Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tak chce tomu tady někdo vládnout?

  7:25

Ani dva týdny po volbách není zřejmé, zda se strany úspěšné ve volbách uráčí převzít vládu nad Českou republikou.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto www.cssd.cz, ČTK, ČTK/Kamaryt MichalČeská pozice

Pět dní po volbách. Budoucí premiér nese prezidentovi na Hrad písemnou dohodu tří vítězných stran, která deklaruje jejich úmysl sestavit většinový kabinet. Vzápětí se rozbíhají dennodenní jednání expertních týmů, která mají sjednotit programové požadavky jednotlivých politických stran. Koaliční smlouva je hotová měsíc poté.

Taková byla realita roku 2010. ODS Petra Nečase (nebo občas Jany Nagyové), TOP 09 Karla Schwarzenberga (nebo častěji Miroslava Kalouska) a Věci veřejné Radka Johna (spíše zcela Víta Bárty) měly bezprostředně po volbách jasno, že důvěru voličů manifestovanou kombinovaným ziskem 118 poslaneckých mandátů musí a chtějí přetavit ve společné vládnutí České republice.

Vítěz voleb má dva potenciální partnery, kteří čekají, jak situace u vítěze dopadne, a střídavě vyhlašují, že ve vládě budou, nebo taky nebudouŽe se téhle sestavě během následujících let ne všechno zcela povedlo, o tom asi není třeba debatovat, na stránkách ČESKÉ POZICE se o tom napsalo nemálo textů. Ale že se tato sestava alespoň po volbách nezdržovala naprostými banalitami a vrhla se do práce bez zbytečných průtahů, to je prostě fakt.

O tři roky později je situace poněkud odlišná. Máme tu vítěze voleb, který se už 14 dní hádá, zda mu bude i nadále předsedat osoba, kterou voliči volili jako předsedu strany. Tento vítěz voleb má dva potenciální partnery, kteří čekají, jak situace u vítěze dopadne, a střídavě vyhlašují, že ve vládě budou, nebo taky nebudou, což se ještě uvidí podle něčeho, co zatím ještě nevíme, protože to nejspíš ještě nevědí ani v těchto partajích.

Šéfové stran se nepřetrhnou

A máme tu předsedy těchto stran se zcela nečitelnými záměry. Bohuslav Sobotka z ČSSD se zatím stará jen o to, aby byl ještě nějakou dobu předsedou ČSSD. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš před volbami vyhlásí, že na ministerstvo financí by se klidně obětoval, aby po volbách, kdy prezident oznámí, že bude trvat na zavedené praxi čistých lustračních osvědčení u každého člena kabinetu, oznámil, že se jemu osobně vlastně do vlády možná nechce. A předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro iDnes.cz oznámí, že i kdyby nakonec jeho lidovci kabinet s ČSSD a ANO zformovali, on sám by se správy země neúčastnil.

Aby toho nebylo málo, portál Aktuálně.cz se s odvoláním na zdroj blízký vedení hnutí ANO věnuje spekulaci, že by vítězové voleb sestavili vládu nepolitickou, zčásti nebo zcela úřednickou. Babiš to vzápětí pro Novinky.cz označil za hloupost, jenže vzhledem ke svému lavírování se nemůže divit, že k takovým spekulacím dochází.

Nyní by bylo záhodno, aby se svými kartami začali konečně hrát i politiciPokud by snad někteří z účastníků vyjednávací telenovely zapomněli: zemi stále vládne nikým nezvolená, sněmovnou odmítnutá a v řádných volbách celým půldruhým procentem hlasů oceněná parta přátel Miloše Zemana, která se na svých postech chová jako na dobytém nepřátelském území. Jakékoliv další průtahy v současném (ne)vyjednávání jen prodlužují mandát tohoto nelegitimního spolku. Jakékoliv další průtahy jen vyhovují Zemanovi a dvojici jeho pobočníků Vratislavu Mynáři a Martinovi Nejedlému.

Po obludné krizi vlády Petra Nečase se z nejrůznějších stran ozývalo volání, aby voliči znovu rozdali karty. Občané už v tomto bodě svou úlohu splnili. Nyní by bylo záhodno, aby se svými kartami začali konečně hrát i politici (a to včetně těch, kteří se politiky nenazývají, protože prý makají). Byli zvolení právě proto, aby vládli. Pokud to nevěděli v době, kdy si o důvěru voličů říkali, dva týdny po volbách už by jim to dojít mohlo.