Lidovky.cz

Sýrie: Blíží se konec Asadova režimu?

Vladimír Putin

  22:42

Podle Červeného kříže se v Sýrii odehrává občanská válka. Bojuje se v hlavním městě Damašku, jež prezident Bašár Asad údajně opustil.

Do boje v syrském hlavním městě Damašku se sice zapojily i vládní vrtulníky a tanky, ale povstalci prý začínají pozvolna získávat kontrolu nad mezinárodním letištěm. foto: © REUTERSČeská pozice

Podle Červeného kříže se v Sýrii odehrává občanská válka a režim Bašára Asada se hroutí. Rusko a Čína však ve čtvrtek 19. července vetovali další návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Asadovu režimu. USA naznačují, že pokud se syrské chemické zbraně dostanou mimo kontrolu, mohly by společně s Izraelem vojensky zasáhnout.

Kritickou dobou pro syrskou opozici byl minulý rok, kdy ještě mohl prezident Asad povstání potlačit. Poté, co však bylo zřejmé, že opoziční bojovníci myslí své povstání vážně a nenechají se zastavit, začaly je s pomocí tureckých a amerických tajných služeb podporovat Saúdská Arábie a Katar.

Letos v lednu se podporou rozuměla rozsáhlá finanční pomoc. Na jaře už však znamenala i výcvik povstalců a jejich zásobování komunikačními technologiemi. Katar a Saúdská Arábie sice tvrdí, že jejich podpora nezahrnovala zbraně, ale syrská opozice zřejmě nakoupila protitankové střely a další moderní zbraňové systémy za jejich peníze.

Po prezidentu Asadovi jako by se slehla zem po úspěšném atentátu ve středu 18. července na vysoce postavené členy bezpečnostních sil

Teď v létě, po několika měsících, během nichž syrská opozice zejména díky zahraniční pomoci výrazně posílila, se zdá, že povstání bylo úspěšné. Bojuje se v hlavním městě Damašku, jež prezident Asad údajně opustil. Do boje se sice zapojily i vládní vrtulníky a tanky, ale povstalci prý začínají pozvolna získávat kontrolu nad mezinárodním letištěm.

Situace v zemi

Po prezidentu Asadovi jako by se slehla zem po úspěšném atentátu ve středu 18. července na vysoce postavené členy bezpečnostních sil, mezi nimiž byl i syrský ministr obrany Dáud Radžha a Asadův švagr Ásif Šaukat. K bombovému útoku se přihlásila povstalecká Syrská svobodná armáda (FSA) s tím, že jedna bomba byla v krabici na čokoládu a druhá v květináči a obě byly odpálené na dálku. Podle informací oficiální syrské televize, na které se ale nelze příliš spolehnout, však prý bombový útok spáchal sebevražedný atentátník.

Syrské vládní jednotky sice mají značnou převahu, zejména v tancích a vrtulnících, nejsou však prý dobře vybavené k boji ve městech. Atentát je ale pro povstalce výraznou psychologickou vzpruhou a možná díky němu přeběhnou k opozici další vysoce postavení představitelé Asadova režimu. K té se prý začali během bojů v Damašku přidávat i příslušníci elitní Republikánské gardy.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na syrskou opozici a západního diplomata, se Asad nachází v prezidentském paláci v přímořském městě Latakija osídleném převážně alevity, odnoží šíitského islámu, k nimž se hlásí. Pokud povstalci získají Damašek a situace se ještě víc vyhrotí, Asadovi by se mohl přístup k moři hodit. Mohl by se třeba nalodit na nějaké ruské plavidlo a navždy zmizet ze Sýrie. Uvažovat o takovém scénáři je sice možná předčasné, ale Asad se má čeho obávat.

Syrští aktivisté si prý začali na internetu posílat video s mrtvým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím

Syrští aktivisté si prý začali na internetu posílat video s mrtvým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, kterého po dopadení minulý rok povstalci zlynčovali a poté vystavili na veřejnosti. Syrská opozice tím Asadovi jasně vyhrožuje.

Mezinárodní scéna

Na mezinárodní scéně se ve věci Sýrie zatím nic nezměnilo. Rusko a Čína ve čtvrtek 19. července v Radě bezpečnosti OSN podle očekávání zamítly další návrh rezoluce o Sýrii umožňující tvrdé sankce vůči Asadovu režimu. Rusko svůj nesouhlas předem avizovalo a jeho postoj nezměnil ani telefonát amerického prezidenta Baracka Obamy ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Podle Putinova poradce pro zahraniční záležitosti Jurije Ušakova si sice oba prezidenti lépe rozumějí, ale jejich názory na „praktické řešení situace“ jsou stále odlišné.

Navzdory tomu není vyloučený vojenský zásah USA nebo Izraele. Oba státy totiž s napětím sledují, co se děje se syrskými chemickými zbraněmi, jichž má mít Sýrie nejvíc na světě. Prý v minulých dnech zaznamenaly přesun části z nich z jejich skladiště. Podle televizní stanice CNN, jež uvádí nejmenovaný vysoce postavený zdroj z Washingtonu, by použití chemických zbraní Asadovým režimem proti povstalcům „změnilo pravidla hry“. A je pro USA jasnou hranicí, za kterou by Asad neměl zajít, protože na její překročení by Washington vojensky zareagoval.

Západní diplomaté dávají najevo znepokojení nad možným Asadovým použitím chemických zbraní a naznačují Rusku, aby ho od toho odradilo

Izraelský server DebkaFile dokonce tvrdí, že zásah proti syrskému skladišti chemických zbraní by mělo provést izraelské letectvo. Západní diplomaté dávají najevo znepokojení nad možným Asadovým použitím chemických zbraní a naznačují Rusku, aby ho od toho odradilo. Dalším rizikem je, že se chemických zbraní zmocní extremisté.

Řešení

Zdá se, že Asadova vláda v Sýrii pomalu končí. Na pohřbu svého švagra se prý ve čtvrtek 19. července neukázal a jmenování nového ministra obrany se neodehrálo před televizními kamerami. Rusko se však ze záhadných důvodů stále chová, jako by Asadův konec nechtělo vidět.

V příštích dnech však možná budeme svědky zásadního obratu ruské diplomacie. Ta by totiž podle výsledku bojů o Damašek mohla sama navrhnout vyslání mezinárodního mírového sboru. Jinak totiž asi situaci v této zemi nebude možné v dohledné době vyřešit. Už proto, že syrská opozice není stejně dobře organizovaná jako před rokem libyjská. A po libyjské lekci se snad budou všechny světové mocnosti snažit předejít ještě většímu chaosu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.