostatek peněz? Půjčí mu na to banka? Bude firma získávat po odchodu Kubiceho méně zakázek? Nebo spíše více? Není nakonec ani vyloučeno, že si Kubice na vnitro nakonec přivede Vlase, bez něhož – jak s nadsázkou říkají jejich někdejší kolegové – je Kubice poloviční.

Jan Kubice je často spojován s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem, jenže nejen zdroje ČESKÉ POZICE tvrdí, že se nerozešli v dobrém, což je pro vnitro dobrá zpráva. Můžeme si ale být jistí, že Langer se ke Kubicemu určitě přihlásí a nevíme, zda nový ministr bude mít dost odvahy ho odmítnout.

Jelikož koalice chtěla krizi vyřešit co nejrychleji, je jasné, že Kubice neměl mnoho času, aby nabídku dlouho a hluboce promýšlel. Jde mu spíše o jakousi morální satisfakci za svoji dehonestaci a následný odchod z pozice ředitele ÚOOZ než o nějakou snahu o profesní posun vnitra mimo politiku k věcnosti. Bude se bát cokoli rozhodnout a zásadně se bude vyjadřovat pouze k policejní práci.

KIVS, CMS, Česká pošta a peníze z EU

Nicméně jeho jmenování reálně dokazuje, že koaliční politici, zejména z ODS, nepřestali chápat resort pouze jako ministerstvo policie. Kubiceho rozhled začíná a končí u policie, jakékoli téma mimo ni může být pro ministra smrtelné. (Kubice by se spíše hodil na post policejního prezidenta.)

Problém je, že Kubice nemá žádné vzdělání, neovládá jazyky, prakticky nezná problematiku státní správy. Přinejmenším v posledním ohledu je mentálně velmi podobný Johnovi. Nemá kolem sebe žádný tým, který by byl schopen řídit státní správu natož pak projekty ministerstva vnitra typu Komunikační infrastruktura veřejné správy (KIVS), Centrální místo služeb (CMS), transformace České pošty a její příprava na liberalizaci trhu či strukturální fondy EU.

Více v článku Boj o vnitro: nejde ani tak o policii jako o Českou poštu a KIVS

Nový ministr je podle zdrojů ČESKÉ POZICE navíc terénní člověk, prostě operativec, jehož prý napsání jakékoli zprávy ničilo a vždy potřeboval někoho, kdo mu vedl administrativu. Jak zareaguje, až mu na stole budou denně přistávat desítky podpisových knih, kde se bude muset probírat připomínkovým řízením, mezinárodními smlouvami, materiály pro vládu či veřejnými zakázkami?

Náměstek Moroz a byznys na vnitru

Klíčové je, zda Kubice ponechá ve funkci Michala Moroze, mocného náměstka pro strategii a programové řízení, kterého na tento post prosadil de facto Vít Bárta

Lidé, kteří Kubiceho znají a respektují jeho práci u policie, tvrdí, že do výše uvedených záležitostí ani nebude mít zájem proniknout. Je typem člověka, který když se na něj ta otravná úředničina valí, je schopen říct: Kašlu na to! Doufáme, že se nenechá v těchto záležitostech zmanipulovat svými náměstky a že si vybere spolupracovníky, kteří mu pomohou. A zde je klíčová otázka, zda Kubice ponechá ve funkci Michala Moroze, mocného náměstka pro strategii a programové řízení, kterého podle zdrojů ČESKÉ POZICE prosadil do tohoto postu de facto Vít Bárta.

Podle informací ČESKÉ POZICE byl na posledním grémiu ODS velký tlak na Nečase, aby Moroze ihned odvolal. Snad silnější než na odvolání Johna. Neví se, kdo nakonec vyhrál, avšak podle vítězného úsměvu Bárty na tiskovce, když se oznamovalo Kubice jméno, se lze domnívat, že premiér to nebyl. Pro faktického šéfa Věcí veřejných je důležité, aby Moroz zůstal ve funkci náměstka co nejdéle, aby pro něj zajišťoval pokračování v rozjetých byznysových projektech.

Právě na budoucnosti náměstka Moroze poznáme, čí kandidát Kubice byl a kdo ho bude „řídit“. Nepochybně se znají, vždyť Moroz ještě jako podnikatel údajně dodával různé zpravodajské technické prostředky na ÚOOZ. Jaký je ale dnešní vztah mezi Kubicem a Morozem, se neví. Doufáme, že na tuto otázku premiér Nečas dostal od kompetentních osob pravdivé odpovědi.

Nyní už nemá smysl rozebírat, kdo ze zbylých kandidátů by byl lepší. Bývalý ministr vnitra Martin Pecina nabídku od Bárty a části ODS odmítl. Hradního kandidáta Radima Bureše si vládní politici nevybrali. Pokud koaliční lídři hledali někoho, kdo je navenek jakoby ikona boje s mafií, kmotry a korupcí, a přitom nebude nic měnit kolem byznysu ministerstva vnitra (KIVS, CMS, Česká pošta a strukturální fondy EU), pak v osobě Kubiceho ideálního kandidáta našli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.