Tabákový lobbista Zeman v Bruselu perlil – jako ve čtvrté cenové

Europoslanci zřejmě dosud nezažili, aby prezident členské země EU obhajoval tabákový průmysl stejnými argumenty jako výrobci cigaret.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Vostárek JosefČeská pozice

Prezident Miloš Zeman se ve středu 18. září v Bruselu předvedl. Na setkání s šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem se zastal tabákového průmyslu a vystoupil proti schválení tabákové směrnice. „Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem o zaměstnanost asi 1 500 zaměstnanců továrny Philip Morris v Kutné Hoře,“ prohlásil Zeman s tím, že pokud bude směrnice v dosavadní podobě přijata, povede to pouze k pašování, černému trhu, snížení kvality a ke zvýšení ceny cigaret. Navíc v Evropském parlamentu vtipkoval jako v hospodě čtvrté cenové kategorie.

Evropský parlament si Zeman vybral záměrně. Právě europoslanci totiž společně s členskými státy Evropské unie na podzim rozhodnou, zda směrnicí zakážou například všechny cigarety s příchutí či slim cigarety, případně bude-li se muset výrazně zvětšit varování před následky kouření na cigaretových krabičkách.

Zemanovo ostré vystoupení proti tabákové směrnici rozohnilo především její obhájce. „Je neuvěřitelné, že důležitý muž, prezident ČR, se takto osobně k té věci postaví. Pokud chce pokračovat v kouření, učiní tak bez ohledu na balení cigaret. Pro 700 000 dětí, které ročně začínají kouřit, je ale přitažlivost krabiček důležitá,“ uvedla ČT Moniku Kosinskou, šéfku největší organizace pro ochranu zdraví – European Public Health Alliance.

Tlak tabákových firem zesiluje

S blížícím se termínem projednávání tabákové směrnice v EP sílí i tlak tabákových firem na europoslance. Lze tedy říct, že jsou od tabákových lobbistů na ledaccos zvyklí. Zřejmě však dosud nezažili, aby se za tabákový průmysl přimlouval prezident členské země EU a to s pomocí stejných argumentů jako výrobci cigaret.

Zeman totiž téměř zopakoval například argumentaci finanční ředitelky firmy PhilipMorris Stanislavy Juríkové, jež v rozhovoru pro server Patria komentovala studii konzultantské společnosti Roland Berger pro skupinu PhilipMorris International. Studie například varuje před dopadem regulačních opatření na tabákový průmysl v podobě ztráty 175 tisíc pracovních míst, v případě České republiky pak dvou tisíc.

Dopad směrnice by existenci tabákových podniků neohrozil, a pokud by odradila od kouření byť jediné dítě, byla by prospěšnáZemanovo odvolávání se na možnou ztrátu takového počtu pracovních míst je však scestné. Směrnice by totiž zakázala pouze zhruba deset procent tabákových výrobků, a lze si jen obtížně představit, že by všichni kuřáci ochucených a slim cigaret okamžitě přestali kouřit – spíše by přešli k jiným. Tento dopad směrnice by určitě existenci tabákových podniků neohrozil, a pokud by odradila od kouření byť jediné dítě, což je jejím hlavním cílem, byla by prospěšná. Také Zemanovo varování před růstem černého trhu, pašováním a ztrátou kvality cigaret patří k nejčastějším argumentů tabákových firem proti regulaci tabáku.

Miloš Zeman své osobité vystoupení v Bruselu posléze před novináři vyšrouboval řadou bonmotů, jimiž je proslulý. Prohlásil například, že šéfovi EP Schulzovi slíbil, že si v jeho pracovně nezapálí cigaretu výměnou za to, že nebude přijata zmíněná tabáková směrnice. A novinářům umožnil jen dvě otázky, protože spěchá, aby si mohl v hotelu zapálit.