Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Systému IZIP se rodí konkurence

  15:22

Zatímco osud elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP je nejistý, dvě zdravotní pojišťovny se pustily do propojování vlastních systémů.

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny dnes jedná o osudu elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP. Z více než šesti milionů klientů VZP využívá IZIP jen zhruba 2,5 milionu lidí, za které pojišťovna platí IZIP měsíčně 6,5 milionu korun. Budoucnost systému má prověřit pilotní projekt VZP nazvaný Akord 2G.

Jde o průzkum v Karlovarském kraji a na Vysočině, kde elektronické zdravotní knížky využívá nejvíce pojištěnců. Má trvat jeden rok a cílem je zjistit, zda IZIP dokáže skutečně omezit plýtvání. Ministerstvo zdravotnictví, které se jednání o pilotním projektu VZP účastnilo, bude následně zkoumat, zda se podařilo redukovat opakované předepisování léků, zbytečné návštěvy praktických lékařů a specialistů či dublovaná vyšetření. Pokud se ukáže, že se díky IZIP ušetří, mohou se elektronické zdravotní knížky stát povinné pro klienty všech zdravotních pojišťoven. Záleží však na domluvě VZP s ministerstvem zdravotnictví, které se k problematice hodlá vyjádřit až po jednání správní rady pojišťovny.

Pakliže se pozitivní výsledky naopak neprokáží, jednou z krajních variant je i ukončení spolupráce mezi společností IZIP a VZP.

Na rozdíl od VZP zaměstnanecké pojišťovny na využívání elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP nemají dostatek financí. Objevil se však projekt propojení elektronických portálů zdravotních pojišťoven pomocí produktu Karta života. Vytvoří si tak vlastní „IZIP v malém“.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra využívá Kartu života již od roku 2009. Jde o databázi údajů o zdravotním stavu pojištěnců, lékařských výkonech či předepsaných lécích. K projektu se nyní připojí i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová řekla, že momentálně probíhají přípravy pro zpřístupnění Karty života pojištěncům a smluvním lékařům. Ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček prozatím nabídl spolupráci pouze České průmyslové zdravotní pojišťovně. Spolupráci s ostatními se však nebrání a do budoucna je o ní ochoten jednat.

„Očekáváme, že na celkových nákladech provozu portálu se budeme podílet částkou v řádu stovek tisíců korun ročně,“ uvedla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová, dle které spolupráce se společností IZIP není pro pojišťovnu z finančních důvodů možná. Kooperaci dle svých slov rozhodně nepodpoří a pojišťovna doufá, že k povinnosti IZIPu pro všechny pojištěnce nikdy nedojde. O jeho přínosech pro klienty a zdravotnická zařízení se totiž prý dá pouze spekulovat.

Ostatní zdravotní pojišťovny se do nového projektu prozatím nehrnou, a to i proto, že od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra doposud nedostali nabídku. Přesto jsou některé ochotny o připojení do projektu Karta života uvažovat, například Revírní bratrská pokladna, jak ČESKÉ POZICI sdělil asistent ředitele Jan Vomlela.