Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svědek z Rittigovy kauzy má další práci. Zachraňuje Vítkovice

  16:13
Ve vedení předlužené firmy Vítkovice Envi se v tichosti objevila překvapivá tvář – Vladimír Sitta starší, známý ze spletité „jízdenkové“ kauzy spojené s pražským lobbistou Ivem Rittigem.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Vladimíra Sittu brzy čeká tvrdý soudní boj se skupinu byznysmenů a manažerů kolem lobbisty Iva Rittiga a už se pustil do jiného, neméně složitého angažmá. Vladimír Sitta starší, který je jednou z hlavních postav pražské „jízdenkové“ kauzy, se poměrně v tichosti přesunul na opačný konec republiky. A to do oboru, ke kterému neměl zrovna blízko: je součástí vedení důležité firmy strojírenského holdingu Vítkovice jménem Vítkovice Envi.

„Útoky mě baví“

„Dostal jsem nabídku, jestli bych nechtěl v rámci svých historických znalostí a schopností místo krizového manažera v jisté společnosti, na kterou je činěn útok a je v insolvenci, a tu jsem přijal,“ potvrdil LN svou novou pozici Sitta starší.

Když mluví o útoku, má zřejmě na mysli trable, se kterými se kolos Vítkovic v poslední době potýká. Na trhu skupuje pohledávky za jeho firmami tajemná společnost Wetag, kterou s velkou pravděpodobností ovládá miliardář Karel Komárek, a podává na ně insolvenční návrhy.

Společnost Vítkovice Envi se do insolvence přihlásila sama na konci letošního srpna. Už krátce poté se kolem ní vyrojily informace o poměrně kontroverzních transakcích, které má Envi za sebou.

Společnost Vítkovice Envi se ovšem do insolvence přihlásila sama na konci letošního srpna. Už krátce poté se kolem ní vyrojily informace o poměrně kontroverzních transakcích, které má Envi za sebou. O firmu se dokonce zajímali vrchní žalobci z Olomouce a proti jejímu postupu protestovala i Komerční banka, pro Vítkovice hlavní financující dům.

„To mě neodradilo, naopak, to je situace, která mě baví. A myslím, že ty okolnosti už se vysvětlily,“ myslí si Sitta. Vedení Vítkovic právě i v reakci na protesty obměnilo management několika firem včetně Envi. V rámci výměny se místopředsedou představenstva a krizovým manažerem firmy stal právě Sitta.

„Postavil jsem na nohy dvě fabriky, jednu mi ukradli Rittigovi právníci, takže mám s útoky zkušenosti. Kromě toho jsem se vždy pohyboval kolem průmyslové výroby,“ dodává Sitta starší.

Od Rittiga k nádržím

Sitta už koncem 90. let založil tiskárnu Neograph, později v ní držel poloviční podíl spolu s podnikatelem Janem Janků. Tiskárna dodávala jízdenky do pražského podniku a právě Sittovi koncem roku 2011 upozornili na údajné vyvádění peněz přes zprostředkovatelskou firmu Cokeville Assets z Karibiku. Skrze další zahraniční účty měly peníze dotéct do kapsy známého pražského podnikatele Iva Rittiga.

Společnost Vítkovice Envi, kterou se Sitta bude snažit postavit na nohy, se zabývá výrobou nádrží, zaměstnává na sto lidí a dluží 155 milionů korun.

Vyšetřování případu trvalo pět let a policie ho ukončila teprve letos v létě. Kromě Rittiga bylo obviněno dalších 17 osob včetně bývalého šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka. Hlavním svědkem žalobců v chystaném procesu má být Sittův stejnojmenný syn, který působil jako ředitel Neographu.

Společnost Vítkovice Envi, kterou se Sitta bude snažit postavit na nohy, se zabývá výrobou nádrží, zaměstnává na sto lidí a dluží 155 milionů korun. Ostravský soud ji nedávno povolil reorganizaci, její běh by tedy měl zůstat zachován. Nyní se čeká, až vedení společnosti předloží věřitelům ke schválení podrobný reorganizační plán.

Žalobci chtějí položit dceru Vítkovic

O podivné transakce jedné z dcer strojírenského kolosu magnáta Jana Světlíka se začali zajímat vrchní žalobci v Olomouci. A došli k poměrně razantnímu výsledku. Smlouvy, které krachující společnost Vítkovice Envi podepsala s jednou ze sesterských firem v holdingu, byly uzavřeny velmi narychlo a svědčí o jejím nepoctivém záměru. Zároveň de facto žádají soud, aby Envi poslal rovnou do konkurzu.

„Vrchní státní zastupitelství považuje zjištěné skutečnosti za zcela zásadní, jež se zřetelem ke všem ostatním (skutkovým i časovým) okolnostem poukazují na nepoctivý záměr dlužníka,“ píše ostravskému soudu žalobce Zdeněk Snášel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. A to v dopise, který byl v pondělí zveřejněn v insolvenčním rejstříku.

Podivné okolnosti

Vítkovice Envi bojují o přežití už od letošního srpna, kdy na sebe Světlíkova firma patřící do energetické větve holdingu sama podala insolvenční návrh. Ostravský soud jí velmi krátce nato vyhověl v její žádosti o takzvanou reorganizaci. To ve zkratce znamená, že se předlužená společnost vyhne konkurzu a může postupně umořovat své dluhy. Jenže olomoučtí státní zástupci nyní žádají, aby vzal své rozhodnutí zpět. To by s velkou pravděpodobností znamenalo bankrot.

„Neučinila nic nepoctivého. Nicméně pro uklidnění věřitelů přistoupila k řadě organizačních opatření, která mají do budoucna zabránit jakýmkoli pochybnostem o schopnosti zvládnout reorganizaci,“ říká k tomu tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková a vyjmenovává opatření, jež mají svědčit o transparentnosti firmy, včetně obměny vedení v nedávné době.

Už samotný vznik firmy Vítkovice Envi vzbuzuje otázky. Světlík ji založil teprve na konci loňského roku a posléze na ni převedl fungující část své jiné předlužené společnosti – Vítkovice Power Engineering – v hodnotě více než sto milionů korun. Olomoučtí žalobci však narážejí především na smlouvy, které Envi uzavřela v průběhu tohoto roku, tedy krátce před podáním insolvenčního návrhu.

Největším zajištěným věřitelem Světlíkovy společnosti je totiž další firma z jeho koncernu, Vítkovice, a. s. Není nic neobvyklého na tom, že spolu jednotliví členové strojírenské skupiny obchodují, vznik pohledávky ale budí pochybnosti. Stručně řečeno, Envi si krátce po svém založení od své „sestry“ pronajala nemovitosti v podobě výrobních hal, nájem ale neplatila. A třemi postupně uzavřenými smlouvami poskytla Vítkovicím, a. s., zajištění jejich pohledávek na svém majetku. Poslední z trojice smluv byla uzavřena teprve na konci července, přičemž o několik týdnů později už Světlíkova firma dobrovolně vstoupila do insolvence.

„Je tak zcela relevantně zpochybněn poctivý záměr dlužníka řešit svůj úpadek reorganizací, přičemž za situace, kdy se dlužník ani nepokusí uvedené pochybnosti rozptýlit, a jedná tak zcela netransparentně, nejsou splněny podmínky reorganizace,“ uvádí olomoucké státní zastupitelství.

Co na to banky?

Je samozřejmě otázkou, jak se k jejich návrhu soud postaví. Pokud by ale reorganizaci vzal zpět, znamenalo by to konkurz, a tím pádem postupný rozprodej majetku. Co víc, události týkající se malé a vzhledem k velikosti celých Vítkovic poměrně zanedbatelné firmy Envi mohou vážně poškodit reputaci Světlíkova holdingu před bankami.

Byť za magnátem stojí jeho obchodní partner – mocný zákulisní hráč a lobbista Martin Ulčák –, jsou to právě finanční domy, kdo drží Vítkovice při životě. Strojírenská větev, která tvoří základní pilíř Světlíkova impéria, sice může být v relativně dobré kondici, nicméně bez přízně bank se i to může velmi rychle změnit. Proti transakcím společnosti Vítkovice Envi už u insolvenčního soudu protestovala i Komerční banka.

A rozhodně nepomáhá, že se vláda v těchto dnech zabývá nepovedeným projektem Vítkovic na výstavbu elektrárny Adularya. Jak informovala MF DNES, problémová zakázka může mít dopad na státní kasu, neboť její stavbu financovala mimo jiné také Česká exportní banka. Té dle deníku hrozí škoda až 16 miliard korun.

Předlužená firma Vítkovice Power Engineering dostala šanci

Další ohrožené společnosti ze strojírenského holdingu Vítkovice se podařilo na poslední chvíli odvrátit konkurz. A to té vůbec nejhodnotnější. Vítkovice Power Engineering (VPE), která v poslední době proslula hlavně problémovým projektem na výstavbu turecké elektrárny Adularya, zaměstnává přibližně tisícovku lidí a je nejdůležitější částí energetické větve skupiny Vítkovice. K ostravskému soudu se do insolvence VPE přihlásilo celkem 500 věřitelů s pohledávkami v hodnotě 75 miliard korun. Ti společnosti vyhověli v jejím návrhu a povolili jí reorganizaci.

Věřitelé se 30. listopadu v dopoledne sešli poblíž centra Ostravy ve zdejším domě kultury. Šlo o poměrně bizarní výjev. Hned naproti přes ulici totiž druhá dceřiná společnost Vítkovic pilně pracuje na dokončení nechvalně proslulého skeletu, který ostravské předměstí hyzdí už třicet let.

Banky souhlasí

Hned v úvodu jednání si společnost ovládaná miliardářem Janem Světlíkem připravila pro věřitele menší překvapení. Její management, mimochodem čerstvě obměněný, totiž reprezentovala nezvyklá tvář. Za VPE zde mluvil známý ostravský advokát Petr Kuhn, odborník na insolvence a reorganizace, který stejnou úlohu plní i v další kolabující ostravské společnosti, OKD. S trochou nadsázky se tak klidně může titulovat jako muž, který zachraňuje ostravský průmysl.

„Pokud nebude schválena reorganizace, uspokojení nezajištěných věřitelů bude zanedbatelné, odhaduji to na jedno procento,“ snažil se věřitele Kuhn přesvědčit, aby pro záchranný plán zvedli ruku. Jeho podrobné znění musí VPE předložit věřitelům do 120 dnů, už teď je ale jisté, že bude hledat investora a pokusí se zachovat hlavní činnost své výroby, tedy projektovou činnost nebo výrobu kotlů. Na prodej bude zřejmě továrna v Jeseníku. O práci také podle předběžných odhadů přijde 350 zaměstnanců.

Kuhn neobhajoval očistný proces sám. Za jeho plán se postavil i insolvenční správce dosazený soudem David Vandrovec. „Dlužník má snahu řešit situaci tak, aby vše proběhlo ve prospěch věřitelů,“ notoval si Vandrovec s managementem Světlíkovy firmy. Na její stranu se ostatně postavil i věřitelský výbor v čele s Komerční bankou, která je s pohledávkou za 1,8 miliardy korun vůbec největším věřitelem zadlužené „dcery“ Vítkovic. A dodejme, že KB je pro vítkovický holding vůbec nejdůležitějším finančním domem.

Tajemný Wetag

Ne všichni ale s reorganizací souhlasili. Několik ostrých poznámek utrousil zástupce tajemné společnosti Wetag. Ta současnou insolvenční vlnu, která dopadá na Světlíkův holding z několika stran, de facto spustila. Právě ona podávala návrhy na insolvenci jak VPE, tak i dalších firem ze skupiny. Ostatně toto pondělí to udělala znovu, když u ostravského soudu podala insolvenční návrh na společnost Vítkovice Mechanika. Kdo za Wetagem stojí, není jisté, často se ale spekuluje o miliardáři Karlu Komárkovi, Světlíkovu odvěkém rivalovi. Ale zpět ke včerejšímu hlasování.

„Rád bych zde připomněl případ insolvence Vítkovice Envi,“ uvedl zástupce Wetagu a připomněl tak poměrně kontroverzní insolvenci další dceřiné společnosti. Jak už LN nedávno informovaly, před pochybnou poctivostí jejích záměrů varovali soud dokonce vrchní státní žalobci z Olomouce a kvůli několika podezřelým transakcím navrhli poslat Envi do konkurzu. Jak insolvenční správce, tak advokát Petr Kuhn ale připomínky Wetagu odmítli s tím, že Světlíkovy společnosti od té doby udělaly řadu kroků pro zvýšení vlastní důvěryhodnosti. Pokud reorganizace VPE proběhne hladce, zajištění věřitelé, tedy především banky dostanou své dluhy splaceny v plné výši. Ti nezajištění, jichž je většina, by podle odhadu managementu měli získat zpět přibližně deset až 20 procent pohledávek. Jak už bylo řečeno, v případě konkurzu by hodnota vyrovnání mohla být takřka nulová. Z přihlášených 75 miliard pohledávek jich nyní insolvenční správce uznal pouze 3,7 miliardy, konkurz by však zesplatnil některé zálohy Vítkovic a objem dluhů by mohl výrazně narůst.