Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Světovým bankéřům se daří. Platově určitě.

  18:32
Zatímco ředitelé největších světových firem si meziročně pohoršili, u bankéřů to bylo naopak. Finanční odměna nejlépe placeného bankéře světa, šéfa JP Morgan Chase Jamieho Dimona, činila v loňském roce 27,6 milionu dolarů.
Banka (ilustrační foto)

Banka (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Bankéřům v loňském roce vzrostly platy až desetkrát více než v tom předchozím. Platy šéfů největších finančních domů se tak zvýšily meziročně o 7,6 procenta. O rok dříve to bylo jen o půl procentního bodu. V průměru si tak podle propočtů listu Financial Times a společnosti Equilar vydělali šéfové největších světových bank 13,1 milionu dolarů.

Například finanční odměna, včetně bonusů, akcií a opcí, nejlépe placeného bankéře na světě, šéfa JP Morgan Chase Jamieho Dimona, činila 27,6 milionu dolarů (asi 668 milionů korun). Ten z pomyslného trůnu sesadil šéfa Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, který byl nejlépe placeným finančníkem v předchozích dvou letech. Dimonův plat přitom vzrostl meziročně o 36 procent z 20,2 milionu dolarů a souhlasilo s tím přes devadesát procent akcionářů banky.

Možná i díky tomu šéf JP Morgan tento týden oznámil, že se během tří let zvýší minimální mzda zhruba 18 tisícům pracovníků banky asi o 20 procent. Těm by tak plat měl vzrůst ze současných 10,15 dolaru na 12 dolarů za hodinu.

Američané berou více

Panují však zásadní rozdíly mezi platy amerických kapitánů finančního průmyslu a jejich evropskými protějšky. V průměru vychází, že CEO amerického finančního domu, jako je Goldman Sachs, Citi, Wells Fargo, Bank of America či JPMorgan Chase, bere 20,7 milionu dolarů, zatímco jejich evropští kolegové si přijdou „jen“ na 10,4 milionu dolarů.

Bankéři mají štěstí. Podle zveřejněné studie washingtonského think-tanku Economic Policy Institute průměrný plat šéfů 350 největších amerických firem meziročně klesl a brali „pouhých“ 15,5 milionu dolarů.

Průměr je ale pouhý statistický ukazatel. Například plat šéfa francouzské Société Générale Frédérica Oudéa činí oproti tomu „pouhé“ čtyři miliony dolarů (asi 96 milionů korun). Finančníci jsou přesvědčeni, že si své vysoce nadstandardní příjmy zaslouží. „Řídit tyto firmy v posledních letech bylo peklo, jaké si nikdo nedokáže představit,“ řekl například Bill Smead ze společnosti Smead Capital, která spravuje aktiva ve výši 2,4 miliardy dolarů. Vysoké platy pak podle něj odráží to, jak se šéfové bank dokázali vypořádat s rekordně nízkými sazbami a stále přísnější regulací.

Bankéři mají ale štěstí. Podle teď zveřejněné studie washingtonského think-tanku Economic Policy Institute průměrný plat šéfů 350 největších amerických firem meziročně klesl a brali „pouhých“ 15,5 milionu dolarů. To je stále 276krát více než plat typického zaměstnance.

O rok dříve činil průměrný plat výkonného ředitele velké americké společnosti 16,3 milionu dolarů a poměr vůči platu zaměstnance tak činil 302násobek. „Platy nejvýše postavených manažerů jsou něco, co obvykle neklesá, pokud nedojde k nějakému splasknutí bubliny, jako byla ta technologická z roku 2000 nebo pozdější finanční krize,“ uvedl autor studie, ekonom Lawrence Mishel.

Celkový pokles příjmů však lze přičíst na vrub akciím, které jsou rovněž součástí finanční odměny ředitelů firem. Když pak akciový trh v loňském roce padal, propadly se i příjmy kapitánů amerického průmyslu. Podle Economic Policy Institute ve chvíli, kdy porostou akcie, zvednou se i platy. Nicméně ve srovnání s rokem 2008, kdy vypukla světová finanční krize, se finanční odměny těchto lidí zvedly o 50 procent.

V Česku jde o desítky milionů

Kolik přesně berou nejlépe placení čeští manažeři, není z veřejných zdrojů známé. Podle headhunterů ale nejvyšší částky vydělávají manažeři z finančního a IT sektoru. V těchto odvětvích mohou příjmy přesáhnout více než deset milionů korun ročně.

„Často je celková částka platu vázaná na výsledky firmy a další ukazatele. Bonusy pak mohou činit až 50 procent celkového výdělku. Plat manažera se odvíjí od historických specifik nebo celkového postavení firmy na lokálním i mezinárodním trhu. Například IT business, bankovnictví a farmacie dnes patří mezi nejvýdělečnější vůbec, proto si firmy z těchto segmentů podnikání mohou dovolit takto vysoké platy,“ říká Jozef Papp, ředitel české pobočky společnosti Stanton Chase, která se zaměřuje na hledání vrcholových manažerů.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...