Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Světová ekonomika během 40 let zpětinásobí velikost

Asie

  9:13

Dle Citibank poroste reálný globální hrubý domácí produkt v následujících 40 letech tempem až 4,2 procenta ročně. Hlavně však v Asii a Africe.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Když ministr práce Jaromír Drábek 22. února odpovídal na dotazy ohledně výše, v níž by se mohlo v následujících desetiletích pohybovat zhodnocení úspor v nově chystaných důchodových fondech, netroufl si odhadovat výnosy natolik dlouhodobě. To analytici americké Citibank jsou jiný formát. V nově publikovaném výhledu globální ekonomiky se rozmáchli a předpověděli vývoj světového hrubého domácího produktu na celých 40 let dopředu.Největší díl světového boomu obstará Afrika Jaké jsou jejich závěry?

Více než optimistické. Tedy - jak pro koho. „Očekáváme, že světová ekonomika poroste v letech 2010 až 2050 tempem až 4,2 procenta. To bude znamenat zvýšení reálného HDP ze 72 na 380 bilionů dolarů,“ píše se v materiálu Citibank. Svižné tempo nabere globální hospodářství v prvních 20 letech, kdy poroste v průměru o 4,6 procenta ročně. Následně zpomalí na 3,8 procenta.

Největší díl světového boomu obstarají Afrika – sedm procent ročně – a lidnaté asijské země – 5,4 procenta. Z robustního růstu se budou radovat i dnes relativně chudé regiony, jako je střední a východní Evropa, státy bývalého Sovětského svazu, Latinská Amerika a Blízký východ. Trochu stranou všeobecného boomu zůstanou vyspělé průmyslové země. I jejich ekonomiky však mírně porostou.

Střed ekonomického gravitačního pole se posune na východVýsledkem tohoto vývoje bude, že podíl Severní Ameriky a západní Evropy na celosvětovém reálném HDP propadne v následujících 40 letech ze 41 na 18 procent. Naopak rozvojová Asie posílí téměř na 50 procent z dnešních 27 procent. Čína navíc vystřídá do roku 2020 USA na pozici největší světové ekonomiky. O prvenství ji však postupně připraví Indie. „Střed ekonomického gravitačního pole se posune na východ,“ glosuje předpokládané směřování světa Citi.

Za nejslibnější z hlediska růstu považuje banka státy, jako jsou Nigérie, Indie, Vietnam, Mongolsko, Bangladéš, Irák, Indonésie, Srí Lanka, Čína a Egypt. Větší otevřenost a špetka institucionální i politické stability vedou dle Citibank k tomu, že vyhlídky růstu chudých zemí se výrazně zlepšily.

Úniková cesta Nostradamů ze Citi

Kdyby se náhodou optimistické předpovědi nezačaly ihned naplňovat, ponechávají si „Nostradamové“ ze Citi únikovou cestu: „Růst nebude hladký. Očekávejte vzestupy i pády.“ Varují, že se občas objeví i pohromy způsobené špatnou politikou, konflikty či přírodními katastrofami. Nicméně na celkovém výhledu to prý nic nemění.

O výhledu České republiky se naneštěstí pro ministra Drábka a potenciální klienty fondového pilíře důchodové reformy zpráva analytického oddělení Citi konkrétně nezmiňuje. Navzdory tomu nám může lichotit, že patříme mezi 58 zemí, u nichž banka předpověď do roku 2050 provedla.

Desítka zemí s nejslabším výkonem v letech 2010–2050

Průměrný meziroční růst HDP v procentech

Španělsko2,0
Francie2,0
Švédsko1,9
Belgie1,9
Švýcarsko1,9
Rakousko1,8
Nizozemsko1,7
Itálie1,7
Německo1,6
Japonsko1,0

Pramen: Citi Investment Research and Analysys