Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svoboda vyhrál první bitvu s kmotry. Válka však bude dlouhá. Ať pokračuje v útoku.

  6:35

Primátor by se měl dostat co nejdříve do čela (zatím jen?) pražské ODS a pokračovat v čištění strany.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) asi svou pozici sotva uhájí. Bohuslav Svoboda by se totiž neměl zastavit na půl cesty. foto: © ČTKČeská pozice

Na čtvrteční beaujolais-párty ve Žlutých lázních v Praze v Podolí pořádané lobbistou Romanem Janouškem & Company bylo asi dusno a smutno. Někdo z účastníků možná poprvé pocítil, co to je strach. Spíš než se zapíjet dobré kšefty s Prahou se bude držet tryzna za koaliční smlouvu ODS-ČSSD, která tak dlouho a tak krásně fungovala. Místo beaujolais by se měl rozlévat fernet, řečený lak na rakve.

Je vůbec možné porazit kmotry? Tak jsme se ptali v komentáři poté, co ODS rozstřelila koaliční dohodu s ČSSD a rozehrála se partie mimo jiné o politickou budoucnost primátora Bohuslava Svobody. Odvetný manévr se Svobodovi sice povedl, ale jasno bude až za pár měsíců.

Situací v české politice, kdy vše vypadalo definitivně, jsme v minulosti zažili více. Odpůrci nové koalice totiž nejsou zvyklí prohrávat a nezapomeňme, že jsou to kluci pomstychtiví. Určitě budou hlavně v pražské cukrárně u Myšáka, v ordinaci pražských lobbistů, spřádat plány, jak strašlivou křivdu oplatit.

Podrobnosti o politické změně v pražském zastupitelstvu:
Úspěšná vzpoura primátora Svobody. ODS vytvoří v Praze koalici s TOP 09.

Hlavní slogan TOP 09 na adresu lídra ODS Bohuslava Svobody v loňských pražských volbách zněl: Praha potřebuje manažera, ne gynekologa. Čas ale ukázal, stačil na to pouhý rok, že pan docent s motýlkem svůj první těžký porod ve vysoké politice zvládl manažersky výstavně. Pravicovou koalici lze považovat za majstrštyk lidí, kteří se z hlavního proudu pražské ODS odtrhli. Svoboda zůstal primátorem, což je logické. Zaslouží si to už jen proto, že nezalezl do boudy a překvapivě našel odvahu postavit se většině.

Prezident Václav Klaus se nad tím, co se v Praze děje, prý mračí, ale měl by se raději mračit jen doma před zrcadlem. Pražané totiž této změně tleskají.

TOP 09 to vyhovuje, její volební vítěz, bývalý guvernér ČNB, ten obávaný manažer z billboardů Zdeněk Tůma byl na post primátora stejně nepoužitelný. Pro stranu Karla Schwarzenberga je důležité hlavně to, že bude mít v radě, v pražské vládě, šest křesel. Prezident Václav Klaus se nad tím, co se v Praze děje, prý mračí, ale pozor - bude-li chtít udržet klesající popularitu, měl by se raději mračit jen doma před zrcadlem. Pražané totiž této změně tleskají a netrpělivě čekají další pohyby tímto správným směrem.

Bývalý profesionální šermíř Bohuslav Svoboda, když už je v takovém laufu, by se totiž neměl zastavit na půli cesty. Měl by vyrazit do útoku, dostat se co nejdříve do čela (zatím jen?) pražské ODS a pokračovat v čištění strany. Ve spolupráci s TOP 09 by měl během příštích týdnů z dozorčích rad a z představenstev firem, kde má hlavní město Praha podíl, vysypat vyslance bývalé velké koalice a dosadit nové lidi. Bude zajímavé sledovat, jaké změny nastanou v Dopravních podnicích, v Pražských službách, v energetických společnostech a dalších firmách, kam lidé z bývalé koalice stačili zasednout jen před pár měsíci s vidinou stotisícových odměn a tantiém.

Nové koalici se zřejmě naskýtá i příležitost efektivněji hledat viníky velkých pražských kauz jako je například tunel Blanka, Opencard či Key Investments.

Tragikomickou figurou událostí posledních dnů je především šéf pražské ODS Boris Šťastný, věrný vykonavatel přání lobbisty Tomáše Hrdličky. Sám vše rozpoutal, sám sebe poslal na porážku. Ve čtvrtek ráno, kdy se lámal chleba, zřejmě dostal hodinu na rozmýšlení a pak se rychle přidal na stranu vítězů. Svoji pozici v čele pražské ODS však těžko obhájí. Podobně jako Šťastný se zachovali i další Svobodovi odpůrci. Jenže Svoboda nemá mezi ušima mateří kašičku, za uplynulý rok přesně zjistil, kdo jsou jeho lidé, a korouhvičkám rozdávat posty nebude.

Nejvíce ale musí truchlit čtveřice sociálních demokratů – Petr Hulinský, Karel Březina, Miroslav Poche a Antonín Weinert. A to nejen proto, že přes noc vypadli z centra moci. Většina z nich bude ráda, když politiku opustí, aniž by museli čelit nepříjemnému policejnímu vyšetřování kvůli různým aférám.

Březinova kauza je už u soudu, na Hulinského podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka, Weinert je dotčený v kauze Key Investments, kterou policie intenzivně šetří. Padlí bossové pražských sociálních demokratů sotva najdou podporu u šéfa strany Bohuslava Sobotky. Nechtějí-li skončit v politice, mají dvě možnosti: založit v ČSSD svoji frakci a stranu pomalu rozdělit na dvě části, anebo - přidat se k Jiřímu Paroubkovi.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.