Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Světové šachy ve zcela vybydlené bývalé továrně

  10:09
Americký šachista Fabiano Caruana vyhrál přesvědčivě turnaj kandidátů 10. až 28. března v Berlíně, když za sebou nechal sedm velmistrů. Unikátní reportáž Pavla Matochy.

Hrací prostor berlínského šachového turnaje kandidátů. foto: Foto Pavel Matocha.Česká pozice

Nápis přes celou čelní fasádu několikapatrového domu v Berlíně, kde se hrál od 10. do 28. března šachový turnaj kandidátů, jehož vítěz by se měl v listopadu v Londýně utkat s dosavadním králem Magnusem Carlsenem z Norska, hlásal: „Vstup do této budovy může významně zvýšit tvé IQ. To šachy lidem dělají.“ Již druhý pohled ale ukázal, že jde o potěmkinovskou fasádu zakrývající naprosto nedůstojné prostředí pro turnaj této třídy.

Osm nejlepších šachistů světa – tři Rusové, Vladimír Kramnik, Alexandr Griščuk a Sergej Karjakin, dva Američané, Wesley So a Fabiano Caruana, Ázerbájdžánec Šachrijar Mamedjarov, Armén Levon Aronjan a Číňan Ding Liren – se v gladiátorském prostředí bývalé továrny na led Kühlhaus utkalo v turnaji, ve kterém hrál každý s každým dvě partie.

Velmistři museli čelit specifickému prostředí. Hráli uvnitř vysokého, totálně vybydleného domu, který je těsně před stržením či kompletní rekonstrukcí. V okolí vládl čilý stavební ruch. Omlácené betonové zdi, celá fasáda musela být zakryta transparentem, díry po oknech a dveřích provizorně zabedněné prkny a překryté černou dekou, schodiště jak na stavbě... To vše však byl ten menší problém.

Nezvládnutá akce

Horší bylo, že prostor zcela nevyhovoval akusticky – hráče vyrušovali diváci z vedlejších místností, protože je ani nenapadlo, že jejich hovor může být v hracím sále slyšet. Šachisté si na to opakovaně stěžovali, ale to je tak asi všechno, co s tím mohli dělat. Nervové vypětí v časových tísních pak kromě vyrušování hlukem výrazně zhoršovaly nevyhovující toalety. V případě hráčů je navíc o toaletách třeba mluvit v jednotném čísle. Měli pouze jednu, a dost vzdálenou od hracího stolu.

Pořadatelé ze společnosti Agon, která od roku 2012 drží práva na celý cyklus mistrovství světa, navíc nezvládli akci zajistit technicky. První den neměli velmistři komentující partie počítač se základním softwarem, aby mohli divákům ukazovat varianty a skryté možnosti pozice.

„Měl jsem už jen posledních pět minut, ale soupeř přes půlhodiny, do 40. tahu mohl čas ubíhat hodně pomalu, proto jsem doslova vyběhl na záchod,“ stěžoval si ruský velmistr Griščuk. Ostatní hráči i diváci slyšeli, jak běží po chodbě, a okamžitě sprintuje nazpět. „Jenže záchod máme jen jeden a byl obsazen. Tak jsem běžel nazpět, udělal rychle dva tahy a vyběhl znovu. Když jsem doběhl podruhé, právě z toalety vycházel cizí člověk. To máme jeden záchod pro osm hráčů i společně s pořadateli?“

Řeknete si, aspoň si na své přijdou diváci, hráči jsou dobře zaplacení – cenový fond byl skoro půl milionu euro –, tak ať bojují. Diváci, kteří za jeden den zaplatili za nejlevnější vstupenku 20 eur, ale neměli na ochoze, odkud sledovali hráče, žádné židle ani obrazovky s přenosem partií, takže když je chtěli sledovat živě, museli se občas dohadovat, jak pozice aktuálně stojí. Nebo mohli vyběhnout po schodech z druhého do čtvrtého patra, podívat se na obrazovku s přenosem, a pak zase seskákat dolů, kde mohli hráče z ochozu sledovat.

Pořadatelé ze společnosti Agon, která od roku 2012 drží práva na celý cyklus mistrovství světa, navíc nezvládli akci zajistit technicky. První den neměli velmistři komentující partie počítač se základním softwarem, aby mohli divákům ukazovat varianty a skryté možnosti pozice. A pokud jde o oficiální online přenos na internetu, začal fungovat až po týdnu akce a ještě špatně – neuměl zobrazit braní mimodem (vyhozený pěšec zůstal na šachovnici zobrazený)!

Vtipkování navzdory podmínkám

Hráči navzdory těmto podmínkám předváděli nádherné bojovné šachy a na tiskových konferencích vtipkovali, i když se jim příliš nedařilo – třeba ázerbájdžánský velmistr Šachrijara Mamedjarova po partii s Američanem Wesleyem Soem, která skončila remízou.

Hráči navzdory těmto podmínkám předváděli nádherné bojovné šachy a na tiskových konferencích vtipkovali, i když se jim příliš nedařilo

„Byla to moje nejlepší partie, zahrál jsem jen ty nejlepší tahy, neudělal jsem žádnou chybu, a přesto to i bílými stačilo jen na remízu. Hrajete-li proti jednomu z nejlepších šachistů na světě, často nestačí ani ty nejlepší tahy,“ komentoval Mamedjarov partii a pak se obrátil na svého soupeře: „A teď bys měl, Wesley, zase pochválit ty mě!“

Zábavná byla i tiskovka po partii Alexandra Griščuka s Dingem Lirenem, na níž čínský velmistr prohlásil, že je na turnaji kandidátů natolik nervózní, že nemůže před partií spát. „Ty v noci nemůžeš spát?“ zeptala se nevěřícně moderátorka Nastja Karlovič. „Ne, v noci spím dobře. Nedaří se mi ale zdřímnout si po obědě.“ Moderátorka se tedy formálně ještě obrátila na druhého hráče: „A co ty, Sašo, jak spíš?“ A velmistr Griščuk ji uzemnil: „Nesnáším otázky, jak spíš, s kým spíš... Co je ti do toho.“

Pohodlný bodový náskok

Velmistři hráli vždy tři dny a pak měli den volno. První triáda vyšla nejlépe veteránovi turnaje Vladimiru Kramnikovi, který nejen získal 2,5 bodu ze tří, ale sehrál i nádhernou partii proti Levonu Aronjanovi, která obletěla svět a vejde mezi ty nejlepší v historii. Oproti tomu hlavnímu favoritovi Aronjanovi začátek turnaje vůbec nevyšel a ještě hůře dopadl obhájce vítězství Sergej Karjakin.

Ve druhé třetině se bývalý mistr světa Kramnik sesypal, prohrál dvě partie, a rovněž Aronjan a Karjakin pokračovali ve špatných výkonech. Aronjan v kritických momentech jako by dostal strach pokračovat tvrdě a principiálně a slabými tahy a vypustil i skvěle rozehrané partie. Karjakin, v prvních šesti kolech nepředvedl vůbec nic a krčil se na posledním místě. A špatnou formu si do Berlína přivezl i So.

Dvě kola před koncem mohlo turnaj vyhrát pět z osmi účastníků! Americký velmistr Caruana ale nakonec nepřipustil žádné komplikace – zvítězil v obou partiích, a došel si pro pozvánku k zápasu o titul mistra světa s pohodlným bodovým náskokem před Karjakinem a Mamedjarovem.

Zkušený ruský harcovník Griščuk hrál atraktivní partie, kde všechno viselo na vlásku – nejen figurky, ale pravidelně i praporek na hodinách. Naopak nejméně zkušený ze všech osmi účastníků, Ding Liren, dokázal všechny partie udržet. Nejlépe první dvě triády zvládli Fabiano Caruana a Mamedjarov, kteří hráli pevně, nebyli nikdy ohroženi, a když jim soupeř dal šanci, nepromeškali ji a tvrdě udeřili.

V dalších kolech pokračovala Aronjanova (dle sázkových kanceláří největší favorit turnaje skončil poslední) i Kramnikova tragédie. Karjakin se však ve druhém poločase neuvěřitelně zvedl, a když dvě kola před koncem porazil do té doby vedoucího Caruanu, vypadalo to na dramatické finále.

Dvě kola před koncem mohlo turnaj vyhrát pět z osmi účastníků! Americký velmistr Caruana ale nakonec nepřipustil žádné komplikace – zvítězil v obou partiích, a došel si pro pozvánku k zápasu o titul mistra světa s pohodlným bodovým náskokem před Karjakinem a Mamedjarovem.

Kromě vítěze musí být s výkonem na turnaji kandidátů spokojen i čínský velmistr Liren. Jako nejmladší a nejméně zkušený dokázal nejen obsadit čtvrté místo, ale navíc ani jednu partii neprohrál!

Ding Liren bude od 12. do 17. června soupeřem – a zjevně mimořádně silným – nejlepšího českého šachisty Davida Navary v jejich pražském zápase v průběhu ČEZ CHESS TROPHY 2018.

Návrat do médií

Průběh turnaje kandidátů sledovaly na místě desítky novinářů a další stovky u online přenosů ve svých redakcích. Šachy se začínají vracet do médií. Reportér německého týdeníku Die Zeit Ulrich Stock mi pyšně ukazoval, že jeho šachové články z turnaje kandidátů jsou nejčtenější ve sportovní rubrice na webu zeit.de. Referoval o všech kolech turnaje a každý jeho příspěvek shlédlo více než 50 tisíc čtenářů.

Průběh turnaje kandidátů sledovaly na místě desítky novinářů a další stovky u online přenosů ve svých redakcích. Šachy se začínají vracet do médií.

Anatol Vitouch z rakouského deníku Der Standard mi také sdělil, že o šachové články je u nich velký zájem a že ho šéfredaktor chválí, kolik čtenářů prostřednictví šachů přivedl na web derstandard.at. Deník Berliner věnoval šachu ve svém nedělníku dokonce celou dvoustranu!

Lidové noviny, jediné celostátní české noviny v ČR, které mají pravidelnou šachovou rubriku, nezůstávají stranou. Přinášíme několik zajímavých momentů z partií v posledním kole, které téměř vždy rozhoduje.

Vítěz předchozího turnaje kandidátů Karjakin ztrácel před posledním kolem na vedoucího Caruanu půl bodu, a proto musel s čínským velmistrem Lirenem vyhrát, aby mohl pomýšlet na vítězství v turnaji kandidátů.

Karjakin – Ding Liren

Šachová partie, digram 1

Ve zdánlivě lepší pozici, kde bílý jezdec má mnohem lepší perspektivu než černý střelec, který je zavřený vlastními pěšci, zahrál ruský velmistr zdánlivě samozřejmý tah, jenž však byl hrubou chybou.

27.Jd5? Karjakin přehlíží krásnou taktickou možnost černého.

27...h3+! 28.Kg1 Sebrat pěšce nejde, protože by přišlo smrtelné 28...g4+!!, po čemž si bílý může vybrat, jestli po 29.Kxg4 dostane rychlý mat (po 29...De6+), nebo po 29.fxg4 ztratí věž (29...Vxf1), nebo po 29.Kg2 dostane pěšcem vidličku na dámu a krále, kterou bude řešit opět jen cenou věže.

28...Vxf3 Bílý ztrácí pěšce, a tím i naději na výhru v turnaji kandidátů. Čínský velmistr nebyl v technické realizaci převahy přesný, proto Karjakin partii nakonec zremizoval, ale to bylo málo.

Ve stejné pozici jako Karjakin byl i ázerbájdžánský velmistr Mamedjarov. I on byl půl bodu za lídrem a potřeboval v posledním kole vyhrát.

Kramnik – Mamedjarov

Šachová partie, diagram 2.

Bílými hrající bývalý mistr světa byl ale nad síly Mamedjarova, který si v průběhu partie nevypracoval lepší pozici a po chybném tahu 30...Ve8? stál hůře.

31.h3? Mamedjarov má štěstí, že Kramnik jeho chybu nepotrestal. Po 31.Sg5 Jh5 32.Jxc6 by byla černá pozice dost ohrožená.

31...Sxf2!? Černý se pouští do divoké dlouhé kombinace, na jejímž konci bude mít dva pěšce za kvalitu.

32.Dxf2 Sxh3+ 33.Kg1 Dxf2+ 34.Kxf2 Vxe5 35.Sxe5 Jg4+ 36.Kg1 Jxe5 37.Se2 Kg7 38.Vxa7 Pozice, která vypadala nadějně pro černého, je ale objektivně vyrovnaná a bez jakýchkoliv výkyvů dospěla do remízy.

Partii hráčů z posledních příček Aronjana a Soa nemá smysl ukazovat, oba už chtěli z nepovedeného turnaje rychle zmizet, a proto dali partii po pár minutách v 17. tahu za remízu.

Jediným, kdo v posledním kole vyhrál, tak byl Caruana, přestože by mu k vítězství v turnaji stačila i remíza. Partii s Griščukem ale hrál pevně a přesně, a když se objevila šance, i velmi tvrdě, takže ji a celý turnaj zaslouženě vyhrál.

Griščuk – Caruana

Šachová partie, diagram 3

31.Va3? Pozice byla vyrovnaná, ale stačil jeden nepřesný tah a černý vezme otěže do svých rukou. Griščuk měl hrát důrazněji: hned vyměnit pěšce na b5 a pak vtrhnout věží do pozice soupeře Va6.

31...d4! 32.axb5 axb5 33.cxd4 Jxd4 34.Vea2 Caruana pozici výhodně otevřel. Bílý sice obsadil těžkými figurami a sloupec, ale černý získal na dámském křídle krytého volného pěšce a navíc může snadno napadat slabé bílé pěšce b4 a e5.

34...Jc6 35.Se4 Sxe5 36.Sxc6 Vxd6 37.Sxb5 Vd1+ 38.Ke2 Vg1 39.Ke3 Vb1 40.Va7+ Kf6 41.Sd7 Sf4+ 42.Ke2 Vd8 Prach se usadil, jsme i po časové tísni a oba hráči vidí, že černý pěšec c bude velmi rychlý...

43.Vc2 Vxb4 44.Sc6 c3! 45.Vd7 Brát pěšce bílý nemohl, protože po 45.Vxc3 by přišel rychlý mat 45...Vd2+ 46.Kf1 Vb1+ 47.Vc1 Vxc1#

45...Vc8 Tady se mohl bílý v klidu vzdát. Tahal to ještě 25 tahů, ale na výsledku to nic nezměnilo.

Zápas o titul mistra světa mezi dosavadním králem Magnusem Carlsenem a vítězem turnaje kandidátů Fabianem Caruanou je naplánován na listopad do Londýna.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...