Lidovky.cz

Švýcaři poslali sedm lidí před soud kvůli podvodům kolem privatizace Mostecké uhelné

  10:06

Bývalé vedení Mostecké uhelné podle švýcarské prokuratury pralo špinavé peníze, podvádělo a falšovalo dokumenty.

Skupina Czech Coal se na celkové produkci uhlí v ČR podílí téměř z jedné třetiny. foto: © ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS) sedm lidí, z čehož je šest Čechů a jeden Belgičan. Informaci, kterou jako první přinesla agentura AFP, potvrdila ČESKÉ POZICI Jeannette Balmerová z federální prokuratury v Bernu, která je mimo jiné zodpovědná za stíhání trestných činů, jež cílí proti federální vládě anebo její zájmy silně ovlivňují. Případ bude nyní řešit federální soud se sídlem v Bellinzoně, termín procesu ještě nebyl stanoven.

Zasláním obžalovacího spisu k soudu v Bellinzoně přechází veškerá zodpovědnost informovat o kauze na tento soud. Dotaz, zda se k obžalobě připojí i Česká republika, Balmerová odmítla komentovat. Podotkla však, že v minulosti v této kauze Švýcaři s Českou republikou spolupracovali.

„Dnes ráno jsme obdrželi obžalovací spis. Je velmi rozsáhlý, a tudíž se proces určitě neuskuteční před Vánocemi,“ řekla ČESKÉ POZICI Marcia Gregoriová ze švýcarského federálního soudu. Podotkla, že jména obžalovaných budou zveřejněna tři dny před soudním líčením.

Mohlo by jít o Antonína Koláčka a Luboše Měkotu, dále o Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota, bývalého vysokého manažera Mezinárodního měnového fondu.

Manažeři jsou konkrétně obžalovaní z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Vyšetřovatelé v rámci šetření zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).

Šetření probíhá od roku 2005. Obžalovaní – členové bývalého vedení MUS – vybudovali dle prokuratury složité struktury společností. Cílem těchto operací bylo využít majetek energetické firmy k soukromým aktivitám. Velká část peněz byla převedena na švýcarská konta. Celkem jde zhruba o sto účtů.

Web iHNed v této souvislosti připomněl dva roky staré vyjádření švýcarské generální prokuratury: „Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice.“ Podle informací, které ČESKÁ POZICE publikovala letos v červenci, však švýcarské úřady ještě v létě řešily jako problém absenci poškozeného v celém případu. Česká republika a Czech Coal Services (právní nástupce Mostecké uhelné) totiž oznámily, že se v privatizační kauze necítí být jakkoliv poškozeni.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.