Lidovky.cz

Svědek záhadné schůzky na magistrátu: Tady má co dělat maximálně policie

  22:50

Místostarosta Prahy 9 Marek Doležal popisuje loňskou schůzku na magistrátu, na níž se mluvilo o 50 milionech za změnu územního plánu.

Marek Doležal: „Trochu jsme se podivili a šli dovnitř, kde už seděli dva pánové, které jsem před tím v životě neviděl.“ foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Ve středu jsme psali o poněkud záhadném případu, který se týká investičních záměrů v rozsáhlém areálu Tesly Hloubětín v Praze 9. Ve stručnosti: Představitelům investora, společnosti Tesla Properties, se ohlásil tajemný prostředník. Dle návrhu obžaloby si řekl o 50 milionů korun za to, že díky svým konexím na pražském magistrátu zařídí hladkou a urychlenou změnu územního plánu, aby v areálu firma mohla stavět byty a komerční plochy. Kauza skončila u protikorupční policie a příští týden začíná soudní líčení u Městského soudu v Praze.

Podrobnosti jsme zveřejnili v textu: Jeden pražský příběh: 50 milionů za změnu územního plánu.

ČESKÁ POZICE přináší rozhovor s očitým svědkem jedné z dramatických epizod příběhu, Markem Doležalem, místostarostou Prahy 9 za TOP 09. Loni v dubnu byl přizván na podivné setkání, na němž zazněla slova o 50 milionech za změnu územního plánu.

Zmíněná schůzka se odehrála v kanceláři pražského zastupitele Vladimíra Schmalze (ODS), který předsedá výboru pro územní rozvoj. Kromě Schmalze a Doležala byli přítomni zástupci investora George Formandl a Tomáš Hlaváček a další tři osoby. Setkání zprostředkovali František Koudelka a Jaroslav Pošík, kteří příští týden stanou před soudem coby obžalovaní. Měli spáchat trestný čin podvodu ve stádiu pokusu. Koudelka se totiž před investorem vydával za jedinou osobu, která dokáže zařídit změnu územního plánu, za což požadoval vysokou odměnu.

Řekl jsem: Pánové, to je neuvěřitelné, tady já nebudu ani omylem

ČESKÁ POZICE: Co proběhlo na schůzce 4. dubna 2012 v kanceláři zastupitele ODS Vladimíra Schmalze, jíž jste se zúčastnil?

DOLEŽAL: Začnu tím, co schůzce předcházelo. Tesla je významným brownfieldem v ulici Poděbradská, jenž je dle územního plánu pořád chápán jako výrobní zóna, ačkoli se tam už dvacet let nic nevyrábí. Proto se už v minulém volebním období na radnici Prahy 9 mluvilo o tom, že by se tento brownfield měl změnit. Návrh investora, jenž přišel za minulého volebního období, přinášel v tomto ohledu změnu. Investor se ubíral dvěma směry: změnou územního plánu, jež je v pravomoci magistrátu, a cestou územního řízení, které mají v gesci stavební úřady a městské části. Změna územního plánu spočívala v tom, že by se z výrobní stala smíšená zóna.

ČESKÁ POZICE: Jak vypadá smíšená zóna?

DOLEŽAL: Jde o poměr bytových a nebytových zón 60 ku 40. Je jedno, jestli máte více bytových nebo nebytových prostor. Architekt investora Petr Hlaváček, který se zajímal o stavební řízení, se najednou u mě objevil a říkal: „Investor, kterého zastupuji, má mít schůzku na magistrátu ohledně změny územního plánu. Člověk, který mu to zprostředkovává, řekl, že si může přizvat i někoho z Prahy 9.“

„Na místě mi řekli, že je navštívil pan František Koudelka a že jim slíbil, že dokáže ovlivnit či zrychlit změnu územního plánu.“

ČESKÁ POZICE: Jak zmíněná schůzka proběhla?

DOLEŽAL: Sešli jsme se u zadního vchodu Magistrátu hlavního města Prahy. Sešel jsem se tam s panem Hlaváčkem a kanadským investorem Georgem Formandlem, kterého jsem do té doby neznal. Na místě mi řekli, že je navštívil pan František Koudelka a že jim slíbil, že dokáže ovlivnit či zrychlit změnu územního plánu.

ČESKÁ POZICE: Co jste jim na to řekl?

DOLEŽAL: Překvapilo mě to, protože rada městské části už s tím dávno souhlasila. A vyřizování této záležitosti už bylo v procesu. Bylo to na výborech, podalo se to na magistrát.

ČESKÁ POZICE: Co se dělo pak?

DOLEŽAL: Pak přišel pan Koudelka, kterého mi představili. Řekl, že nás dovede na magistrát do kanceláře, kde před námi přednese, jak dál postupovat. Nejprve někomu volal a pak jsme šli do budovy magistrátu, přičemž ani moc dobře nevěděl, do jaké kanceláře vlastně jdeme. Skončili jsme u dveří, na nichž bylo jméno šéfa výboru pro územní rozvoj Vladimíra Schmalze. Trochu jsme se podivili a šli dovnitř, kde už seděli dva pánové, které jsem před tím v životě neviděl. A přišel tam i pan Schmalz.

V tu chvíli to bylo celé nesmyslné. Pan Koudelka začal, proč jsme se sešli. Bylo však evidentní, že vůbec nebí, o čem mluví. Četl z papírku. Začal tím, že by měl zprostředkovat dohodu mezi investorem, Prahou 9 a Magistrátem hlavního města Prahy. A to zapříčinilo první střet. Tvrdil totiž, že se Praha 9 snaží investorovi záměr trošičku zkomplikovat.

„V tu chvíli jsme najednou nevěděli, proč se schůzka vlastně uskutečnila.“

ČESKÁ POZICE: S tím jste nesouhlasil?

DOLEŽAL: Pan Koudelka mluvil o změně územního plánu a o územním řízení dohromady. Pravdou je, že územní řízení, které na Praze 9 probíhalo, nebylo možné dodělat, protože to neodpovídalo podmínkám stavebního zákona. Investor chtěl stavět byty v nerušící zóně a deklaroval je jako ateliéry. Byt jednoduše nenazval byt, ale jinak, například jako ateliér. To však z hlediska územního plánu nešlo povolit. Pan Koudelka měl za to, že investorovi házíme klacky pod nohy. Načež jsem mu řekl: „Pane Koudelko, změna územního plánu a územní řízení jsou dvě naprosto odlišné věci.“ Pak o tom vznikla debata. Vyvrcholilo to dotazem na pana Schmalze, jestli je změna územního plánu z nerušící na smíšenou zónu vůbec možná. Schmalz prohlásil, že jestli k tomu městská část poskytne podklady, tak změna, pokud to projde výborem, nebude problém. V tu chvíli jsme najednou nevěděli, proč se schůzka vlastně uskutečnila. Všechno běželo svou standardní cestou. Následně se pan inženýr Hlaváček zeptal, co je předmětem schůzky a proč je tam pan Koudelka.

ČESKÁ POZICE: Jak zareagoval Koudelka?

DOLEŽAL: Začal s tím, že je mediátor mezi investorem a magistrátem a že to dokáže zařídit. Následně vstal investor Formandl a řekl: „Pane Koudelka, vy jste byl za námi a řekl jste, že pokud vám dáme 50 milionů, tak to zařídíte. Pokud 50 milionů nedáme, tak to stopnete.“

ČESKÁ POZICE: Jak jste se zachoval?

DOLEŽAL: Začal jsem vidět rudě. Byl jsem v nevýhodě, protože jsem měl laryngitidu a nemohl moc křičet. Říkal jsem: „Pánové, to je neuvěřitelné. Tady já nebudu, ani omylem.“ Začal jsem se zvedat, načež vzduchem létalo, „a to není pravda“.

ČESKÁ POZICE: Jak zareagoval zastupitel Schmalz?

DOLEŽAL: Byl podle mě taky zaskočen. A začal to dávat někam jinam. Vypukla tam totiž vřava. Už jsem to moc nevnímal, bral jsem si plášť a říkal, že tady má co dělat tak maximálně policie. Za mnou šel pan Hlaváček a investor. Tím schůzka skončila. Nebyla dlouhá. Trvala deset, možná patnáct minut.

ČESKÁ POZICE: Kam jste šel potom?

DOLEŽAL: Šli jsme s panem Hlaváčkem k prvnímu náměstkovi primátora Tomáši Hudečkovi. Zajímalo mě, kdo byli ti pánové, kteří seděli u Schmalze, které jsem neznal, ačkoli mám o magistrátu celkem přehled. Nevěděl jsem, jestli to nebyli například zastupitelé. Prohlédli jsme si fotky zastupitelů, jestli to nebyl někdo z nich.

ČESKÁ POZICE: Kdo tedy byli ti dva neznámí účastníci?

DOLEŽAL: Mě se na to ptali až policisté. Ptali se mě na jisté pány Mráze a Morávka, jestli je náhodou neznám. Jediného, koho jsem měl v hlavě zafixovaného, však byl pan Koudelka.

Schůzka se pravěpodobně nahrávala. „Na policii jsem se dozvěděl, že kanadský investor měl na sobě údajně nějaké zařízení,“ říká Marek Doležal.

ČESKÁ POZICE: Co vlastně víte o Františku Koudelkovi?

DOLEŽAL: To je člověk, který údajně běhal po Praze a sháněl nějaké věci. Snažil se mluvit s investorem.

ČESKÁ POZICE: Obrátil jste se po schůzce na policii?

DOLEŽAL: Neobrátil. Byl jsem vypovídat až jako svědek, když mě oslovila policie. Nevím, kdo toho byl strůjcem. Myslím si, že to byl investor.

ČESKÁ POZICE: Je pravda, že si schůzku pan Formandl nahrával?

DOLEŽAL: Až na policii jsem se dozvěděl, že kanadský investor měl na sobě údajně nějaké zařízení. Už na prvním setkání měli policisté velmi dobrý přehled, jak schůzka probíhala.

ČESKÁ POZICE: Narazili jsme na tvrzení, že skrze osoby pánů Mráze a Morávka v případu mohl hrát nějakou roli i vlivný člen ODS z Prahy 4 a Schmalzův známý Ondřej Palounek. Měl jste o tom nějaké informace?

DOLEŽAL: Informaci o tom, že v tom hraje roli Palounek, jsem neměl. O jménech panů Mráze a Morávka toho mnoho nevím.

ČESKÁ POZICE: Bavili jste se o schůzce s panem Schmalzem?

DOLEŽAL: Se Schmalzem, s nímž se vídám na zastupitelstvu, jsme se o tom nikdy nebavili. Mám pocit, že stejně jako já v případu vystupuje jako svědek.

„Vladimír Schmalz byl ale z jednání také překvapen.“

ČESKÁ POZICE: Měl Schmalz ke Koudelkovi důvěru?

DOLEŽAL: Ta schůzka nebyla úplně nahodilá. Vědělo se, o čem se jedná. Jediní, kdo to nevěděli, jsme byli já a pan Hlaváček. Schmalz byl ale z jednání také překvapen. Přišel jsem na radnici Prahy 9 před dvěma roky a nejsem na takové věci zvyklý.

ČESKÁ POZICE: Zkusil byste ještě jednou vysvětlit rozdíl mezi územním rozhodnutím a změnou územního plánu?

DOLEŽAL: Současný územní plán uvádí, že se areál Tesly Hloubětín nachází ve výrobní nerušící zóně. Tam můžete mít skladové haly, malou obsluhu a nebytové prostory. Nesmíte tam ale mít bytovou výstavbu. Jde tam maximálně povolit takzvané výjimečně přípustné stavby jako služební byty nebo ateliéry. Investor předložil na Prahu 9 projekt, který pravidla ohýbal. Chtěli tam mít byty, jen je nenazval jako byty, nýbrž jako služební byty a ateliéry.

ČESKÁ POZICE: Proč investor požadoval změnu územního plánu?

DOLEŽAL: Aby získal právoplatné územní rozhodnutí a mohl stavět, využil ještě druhou možnost, a sice změnu územního plánu, dle níž by se z nerušící zóny stala zóna smíšená. Problém je však v tom, že tento způsob zabere rok až dva. O celoměstsky významných změnách vždy rozhoduje magistrát a ne městská část, což na schůzce pan Koudelka nedokázal pochopit. Městská část v minulosti požadavek investora na změnu územního plánu schválila. Předkládal to tehdy radní Josef Nosek. Pak to projednával ve svých výborech magistrát, rada a nakonec to schvalilo zastupitelstvo.

ČESKÁ POZICE: V jaké fázi schvalování byl návrh na změnu územního plánu loni v dubnu?

DOLEŽAL: Myslím, že to předschválily výbory a čekalo se na radu.

ČESKÁ POZICE: A dnes?

DOLEŽAL: Je to schválené i zastupitelstvem.

ČESKÁ POZICE: Jakou hodnotu má areál?

DOLEŽAL: Areál má plochu 58 tisíc metrů čtverečních. To jsou miliardy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.