Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sýrie jako hlídací pes lidských práv. Nepochopitelné.

Blízký východ

  14:10

Do Rady OSN pro lidská práva hodlá v květnu kandidovat i Sýrie. Nejsmutnější na tom je, že nejspíš bude zvolena.

Pestrá skupinka papalášů, neboli Rada OSN pro lidská práva, na zasedání v Ženevě 25. února přijala rezoluci žádající pozastavení členství Libye v této organizaci. foto: © REUTERSČeská pozice

Když Valné shromáždění OSN 1. března jednomyslně pozastavilo členství Libye v Radě OSN pro lidská práva, mohli jsme jen souhlasně přikyvovat. Libye nemá v radě co dělat, to je jasné. Ale nemělo by být stejně naloženo s členstvím Bahrajnu, Jordánska, Kataru a Saúdské Arábie (zaměříme-li se pouze na region Blízkého východu), které nyní také do 47členné rady patří? Vždyť i v těchto zemích se s demonstranty zrovna nepářou. Jak může něco takového přehlížet organizace, jejímž primárním úkolem je bránit lidská práva ve světě?

Naprostým výsměchem je pak avizovaná kandidatura Sýrie, jejíž vláda střílí do lidí, jako by se nechumelilo, do téže lidskoprávní rady. Přitom vše zatím nasvědčuje tomu, že v květnových volbách Sýrie uspěje. Režim Bašára Asada potvrdil své úmysly týden po vyloučení Kaddáfího Libye, tedy těsně před vypuknutím nepokojů, které dosud nepřežilo přes 120 protestujících.

Rada přijme i největší hříšníky  

Na čtyři místa v ženevské radě za asijskou skupinu jsou jen čtyři kandidáti – Indie, Indonésie, Filipíny a Sýrie. Žádná soutěž, žádný protikandidát, žádný oponent. A když pro tyto země 20. května zvedne ruku nadpoloviční většina států na Valném shromáždění OSN, což je téměř jisté, jsou zvoleny.

Damašek deklaruje, že „podpora a ochrana lidských práv mají pro Sýrii nejvyšší důležitost“. A basta!

Jak je možné, že Sýrie nebo letos i Ortegova Nikaragua, mohou vůbec do Rady OSN pro lidská práva kandidovat? Je to jednoduché. O jejich „čistém štítu“ rozhoduje příslušná regionální skupina – v případě Sýrie asijská –, která tak kladně učinila již v lednu. Koneckonců Damašek deklaruje, že „podpora a ochrana lidských práv mají pro Sýrii nejvyšší důležitost“. Vláda praví, tak to platí. A jak říká velvyslanec Sýrie při OSN Bašár Džafarí, “takzvané nepokoje nemohou naši kandidaturu ovlivnit“. Zdá se, že opravdu nemohou. Natož flagrantní porušování lidských práv. To už vůbec ne.

Jde o naprostou urážku a potupu demonstrantů na syrských ulicích, tvrdí shodně zástupci organizací UN Watch či Human Rights Watch. „Asadův režim neumožňuje svobodu slova a shromažďování, vězní žurnalisty a mučí disidenty. Podporuje teroristické skupiny a vraždí oponenty v sousedním Libanonu. Jestliže Sýrie získá místo v radě, OSN a kauzu lidských práv to strašně poškodí,“ apeloval výkonný ředitel UN Watch Hillel Neuer. Dodejme, že ještě před tím, než propukly současné protesty v Sýrii.  

Zrušit, zrušit, zrušit

Neuer vyzývá USA a Evropskou unii, aby ráznou kampaní znemožnily syrskou kandidaturu. Jak je přízeň velkých hráčů selektivní, se ukázalo loni. V případě Íránu se „dobrá věc“ podařila, proti kandidatuře Libye tehdy neštěkl ani pes. A je tady Čína, Kuba a další. V radě mají lidská práva asi vskutku široké mantinely.

„Nesoustředíme se při volbě na to, jestli má ta která země ,čistý štít‘,“ sdělil časopisu Businessweek s až dojemnou upřímností britský ambasador při OSN Mark Lyall Grant. Tak na co se tedy vlastně soustředí? Přitom (například) jednání Sýrie dle Neuera z UN Watch jasně odporuje kritériím členství určených rezolucí 60/251 Valného shromáždění OSN, která radu v roce 2006 ustanovila.

Rada OSN pro lidská práva si za pět let existence mnoho prestiže nezískala. A výhledově zřejmě ani nezíská, když na lidská práva budou dohlížet odborníci jako Sýrie. „Země, které otočí zbraně proti svému vlastnímu lidu, nemají v radě co pohledávat,“ kvitovala 1. března vyloučení Libye americká zástupkyně při OSN Susan Riceová. Zdá se, že paní velvyslankyně problém pochopila. Teď ještě pohnout se dál a vyřešit jej.

Rada by měla jasně poukázat na nepřijatelnost diktátorských režimů v severní Africe a na Blízkém východě. Doposud tak důrazně neučinila. Neúčinná, a tudíž zbytečná je organizace, do níž se letos touží dostat i Česká republika. Prvním krokem, který ospravedlní její existenci, je vyloučení všech (nejen Libye) zemí, jež prokazatelně porušují lidská práva, a utnutí hned v zárodku podobných bizarních kandidatur, jako je ta syrská. Nepůjde-li to, nebude-li snad k tomu ta pověstná „politická vůle“, pak je nejlepší celou slavnou radu zrušit. Třeba hned 20. května, při dalších volbách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!