Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svědek proti Rittigovi hájí svou důvěryhodnost

  10:17
Vladimír Sitta ml. po 3,5 letech znovu uhodil na byznysmeny a manažery kolem lobbisty Ivo Rittiga. U soudu ale musí nejprve obhájit svou pověst.

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. foto:  Michal Šula, MAFRA

Všichni netrpělivě čekají na soud v jízdenkové kauze, která vypukla v divokém a přelomovém období konce roku 2011. Termín procesu, kterým vyvrcholí případ, ve kterém kvůli údajnému vyvádění peněz do Karibiku ze zakázky pro pražský dopravní podnik uvízli lobbista Ivo Rittig a jemu blízcí manažeři a právníci, zatím není znám.

Poněkud nenápadně a bez větší pozornosti však začal soud v příběhu, který úzce souvisí s jízdenkovou kauzou a do jisté míry může výrazně zasáhnout do Rittigovy kauzy. Klíčovou roli v něm totiž hraje podnikatel Vladimír Sitta ml., který je hlavním svědkem proti Rittigovi a spol. ve zmiňovaném případu pražských jízdenek.

Spor přerostl ve válku

Dříve než začne Sitta proti vlivným lidem svědčit, měl by ustát boj o svou důvěryhodnost. O co jde? Pražský městský soud včera začal rozmotávat údajné tunelování tiskárny Neograph. Právě zde se zhruba před pěti lety zažehl spor mezi jejími akcionáři – Janem Janků a Vladimírem Sittou st. –, který postupně přerostl ve válku.

Nejdříve „sittovci“ na konci roku 2011 zaútočili na Rittigovu skupinu a obvinili ji z vyvádění milionů korun do firmy Cokeville Assets na Britských Panenských ostrovech. Vzápětí svůj tah provedli „rittigovci“, když převzali za asistence policie továrnu Neograph. Oba Sittové a jejich právník byli obviněni z vyvádění peněz z Neographu do jimi vlastněných menších firem.

Rittigovcům by se hodilo, kdyby do svého líčení vstupovali s tím, že klíčový svědek pražských vyšetřovatelů kolem Lenky Bradáčové je soudem usvědčený tunelář.

Z obou stran zaznívají silná vyjádření. Sittovci se brání, že jde o pomstu za zveřejnění smluv ukazujících na finanční toky do Karibiku. Druhá skupina namítá, že Sitta a spol. o těchto zprostředkovatelských kontraktech souvisejících se zakázkou na dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik věděli a že skutečnost oznámili jen z důvodu, že provize ze zakázky neproudily do jejich kapes. Rittigovcům by se hodilo, kdyby do svého líčení vstupovali s tím, že klíčový svědek pražských vyšetřovatelů kolem Lenky Bradáčové je soudem usvědčený tunelář. Nyní bude na soudci Alexandru Sotolářovi (známý například z prvoinstančního řešení příběhu Opencard, ve kterém byli odsouzeni úředníci), aby spletitý případ posoudil.

Hned první den bylo líčení velmi podrobné, řešily se drobné nuance a detaily týkající se podpisů jednotlivých smluv a nástupů do funkcí v inkriminovaných firmách. Státní zástupkyně Dagmar Máchová, známá z kontroverzního případu obžalovaných pražských politiků v případu Opencard, viní Sittu, jeho otce a právníka Martina Kohouta ze zneužití informace a postavení v obchodním styku – konkrétně z nastrčení vlastních firem do obchodních případů společnosti Neograph. Na úkor zisků Neographu měly profitovat společnosti Avium Partners (Sitta ml.) či Nanograph (Sitta st.). Podle obžaloby se Sitta st. podílel na škodě Neographu ve výši bezmála tří milionů korun.

Podle vyšetřovatelů měl Sitta st. připravit Neograph o peníze tím, že založil firmu Nanograph. Ta Neographu dodala podle policie 882 kg předraženého papíru, přestože si Neograph mohl dle žalobců vyrobit papír vlastní. Sitta st. to označil za nesmysl a u soudu uvedl, že Neograph na dodávce papírů vydělal, neboť papír od Nanographu koupil levněji, než za kolik ho Neograph prodal do Polska.

„Neograph na tom vydělal asi 10 tisíc korun. Nejenže jsem nezpůsobil škodu, ale dopomohl jsem k zisku,“ řekl Sitta st. a se zvýšeným hlasem dodal: „Ten příběh vypadá komplikovaně, ale ve skutečnosti je velmi jednoduchý. Vyváděly se peníze na Panenské ostrovy. Vypověděl jsem smlouvu s dopravním podnikem a za to jsme byli s mým synem potrestáni. Přeťali jsme totiž penězovody. Všechny kroky, které poté nastaly, jsou mstou skupiny lidí kolem pana Janků. Cítím se velmi poškozen, ztratil jsem kredit, který se buduje roky.“

Další miliony do Karibiku

Následně Vladimír Sitta ml. u soudu vypověděl, že do Karibiku v minulých letech ze zakázek pro pražský dopravní podnik odtékaly další miliony do firem spřízněných s Rittigem.

Dosud se vědělo o 40 milionech ze zakázky na dodávku jízdenek, kvůli které Rittig a spol. čelí trestnímu stíhání.

Sitta ml. u soudu uvedl, že šlo o dodávku hologramů. Neograph je na začátku roku 2010 dodal dopravnímu podniku a na obchodu vydělal čtyři miliony korun.

Sitta ml. u soudu uvedl, že šlo o dodávku hologramů (ochranné prvky pro kupony). Neograph je na začátku roku 2010 dodal dopravnímu podniku a na obchodu vydělal čtyři miliony korun. Druhý spolumajitel tiskárny – Rittigův známý Jan Janků – z této sumy posléze odeslal tři miliony na účet karibské Cokeville Assets. „Toto bych rád doložil důkazem, který poprosím o založení do spisu. Je to dodatek smlouvy o zprostředkování poradenských a zprostředkovatelských služeb mezi Neographem a Cokeville Assets z Panenských ostrovů,“ pronesl Sitta jr. u soudu. Inkriminovanou poradenskou smlouvu v únoru roku 2010 podepsali Janků a podnikatel vystupující za Cokeville Peter Kmeť.

Je možné, že tři miliony z „hologramového“ příběhu vyšetřovatelé přičtou k původním 40 milionům ze zakázky na jízdenky a rozšíří obvinění. Lenka Bradáčová, šéfka pražského vrchního státního zastupitelství, pod které kauza spadá, pouze uvedla, že důkazy ani skutkové okolnosti její úřad nikdy nekomentuje. U hologramů by mělo jít o stejný mechanismus jako v jízdenkovém příběhu. Peter Kmeť z Cokeville Assets si účtoval peníze za to, že pomohl společnosti Neograph (znal se s jejím spolumajitelem Janků) získat zakázku na dodávku lístků pro dopravní podnik.