Lidovky.cz

Syrská válka je cynickou hrou velmocí

Evropa

  7:49
Chaos na pomezí Iráku a Sýrie lze interpretovat jako další pokus o změnu společenských poměrů v obou zemích, říká v rozhovoru Petr Markvart, který v Sýrii dlouhou dobu pobýval.

Voják v troskách Aleppa foto: Reuters

Právník Petr Markvart žil v Sýrii v letech 1989 až 1996. Syrskou realitu zná velmi dobře, protože v ní ještě v roce 2012 byl. „Jel jsem ověřit pravý stav věcí a nabídnout možnost konání mezináboženského dialogu v Praze,“ říká v rozhovoru Markvart. Dle něho je Sýrie obětí zahraničních zpravodajských služeb a jejich pragmatických cílů. A nabízí naprosto odlišnou analýzu syrské občanské války, kterou mainstreamová média nepřinášejí.

ČESKÁ POZICE: Extremisté z Islámského státu (IS), jak si teď říkají, jsou v poslední době centrem pozornosti medií. Kdo jsou jeho nepřátelé?

Petr Markvart, právník

MARKVART: Nepřátele mají v sekulárních arabských režimech v oblasti takzvaného úrodného půlměsíce, tím mám na mysli establishment v Sýrii a v Iráku. Mají tři zdroje pro pojetí své víry – sunnitskou muslimskou školu ibn Hanbala a učení ibn Tajmíji a ibn Abdulwahhába. Ty zdroje napovídají, že jejich geneze je spojená se Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými arabskými emiráty. V jejich konání jsou tyto tři zdroje nepopiratelné, odpovídají tomu, že IS pravděpodobně vytvořila některá tajná služba zemí Perského zálivu – s největší pravděpodobností saúdskoarabská Al Mukhabarat Al A’amah.

ČESKÁ POZICE: Spojení vyvozujete jen ze stejných škol islámu?

MARKVART: Nejen z toho, například – a to především – ze svědeckých výpovědí zadržených členů IS. Z nich vyplývá, že jejich vnitřní struktury tajná služba Saúdské Arábie přímo řídí.

ČESKÁ POZICE: Co by z toho Saúdská Arábie měla?

MARKVART: Válka na Blízkém východě je o regionální hegemonii. Bude jí mít Saúdská Arábie nebo Írán? Syrský konflikt je typickou ukázkou – alavité, o které se opírá režim syrského prezidenta Bašára Asada, jsou šíitskou odnoží islámu, některé sunnitské náboženské autority je naopak vůbec za muslimy nepovažují kvůli jejich volnému, přírodnímu a neformálnímu vyznání.

Zlý Asad? Mediální mantra

ČESKÁ POZICE: Média o syrském konfliktu říkají něco jiného. Na jedné straně je krutý diktátor Bašár Asad…

MARKVART: Ten mediální diskurz znám, nemusíte v něm pokračovat, je ideologický. Syřané – Židé, muslimové a křesťané – byli zvyklí žít vedle sebe v klidu a míru, pokud nenastal nějaký vnější tlak, který ta společenství záměrně stavěl proti sobě.

ČESKÁ POZICE: Proč jste mě přerušil, když jsem začal mluvit o Asadovi jako o diktátorovi?

MARKVART: Protože líčení Bašára Asada jako krutého tyrana je mantrou, kterou mediální mainstream zamořuje okolí. Zaměňují ho s jeho otcem Háfizem, srovnávají ale nesrovnatelné. On postrádá tvrdou ruku, kterou by bylo třeba některé problémy řešit. Jeho politika od počátku jeho vlády směřovala na západ. Snažil se Sýrii hned od roku 2000 přitáhnout blíž k Evropské unii, blíž k USA. Byli jsme pro něho přirození civilizační partneři.

Líčení Bašára Asada jako krutého tyrana je mantrou, kterou mediální mainstream zamořuje okolí

My jsme ale jeho volání nevyslyšeli, nikdy jsme mu nepodali na pomoc ruku. Naopak celých deset let před Arabským jarem se uplatňovalo ve všech členských zemích EU tiché embargo na dodávky vojenského materiálu a vyspělých technologií do Sýrie.

ČESKÁ POZICE: Proč embargo? Protože Sýrie podporovala Hamás, džihád?

MARKVART: Sem tam jsem takové věci slyšel, pak bych se ale chtěl zeptat těch, kteří to tvrdili: Proč teď ti islamističtí extremisté a teroristé, které měl Asad náruživě podporovat, bojují zarputile proti němu? Nedává to smysl. Je to hodně lživá a nepěkná mediální mantra.

ČESKÁ POZICE: Říkáte-li, že je to lživá a nepěkná věc, pak byste měl konkretizovat důvod, proč byl Asadův režim ostrakizován, když byl vlastně v pořádku.

MARKVART: Sekulární a bezpochyby autokratické režimy, nechci tvrdit, že demokratické – ale má to vadit? –, se nám nehodily. Byly příliš samostatné, počínaly si příliš nezávisle. Proto vznikl tlak, že by bylo hezké tyto sekulární vůdce nahradit někým, koho jsme si stvořili, někým, kdo nám půjde na ruku a koho bude moci řídit náš regionální hlídací pes – třeba Saúdská Arábie.

Syrská osvobozenecká armáda armádou duchů

ČESKÁ POZICE: Konstruujete konflikt tak, že na jedné straně je režim Bašára Asada, který se nám sice nemusí líbit, ale neměli bychom jej démonizovat, a proti němu extrémističtí islamisté. Je tu však i třetí síla, o níž nemluvíte – lidé, kteří už nechtěli žít v Asadově systému a revoltují proti němu od prvních demonstrací, ale současně nejsou islamisty.

MARKVART: Já tu třetí stranu zaregistruji, jen když přijdou Američané s lidmi, jako je Basma Kodmání, Ahmad Džarba či všichni jejich následovníci v takzvaném Syrském národním kongresu. Naposledy to vyvrcholilo jednáním v Ženevě na začátku tohoto roku takzvanou Ženevou 2. Co je to za lidi, které Američané přivádějí? Nikdo je nezná. Nikoho nereprezentují. Nebyli nikým zvoleni. Jací jsou to partneři k jednání?

Vznikl tlak, že by bylo hezké sekulární vůdce nahradit někým, koho jsme si stvořili, někým, kdo nám půjde na ruku a koho bude moci řídit náš regionální hlídací pes – třeba Saúdská Arábie

ČESKÁ POZICE: Ale je tu přece Syrská osvobozenecká armáda.

MARKVART: Mě by opravdu moc zajímalo, kdo bojuje v jejích řadách. Já to totiž dodnes nevím. Je armádou duchů, funguje podobně jako islamisté, kteří se jen tváří trochu víc demokraticky. Nikdo z nich nebyl nikdy představen, nevíme, za kolik lidí v Sýrii mluví. Víme jen jedno, a to spolehlivě: 90 procent Syřanů nechce jít cestou jiných arabských zemí, tedy Arabského jara – i když mnoho Syřanů Asada nemusí, je pro ně menším zlem než Arabské jaro.

Podívejte se na Libyi. To je padlý stát. Američané z něj evakuovali před pár dny ambasádu, protože se v něm nedá nic dělat. To už ani není stát, a ten stav jsme vytvořili my! Vytvořili jsme to my, když jsme naprosto nepokrytě porušili rezoluci OSN – tedy Francouzi, Američané, Italové a Britové.

ČESKÁ POZICE: Asi ale nemůžete tvrdit, že Syřané opěvují Asada – hněv a nechuť proti němu přece evidentně existovaly.

MARKVART: Netvrdím, že Bašár Asad je anděl. Tento luxus si dnes nemůže dovolit žádný politik. Tuto pozici rozhodně nechci hájit. Jen bych se rád zeptal, zda tu nechuť Syřanů k Asadovi nezpůsobil i náš vlastní postoj. My jsme se k němu nikdy nechtěli přiblížit, neotevřeli jsme své trhy, nedali jsme mu nikdy nic, aby země mohla růst.

Odkázali jsme ho na pomoc bohatých zemí Perského zálivu, na Rusko, na Čínu, jež mu náruč otevřely. Tím se ale stalo v Sýrii něco, co známe ze sklonku komunismu – vnitřní trh byl šedivý, nezajímavý, lidé se netrpělivě dívali na Západ a snili o příchodu západního spotřebního trhu.

Syrské jaro se podobá Majdanu

ČESKÁ POZICE: Ten ale nemohl přijít s Asadem, protože jsme se ho rozhodli potopit, jelikož nebyl natolik závislý, jak bychom chtěli? Asad chtěl v podstatě totéž, co Syřané – přiblížit se k Západu a přinést i západní spotřební trh, ale my jsme vykopali svou politikou příkop mezi Asadem a lidmi. To říkáte?

MARKVART: To je rámec ideje zabalené do hávu vývozu demokracie. Já jsem zásadně proti tomu. Syřané mají své společenské normy, nemůžeme rozhodovat za ně, tlačit je k něčemu. My Syřany ale tlačili, vytvořili jsme protiasadovské podhoubí.

Syřané mají své společenské normy, nemůžeme rozhodovat za ně, tlačit je k něčemu

ČESKÁ POZICE: Takže Arabské jaro v Sýrii dlouhodobě připravoval Západ. Sice ho konkrétně nezinscenoval, ale pro výbuch nespokojenosti vytvořil podmínky, se kterými Asad nemohl nic dělat?

MARKVART: Klíčem pro pochopení výbuchu nepokojů v Sýrii je analýza prvních nepokojů v Dará na začátku roku 2011. Možná překvapí podobnost s tím, co se stalo nedávno v Kyjevě na Majdanu. V Dará to vzniklo z toho, že jacísi výrostci napsali na zeď, že by chtěli, aby se Sýrie stala součástí Arabského jara. Místní policie si s nimi nevybíravě popovídala, než je propustila v pořádku domů. A začaly protesty.

Když se podíváte na mapu, zjistíte, že Dará je u hranic s Jordánskem, otevřená všemožným infiltracím ze Saúdské Arábie. Proti demonstrantům zasáhla policie, po té první bylo jedenáct mrtvých – sedm policistů, čtyři protestující. Stříleli na ně ostřelovači ze střech, nikdo dodnes neví, co byli zač. Přesně to se stalo na Majdanu. Co udělá každá vláda, když zjistí, že ostřelovači střílí ze střech do civilistů i policistů? Vezme armádu a pošle ji na místo střetu. Armáda odhalila depa zbraní, o kterých už se ale nemluvilo, a síť spiklenců řízených ze zahraničí.

ČESKÁ POZICE: Kdo podle vás je za nepokoji v Dará?

MARKVART: Jednoznačně Saúdská Arábie. Tak začalo Arabské jaro. Zatímco se Asadovi nesmělo dodat absolutně nic, zbraně opozici se dodávat mohly. A opozice znamená teroristy z IS nebo z Džabhat an-Nusra.

Zatímco se Asadovi nesmělo dodat absolutně nic, zbraně opozici se dodávat mohly

ČESKÁ POZICE: Nebo osvobozeneckou armádu.

MARKVART: Kdo je to ale ta osvobozenecká armáda? Ti duchové?

Za vším je ropa

ČESKÁ POZICE: Shodneme se však, že nějaká armáda vzbouřenců, ne těch extremistů z IS, existuje.

MARKVART: Ano, ale já nevím, za co bojují. Něco deklarují, ale to je ještě nestaví na úroveň státu. Nemohu za takové konstelace říct: Asade, tobě zbraně dodávat nebudu, budu je dodávat tvé opozici. Kde je to odůvodnění?

ČESKÁ POZICE: Ale to přece mělo jiný vývoj. Okolní svět zachovával neutralitu, a to až do doby, kdy byla překročena takzvaná červená čára sarinovým útokem v Sýrii. Tehdy Západ začal říkat, že Asad není v žádném případě akceptovatelný, protože páchá zvěrstva – po těch chemických zbraních, nikoli před nimi.

MARKVART: Slyšel jste závěry vyšetřovací komise ke kauze sarin? Ano, sarinový útok byl, ale dodnes se neví, kdo jej spáchal. Jasné ale je, že prezident USA Barack Obama nakreslením linie použitím chemických zbraní už rok dopředu předjímal, co se stane. Všimněte si, že nastal útok sarinem, že nebyly třeba použity střely dum-dum. Proč by Asad tolik riskoval?

Všichni opakují, že to byl Asad, ačkoli vyšetřovací komise nevydala žádné komuniké. Rozbor sarinu ukázal, že nešlo o žádnou ze šarží, kterou dodal bývalý Sovětský svaz do Sýrie – ty šarže jsou evidované. Nešlo o syrský sarin. Pozdější rozbory potvrzené Velkou Británií dospěly k závěru, že šlo o sarin libyjský.

Zatímco jednu část islamistů řídí Saúdská Arábie, druhou část islamistů z Džabhat an-Nusra, která ovládá sever Sýrie, řídí turecká Národní zpravodajská služba

Turecká strana pak rychle přispěchala s ujištěním, protože si nebyla jistá, jestli někdo neřekne celou pravdu, že někde v oblasti Reyhanli – v Turecku u hranic se Sýrií – existovala laboratoř, kde se našly stopy sarinu. A teď budu citovat Thomase Donilona, bývalého poradce prezidenta Obamy pro otázky národní bezpečnosti. Ten byl přítomen jednání, kde Turci naléhali na Obamu, aby okamžitě použil sílu proti Sýrii, protože byly použity chemické zbraně.

A tady bych podotkl, že zatímco jednu část islamistů řídí Saúdská Arábie, druhou část islamistů z Džabhat an-Nusra, která ovládá sever Sýrie, řídí turecká Národní zpravodajská služba Milli İstihbarat Teşkilatı.

ČESKÁ POZICE: Takže podle vás máme spiknutí proti Asadovi, které řídí Saúdská Arábie a Turecko? Co by mělo Turecko z toho, že sousední zemi pomůže poslat do chaosu děsivé občanské války, do níž se sjedou islamisté bez přehánění z celého světa?

MARKVART: Důvod je jednoduchý, za vším hledejte peníze. V dnešním světě je nejvíc peněz v energetických zdrojích. Zdroje ropy jsou v Íránu, Kataru, Saúdské Arábii nebo Iráku. Do Evropy ropu ale dostanete jen přes Turecko, jiná cesta není. Musíte se ale do Turecka nejdřív dostat – přes Irák a Sýrii.

Já území západního Iráku a východní Sýrie obsazené extremisty z Džabhat an-Nusra a IS vnímám jasně – je to trasa pro plynovody a ropovody, které tu měly procházet, kdyby se podařilo změnit společenské poměry v daných zemích a dosadit si do nich vlastní režimy. To se zatím nepovedlo. Chaos je možné interpretovat jako další pokus toho dosáhnout.

USA přispívají k rozdmýchávání konfliktu. Jejich trvání na tom, že Asad musí jít, těžko napomůže řešení.

ČESKÁ POZICE: Jaké máte důkazy pro tvrzení o spojení islamistů z Džabhat an-Nusra s tureckou Národní zpravodajskou službou?

MARKVART: Znovu bych se odvolal na nikoho menšího než na Thomase Donilona. Ten veřejně citoval Baracka Obamu, který Hakanu Fidanovi, řediteli turecké Národní zpravodajské služby, řekl, že dobře ví, co s islamisty společně připravuje. To je jasný důkaz ze začátku letošního roku – a veřejně dohledatelný.

Že USA nevěděly o růstu extremistů? Absurdní

ČESKÁ POZICE: Mluvíte o Saúdské Arábii a Turecku. Jak byste charakterizoval roli USA v syrském konfliktu?

MARKVART: USA přispívají k rozdmýchávání konfliktu. Jejich trvání na tom, že Asad musí jít, těžko napomůže řešení. Mimochodem v té souvislosti se odehrál roztomilý výrok, mám pocit, že ho poprvé vyřkl senátor John McCain – snad měsíc po začátku syrských nepokojů: „Asad ztratil legitimitu.“ Mně to připomíná ze všeho nejvíc výrok Adolfa Hitlera z roku 1938 před mnichovskou konferencí, že Československo ztratilo legitimitu vládnout pohraničním oblastem převážně osídleným Němci.

ČESKÁ POZICE: Nevím, jestli takové analogie platí. Můžete je použít na cokoli a jakkoli, většinou tím jen shodíte kauzu, proti které vystupujete. Nebo snad ne?

MARKVART: Ono ale nejde o analogii, ale o ekvivalent. Všimněte si: v zahraniční zemi vypuknou nepokoje, a když se je ta snaží bezpečnostně zvládnout, média zahlásí násilné potlačování lidských – národních, náboženských – práv. Velmoc – samozvaně příslušná ochranou těchto zájmů – prohlásí současný politický establishment za nelegitimní a začne podporovat opozici, kterou si sama vytvoří.

Je možné, aby se v relativně přehledné krajině západního Iráku a východní Sýrie, většinou bez vysoké vegetace nebo rozsáhlých horských masívů vznikla, vycvičila a vyzbrojila několikatisícová armáda?

ČESKÁ POZICE: Saúdská Arábie je blízkým spojencem USA v regionu. Nakreslil jste jasnou linku od Saúdské Arábie k IS. USA stály stranou? Podílely se na vyzbrojování povstalců?

MARKVART: Odpovím otázkou: Je možné, aby se v relativně přehledné krajině západního Iráku a východní Sýrie, většinou bez vysoké vegetace nebo rozsáhlých horských masívů vznikla, vycvičila a vyzbrojila několikatisícová armáda? Odkud se tu vzali tito často zahraniční bojovníci? Kdo je zásobuje a financuje?

Je absurdní se domnívat, že největší světová velmoc, která tuto oblast osm let vojensky kontrolovala, by ve věku špionážních satelitů, letounů a odposlechů přehlédla takový proces. Pokud USA prohlašují, že jsou spojenci nového Iráku, proč jej nevarovaly a včas nevyzbrojily – třeba mnoho let slibovanými letouny F-16? Ostatně informace o výcviku dnešních islamistů v jordánském Safáví a o údajné radikalizaci dnešních vůdců IS v americkém detenčním zařízení Camp Bucca v jižním Iráku jsou dostupné z otevřených zdrojů.

ČESKÁ POZICE: Proč potom povstalce právě teď v Iráku bombardují? Proč by bombardovali svůj výtvor?

MARKVART: Válka je ošemetná věc. Občas musíte pomáhat ničit i to, co jste nedávno pomáhal stvořit. Džin je však už vypuštěn z lahve. Islamisté mají chalífát, ke kterému se nevzdělané masy zemědělců a pastevců se svým puristickým vyznáním mohou vztahovat jako k ikoně, neboť bude protiváhou dekadentního Západu a arabských sekulárních vládců tolerantnějších škol sunnitského vyznání.

ČESKÁ POZICE: Jaká je vaše predikce konfliktu? Má Bašár Asad šanci se dlouhodobě udržet?

MARKVART: Asad bojuje na několika frontách. Jestli se ale udrží, vůbec nezáleží na něm. Je to v rukou velmocí. Pokud Rusko přestane podporovat Asada, ten rychle padne, pokud se USA rozhodnou nepodporovat povstalce, Asad rychle vyhraje. Je to cynická hra velmocí, které si hlídají zájmy. Naprosto nezáleží na zájmech lidí, kteří tam trpí. Bohužel.

Petr Markvart (51)

Vystudovaný právník. Ve 2. polovině 80. let pracoval v podniku zahraničního obchodu Technoexport, mimo jiné jako obchodní referent realizace petrochemických investičních celků v Iráku a asistent generálního ředitele. V letech 1989 až 1995 působil v Sýrii jako ředitel blízkovýchodní expozitury – pro Technoexport Praha, později pro německý Südrohrbau Ingolstadt. V letech 1998 až 2001 pracoval pro kanadskou firmu MacDonald Engineering Grooup Calgary jako ředitel její dceřiné společnosti v Nigérii. Od roku 2002 působí v leteckém průmyslu jako konzultant pro země západní Afriky. Naposledy navštívil Sýrii v červenci 2012.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.