Lidovky.cz

Tajná schůzka šíbrů ČSSD obnažuje Českou televizi

  8:38

Aktualizováno. Zadržování záběrů dokumentujících utajené jednání v Lánech je buď neskutečný šlendrián, nebo hůře, velmi nebezpečný záměr.

Václavu Moravcovi o tajné schůzce u prezidenta a pořízených záběrech z ní nikdo neřekl. Proto její aktéry nekonfrontoval. foto: © Isifa/Mafra/PETR TOPIČČeská pozice

Aktualizováno o vyjádření České televize. A o čem se po dnešních Otázkách Václava Moravce bude mluvit, ale tady to nezazní? Takovou otázku mohl na úvod nedělního vysílání, v němž byl hlavním hostem prezident Miloš Zeman, položit elitní moderátor České televize Václav Moravec.

Máme na mysli utajovanou schůzku předáků sociální demokracie v Lánech, která se odehrála v sobotu večer bez vědomí předsedy strany Bohuslava Sobotky. Co následovalo poté, je známé. Předsednictvo strany odvolalo na popud Michala Haška, hlavního aktéra lánské schůzky, Sobotku z vyjednávacího týmu o nové vládě a vyzvalo předsedu ke složení funkce. Nyní se odehrává vnitrostranický boj o to, kdo bude řídit sociální demokracii.

Zpět ale k  České televizi. Je zarážející, že se moderátor Moravec na schůzku nezeptal ani Miloše Zemana, a ani v následující debatě stranických „dvojek“ Michala Haška. Česká televize totiž již od sobotního večera záběry z Lán, které dokládají utajené jednání, disponovala. Přesto to nakonec byla ČESKÁ POZICE, kdo jako první o prezidentské večeři za účasti Michala Haška, Jeronýma Tejce, Milana Chovance, Zdeňka Škromacha a Jiřího Zimoly informovala.

Pochybení nebo naschvál?

Odpověď je celkem prostá. Moravec se nezeptal, protože o tom vůbec nevěděl ani on, ani lidé z jeho týmu, který diskusní pořad připravuje. Mnohem závažnější je ovšem jiný dotaz. A to, proč o tom moderátor nevěděl? Česká televize měla jedinečnou šanci tyto informace využít. Natáčení v Lánech probíhalo už ve chvíli, kdy ve studiu v sobotu proti Moravcovi seděl Sobotka (spolu s dalšími předsedy stran, jež pronikly do sněmovny). Dotaz „Co říkáte na to, že Hašek již jedná se Zemanem?“ ale nikdo Moravcovi do sluchátka neporadil.To, co bude Česká televize prezentovat, je selhání vnitřní komunikace. Jinak se z toho vylhat nedá.

V neděli pak měl v zásadě jako jediný Moravec šanci konfrontovat prezidenta a vzápětí Haška, který až po vystoupení v televizi začal se svými proklamacemi, že by měl Sobotka odstoupit. Česká televize pak na svém webu ve zpravodajství odkazovala na schůzku jako na údajnou s odkazem na ČESKOU POZICI. Až pozdě odpoledne se natočená reportáž stává součástí zpravodajství.

Znovu tedy: Proč? To, co bude Česká televize prezentovat, je selhání vnitřní komunikace. Jinak se z toho vylhat nedá. A možná to i bude pravda. V tom případě jde ale o neskutečný šlendrián v rámci přípravy veřejnoprávního zpravodajství. Přece není možné v povolební situaci „sušit“ exkluzivní záběry o jednáních, která vedou k tomu, že některý z politiků skončí s pomyslnou kudlou v zádech.

Aktualizace: Mluvčí České televize Alžběta Plívová v reakci na dotazy ČESKÉ POZICE ve středu odpoledne uvedla:

„Česká televize se ohrazuje proti informacím, že disponuje záběry dokládajícími schůzku politiků v Lánech. Redaktorka ČT24 pouze před zámkem v Lánech natáčela zpravodajský vstup, ve kterém vycházela z neověřené informace, kterou disponovala. Tuto informaci následně redakce zpravodajství ověřovala, přičemž proces ověřování nebyl v tomto případě z veřejně známých důvodů snadný a probíhal od sobotních nočních hodin až do nedělního odpoledne, kdy byla zpráva zařazena do vysílání.“

Poznámka ČESKÉ POZICE: Redaktorka ve vstupu odvysílaném v neděli v Událostech říká, že za branami lánského zámku jednají Hašek, Tejc a Škromach již půl hodiny. Tedy žádné „údajně“. A následně až ve středu pouští Česká televize další záběry vyjíždějících limuzín s přímými záběry na poznávací značky.

Politikaření kvůli funkcím

Mnohem horší je ale druhé možné zdůvodnění, a to, že nemuselo jít o omyl a špatnou komunikaci. Tedy, že veřejnoprávní zpravodajství některé informace zatajuje, je tendenční nebo záměrně povrchní.

Bohužel i to se dá na několika drobnostech dokladovat. Za nového vedení se z hlavních Událostí stal spotřebitelský magazín. Namísto konkrétních denních zpráv se divák dozví, jak nejlépe pořídit last-minute zájezd a jak správně reklamovat zboží – pěkně v bodech na dotykové obrazovce. Nic proti infotainmentu, ale ten patří spíše na jiný typ stanice. Reportéři ČT, pořad připravující investigativní reportáže jdoucí do hloubky, mají oproti tomu téměř nulovou podporu v ostatním vysílání. Zmínka o pořadu, který by měl být výkladní skříní televize, se odbývá tak maximálně v ranním vysílání v den, kdy Reportéři půjdou na obrazovku.Všimli jste si, jak je k prezidentovi a jeho některým excesům zpravodajství ČT shovívavé?

Stejně tak personální kroky v poslední době vedou k tomu, aby informování bylo líbivější a nekonfrontační. Použijme jen známá jména. Styl kladení otázek Jakuba Železného mnoha hostům nevyhovoval a moderátorovo hledání kontroverzí i tam, kde nejsou, teprve ne. Za nového vedení ovšem povýšil – moderuje přece hlavní Události. A ti, kdo se báli jeho kontroverzních otázek, se nemusejí již obávat. Kolegyni při ťukání na dotykovou obrazovku ve večerních zprávách mu dělá Daniela Písařovicová, která zase vyčnívala v ekonomickém oddělení, protože hospodářství z větší části rozuměla. Případ Daniely Drtinové byl probírán mediálně až s hysterií. Nic proti jejímu odvolání: management má na to právo měnit tváře jednotlivých pořadů. Ale styl a zdůvodnění, včetně předstírání, že pořad v čase, kdy na televizi nikdo nekouká, je povýšení, nahrává spíše konspiraci o „vyprazdňování“ zpravodajství.

To jsou věci, které vidí i divák. A teď ještě jednou do zákulisí a k boji Sobotky a Haška. Když v srpnu předseda ČSSD prohrál svůj boj o nepodpoření prezidentské vlády Jiřího Rusnoka, vedení zpravodajství podle našich informací důrazně doporučilo dávat větší prostor Haškovi. Proč? Inu, vysoké manažerské pozice v České televizi jsou silně závislé na rozhodnutí politiků, kteří jsou u moci. A Hašek je kromě jiného nyní blízkým spojencem prezidenta Miloše Zemana, který je zas pro změnu v současné nejisté situaci snad jediným stabilním prvkem politické scény a očividně tahá za její nitky. Ostatně všimli jste si, jak je k prezidentovi a jeho některým excesům zpravodajství ČT shovívavé?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.