Lidovky.cz

Světlík má problém. Kontroloři viní Vítkovice z daňových podvodů

  13:07
Další dceřiná firma holdingu Vítkovice míří do insolvence. Společnost Vítkovice Revmont má potíže s dluhy. Kontroloři ji navíc podezírají z účasti na daňových podvodech.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Část strojírenského holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka se již delší dobu potýká s problémy. Už tři jeho společnosti se nacházejí v insolvenci. Nyní se k nim zřejmě přidá čtvrtá. Společnost Vítkovice Revmont má potíže s dluhy, a tak sama na sebe podává insolvenční návrh.

Nejde o nijak významnou část celého holdingu, ostatně zaměstnává jen pět lidí. Přesto by se hypoteticky mohla stát Světlíkovou noční můrou. Jak totiž vyplývá z údajů, které firma sama zveřejnila v insolvenčním návrhu, finanční úřad ji už delší dobu podezírá z účasti na daňových podvodech.

„Existuje důvodné podezření, že nezanedbatelná část ekonomické činnosti daňového subjektu byla po dobu několika let vykonávána toliko formálně, s cílem neodvedení daně, popřípadě za účelem získání jiné neoprávněné výhody,“ píší úředníci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj v jednom ze zajišťovacích příkazů z konce února.

Oběť, nebo viník?

Vítkovice se rozhodnutí brání a podaly odvolání. Situace prý vznikla tak, že jeden z jejich dodavatelů spáchal finanční podvod, o čemž Vítkovice netušily.

Právě tak se dcera Vítkovic dostala do potíží. Finanční správa jí vyměřila nedoplatek v hodnotě 38 milionů korun a vydala na ni několik exekucí. Těmi jí zabavila peníze na bankovních účtech a část průmyslového areálu v Jeseníku. Samotné Vítkovice se rozhodnutí brání a podaly odvolání. Situace prý vznikla tak, že jeden z jejich dodavatelů spáchal finanční podvod, o čemž Vítkovice netušily. „Jsme oběť, nikoli viník. Firma se brání, ale v daňové exekuci není schopna hradit závazky,“ říká tisková mluvčí holdingu Vítkovice Eva Kijonková.

Co přesně tvrdí Finanční správa? Věc se týká obchodů pro strojírenskou skupinu poněkud netypických: přeprodávání krycích fólií. Dcera Vítkovic je nakupovala od řetězce firem, který je zase odebíral od maďarského dodavatele. Vítkovice je následně vyvážely na Slovensko. Podle úředníků se jedná o typické schéma takzvaného karuselového podvodu, což má mimo jiné dokazovat, že jedna společnost z řetězce nezaplatila daně a nelze ji zkontaktovat.

Na poslední chvíli

Transakce se týkají let 2013 a 2014, kdy Finanční správa zahájila kontrolu.

Zmíněné transakce se týkají let 2013 a 2014, kdy také Finanční správa zahájila kontrolu. Jak už bylo řečeno, rozhodla teprve letos v únoru. Na firmě Vítkovice Revmont se jí ale nezdálo víc věcí. Například že v průběhu loňského roku vyvedla část svého majetku na nově založenou společnost Vítkovice Revmont Engineering.

„Realizovaná přeměna se jeví jako účelové jednání, které mohlo být motivováno i snahou odklonit lukrativní část podnikání mimo dosah případné daňové exekuce,“ píše Finanční správa. Podle Kijonkové jde o podpůrný argument, který momentálně nebude komentovat. Jisté však je, že Finanční správa se k nejhodnotnějšímu majetku společnosti Vítkovice Revmont již nedostane. Většina jejích nemovitostí, které firmě po odštěpení zbyly, je totiž zatížena zástavním právem. A to ve prospěch miliardáře Martina Ulčáka a jeho firmy E-Invest. Ulčák je už nějakou dobu médii popisován jako jeden z klíčových Světlíkových spojenců.

Strojírenský kolos Vítkovice miliardáře Světlíka odvrací hrozby na více frontách

Potíže strojírenského holdingu Vítkovice se začaly nebezpečně stupňovat začátkem loňského roku. Příčin bychom mohli najít více, ale jako ta nejkřiklavější vystupuje problematický projekt výstavby elektrárny Adularya v Turecku. Mělo jít o pilotní zakázku ukazující, že energetická větev Vítkovic miliardáře Jana Světlíka je schopna vystavět elektrárnu na klíč. Ta sice stojí, ale kvůli technickým potížím, velkému zpoždění a v neposlední řadě i okolnostem spojeným s politickou situací v Turecku nadále nefunguje.

Adularya nyní zaměstnává také českou vládu, neboť finance na projekt poskytla i Česká exportní banka a úvěry pro klienta Vítkovic zajistila státní pojišťovna EGAP. K potížím Světlíkova holdingu ale přispěly i dlouholeté spory s jeho odvěkým rivalem miliardářem Karlem Komárkem a jeho skupinou KKCG. Už dlouho se spekuluje o tom, že právě on stojí za insolvenčními návrhy na Vítkovice. V úpadku už jsou tři firmy z holdingu a nyní je zřejmě na řadě čtvrtá.

Světlíka zpovzdálí podporuje jeho spojenec – další miliardář Martin Ulčák. Ten mimo jiné odkoupil pohledávky vzniklé z úvěrů Raiffeisenbank. Klíčový spojenec ale Vítkovice nepodporuje jen na dobré slovo a své peníze bude chtít zpátky.

K Světlíkovým potížím můžeme připočíst i zatím nepravomocný soudní verdikt, podle kterého má zaplatit Vítkovicím 225 milionů korun. Holding totiž v roce 2008 koupil společnost Spojené slévárny, transakce ale podle soudu nebyla výhodná. Slévárny do té doby patřily právě Ulčákovi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.