Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Švédská centrální banka chce vydávat digitální měnu

  12:35
Švédsko zvažuje zavedení digitální měny. Pokud k tomu dojde, bude to revoluční změna. Digitálních měn je sice na světě několik stovek, včetně nejznámějšího bitcoinu, za žádnou z nich však nestojí centrální banka.

Virtuální měna Bitcoin – vizualizace. foto: Shutterstock

Švédská Riskbank se pyšní titulem nejstarší centrální banky na světě. Její předchůdkyně Stockholms Banco byla v roce 1661 rovněž první centrální bankou, která tiskla papírové peníze. A teď opět jako první centrální banka světa hodlá přistoupit k vydávání vlastní digitální měny. Takzvaná ekrona by přitom mohla spatřit světlo světa do dvou let.

Pokud k tomu dojde, bude to skutečně revoluční změna. Ačkoliv je na světě několik stovek digitálních měn, včetně nejznámějšího bitcoinu či druhé nejpoužívanější kryptoměny ethereum, za žádnou z nich nestojí centrální banka, nýbrž silná internetová či IT komunita.

„Je to, jako kdyby se v Národním divadle začala hrát představení, jež se dosud uváděla jen na prknech malých divadel, ale rozhodně to neznamená, že by Národní divadlo zaniklo,“ uvedl pro LN viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Úpadek hotovosti

Důvodem, proč Švédsko přichází s myšlenkou digitální měny podporované centrální bankou, je úpadek hotovosti. Hotovostní transakce v zemi činily loni jen necelá dvě procenta hodnoty všech plateb. Podle viceguvernérky Riskbank Cecilie Skingsleyové, která myšlenku minulý týden představila, musí být proto Švédsko v čele vývoje nových platebních systémů. „Čím méně Švédů využívá bankovky a mince, tím jasnější je to, že Riskbank musí zkoumat možnost toho, že bychom začali vydávat elektronické peníze jakožto doplněk k penězům, které máme dnes,“ prohlásila Skingsleyová.

Důvodem, proč Švédsko přichází s myšlenkou digitální měny podporované centrální bankou, je úpadek hotovosti. Hotovostní transakce v zemi činily loni jen necelá dvě procenta hodnoty všech plateb.

Než k tomu dojde, je třeba se vypořádat nejen s několika problémy technologického či legislativního rázu, ale i s možnými dopady zavedení změn. Že by možného příkladu severské země následovaly i další státy včetně Česka, však není zatím reálné.

„Oni vedou tuto úvahu právě proto, že ve Švédsku hotovost spontánně vymizela. To není naše situace a ani nepředpokládám, že by se něco takového v dohledné době stalo. U nás lidé hotovost stále používají a to platí pro celý středoevropský prostor,“ řekl Hampl z ČNB. Oproti tomu třeba na Slovensku se hotovost na celkové peněžní zásobě podílí jen asi z pětiny, což je ve srovnání s okolními zeměmi zdaleka nejvíce.

„Nemá tak smysl zabývat se těmito úvahami v našich podmínkách. Rozumím ale tomu, že je možné, že při velikosti švédské populace vzhledem k velikosti země jim může připadat operace s hotovostí nákladná,“ dodal Hampl.

Měna, nebo komodita?

Ostatně postoj k digitálním měnám, jako bitcoin a další, je nejen v Česku, ale i ve většině Evropy komplikovaný. Například ČNB bitcoin za měnu, investiční nástroj či peněžní jednotku nepovažuje. „Bitcoin není peněžní jednotkou žádného existujícího státu a v žádném státě nemá charakter zákonného platidla. Nejedná se tedy o peníze obecně ani o cizí měnu, přestože jsou bitcoin a obdobné koncepty obvykle označovány jako virtuální měna,“ uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

S tím ale nesouhlasí někteří odborníci. „Bitcoin se běžně a ustáleně považuje za virtuální měnu. Alespoň tak s tímto zařazením pracují některé zákony, a to na základě definice, kterou přinesly uznávané autority, jakou je Evropská bankovní asociace,“ uvedl odborník na danou problematiku Václav Schovánek z právní kanceláře AKS Legal.

Postoj k digitálním měnám, jako bitcoin a další, je nejen v Česku, ale i ve většině Evropy komplikovaný

Ostatně že jde o měnu, už naznačila soudní bitva na půdě Evropského soudního dvora (ESD) o to, zda se má, či nemá z bitcoinu platit daň z přidané hodnoty. David Hedqvist se snažil založit ve Švédsku bitcoinovou směnárnu a zeptal se úřadů, jak to má řešit s DPH. Ty jeho obchody od daně osvobodily s tím, že jde o platební prostředek. Proti se ale postavil švédský daňový úřad. Případ tak putoval až do Lucemburku.

„ESD, zjednodušeně řečeno, uplatnil na virtuální měnu stejný metr jako na běžné platidlo a stanovil, že bitcoin musí být pro účely DPH posuzován jako tradiční měna. Podobně tedy jako směnné operace s tradiční měnou nepodléhají DPH,“ uvedl Schovánek. „V České republice bohužel na jednoznačné stanovisko v této věci stále čekám,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!