Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Švýcarsko: Jak dopadne další osudové referendum?

V neděli Švýcaři v referendu rozhodovali o vyhošťování kriminálních cizinců, zdanění manželů, spekulacích s cenami potravin a o výstavbě gotthardského silničního tunelu. První tři návrhy Švýcaři odmítli, čtvrtý naopak schválili. Především neúspěch prvního je vnímán jako velká a do značné míry překvapivá porážka Švýcarské lidové strany.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

29. 2. 2016 14:40
Ono už dopadlo!

Jako obvykle referenda dopadají. Dobře. Přinejmenším podle vůle většiny občanů, v tomto případě i kantonů. Zde by si měli naši politici vzít příklad a ne v zemích, které mají k demokracii daleko (USA, Rusko, Německo, Francie, Itálie a pod.).Většina občanů totiž téměř nikdy nerozhodne tak, aby toho později litovala. Nicméně výjimky z toho existují. Z tohoto důvodu musí existovat instrument, který špatné rozhodnutí může zvrátit. Tím instrumentem je opět referendum.

0 0
možnosti

Tatana

28. 2. 2016 11:09
Švýcarsko je zemí, kde vládnou občané.

A občané prosazují vlastní zájmy. Máme se co učit.

V kolébce demokracie Athénách bylo také obyvatelstvo dvou kategorií, plnoprávní svobodní občané a bezprávní "mluvící nástroje" , otroci. Otroky se stávali buď přemožení nepřátelé, srovnatelní s dnešními "uprchlíky", nebo dlužníci, neschopní splácet své dluhy / ti jsou vždy náchylní ke korupci/.

Švýcarům držím palce, jistě rozhodnou ve svém, vlastním, zájmu.

0 0
možnosti

28. 2. 2016 12:41
Re: Švýcarsko je zemí, kde vládnou občané.

Těch otroků se samozřejmě demokracie netýkala. Byla to věc pouze svobodných občanů Athén.

0 0
možnosti

28. 2. 2016 10:43
Jak dopadne "osudové" referendum ve švýcarsku?

Stejně jako všechna referenda předchozí. Dobře!Ono totiž referendum nedobře dopadá výjimečně a málokdy. Většina se totiž málokdy mýlí na rozdíl od menšiny, skupiny či dokonce jednotlivce. A pokud se zmýlí, musí mít (ve Švýcarsku má) možnost toto nedobré rozhodnutí zvrátit. U nás nic takového neexistuje a proto máme systém zcela nefunkční a když, tak funkční jen pro někoho (vždy menšinu). To je ovšem v zásadním rozporu s politickým a společenským systémem, kterému se říká demokracie.

0 0
možnosti

28. 2. 2016 8:37
Pokrytecká starost o Švýcarsko!

Nic jiného zde paní či spíše slečna Lizcová nepředvádí. Zapomíná na nejdůležitější! Ve Švýcarsku totiž vládne demokratický systém (jeden ze dvou na světě), kde je nejvyšším cílem vláda většinové vůle občanů. Právě proto tam mají občané ve svých rukou nástroje (referenfum, všeobčanské hlasování), pomocí nichž svou většinovou vůli prosazují. Aby nedošlo k nedorozumění, většinová vůle je vůle min. 50%+1 občan. A ta se jinak než referendem či všeobčanským hlasováním nedá ani odhalit natož nastolit. Jak dopadne referendum o kterém je řeč? Do toho nám nic není a týká se výhradně Švýcarů. Ať dopadne jakkoliv, bude vyjadřovat vůli švýcarských občanů a také jen oni ponesou důsledky svého většinového rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že švýcarská demokracie efektivně funguje již více než 200 let, vždy na základě vůle občanů, není pokrytecká obava lidí z jiných států (zde ČR) na místě.

0 0
možnosti