Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svědectví: Jak se vybíral policejní prezident Lessy

  4:15

Šéf policejních odborů Milan Štěpánek tvrdí, že volba policejního prezidenta Petra Lessyho byla nezákonná a že ji provázely nestandardní kroky.

Zpochybněné výběrové řízení na policejního prezidenta Petra Lessyho (vlevo) nahrává do karet ministru vnitra Janu Kubicemu (vpravo). Ten se snaží Lessyho už půl roku zbavit. Zatím neúspěšně. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ve čtvrtek přišly Lidové noviny s informací, že si chce ministr vnitra Jan Kubice posvítit na detaily jmenování Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta (výběrová komise jej navrhla vloni v lednu). Podle ČESKÉ POZICE pro to existuje dobrý důvod. Předseda policejních Nezávislých odborových svazů Milan Štěpánek, který ve výběrové komisi na policejního šéfa seděl, totiž tvrdí, že volba proběhla v rozporu se zákonem.

Dle služebního zákona mělo výběrové řízení proběhnout nejprve v rámci jedenácté platové třídy. Tam patřili dva zájemci o funkci: náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek a náměstek ministra vnitra Viktor Čech. Teprve v případě, že by komise žádného ze zájemců nedoporučila, mělo být vypsáno další kolo výběrového řízení, tentokrát v nižší — desáté — platové třídě. Tehdejší ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John však obě kola spojil, čímž dle Štěpánka porušil zákon.

„Ministr John spojil dvě fáze výběrového řízení v rozporu se zákonem. První den komise hlasovala o Bílkovi a Čechovi a nikoho nedoporučila. Druhý den se jednalo o šéfovi pražské policie Martinu Červíčkovi, řediteli policie v Ústeckém kraji Jiřím Vorálkovi a šéfovi jihomoravské policie Petru Lessym, aniž by se ale vypsalo nové kolo tendru,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI problém volby Štěpánek.

A dodal i dlouho utajovanou informaci o tom, kdo a jak hlasoval: „Pro Čecha, který byl žhavým kandidátem ministra Johna, nehlasoval překvapivě nikdo, pro Bílka tři lidé. Protože ani jeden z uchazečů nedostal nadpoloviční většinu hlasů osmičlenné komise, nikoho jsme nedoporučili. Druhý den vyhrál v hlasování Petr Lessy, a to se šesti hlasy. Já a Jaroslav Salivar jsme hlasovali proti Lessymu,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Štěpánek.

Předem známý vítěz...

Díky svědectví Milana Štěpánka nyní vyšlo najevo, jak volba policejního prezidenta probíhala. Až dosud totiž členové komise tvrdili, že jsou vázáni mlčenlivostí o průběhu a výsledcích volby, kterou si sami odhlasovali. Čímž jen živili kritiku, že výběr Lessyho nebyl transparentní, neboť byl vybrán favorit Věcí veřejných. Pochyby o správnosti postupu přitom už loni deklaroval i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Ten proces výběru označil za kočkopsa a veškerou odpovědnost za proces výběru „hodil“ na tehdejšího ministra vnitra Johna.

„Den před tím, než byl vybrán policejní prezident, jsme měli v PR oddělení připravenou tiskovou zprávu, že bude jmenován Petr Lessy,“ řekla nyní ČESKÉ POZICI bývalá PR manažerka poslaneckého klubu Věcí veřejných Alena Maršálková, která svědčila v obálkové aféře ve prospěch poslankyně Kristýny Kočí.

Vazby v komisi

Podle několika důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE vykazoval tendr na policejního šéfa skutečně rysy zmanipulované soutěže. Napovídá tomu i složení komise — sedělo v ní totiž několik lidí s vazbou na „véčkařského“ předsedu.

Pro Lessyho hlasoval například Johnův tehdejší náměstek Jiří Franc. Dalším volitelem Lessyho byla šéfka personálního oddělení ministerstva vnitra Iva Moravcová, která po Johnově odchodu z resortu přešla na ministerstvo dopravy, jež ovládaly Věci veřejné.

V rozhovoru pro časopis Týden si na Moravcovou vzpomněl i ministr dopravy Pavel Dobeš, člen frakce, jež se minulý týden od Věcí veřejných odtrhla. Na dotaz, zda neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta a jeho spolupracovník Michal Moroz tlačili na ministerstvo dopravy své lidi, Dobeš odpověděl následovně: „Z ministerstva vnitra přišla na jeho doporučení paní Moravcová, která zde působila jako personální ředitelka. Byla odejita na můj popud, a to na základě informací zevnitř úřadu, ale i na základě velmi negativního hodnocení její práce jednotlivými odbory.“

Nezvyklé bylo rovněž to, že pro Lessyho hlasovali i dva jeho budoucí podřízení. Členem výběrové komise byl zaměstnanec policejního prezídia Pavel Osvald, který se po zvolení Lessyho do čela policie stal jeho náměstkem, a František Snopek, tehdejší šéf ochranné služby (celorepublikový útvar, jenž spadá pod policejní prezídium).

Posledními dvěma členy komise, kteří hlasovali pro Lessyho, byli bývalý ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a dle resortního webu reprezentant TOP 09 Michal Mazel a policejní psycholožka Ludmila Čírtková z Policejní akademie, jež spadá pod ministerstvo vnitra.

Tajemný no comment

Až na odboráře Štěpánka nikdo z členů komise nechtěl popsat detaily z toho, jak výběr policejního prezidenta probíhal. Stanovisko France, Moravcové, Osvalda ani Snopka se ČESKÉ POZICI nepodařilo získat vůbec.

Sdílnější byla jen Čírtková, která hlasovala pro Lessyho. „Jednou jsem podepsala papír, že o tom nebudu mluvit. Cítím se tímto vázána,“ řekla policejní psycholožka. Podobně se vyjádřil i Michal Mazel.

Exnáměstek ministra vnitra Ivana Langera Jaroslav Salivar, který v komisi zastupoval ODS, byl ostražitý. „Hned na úvodu zasedání jsem uvedl své kategorické stanovisko. Byli tam lidé, kteří se kandidátů za celou dobu na nic neptali a pouze hlasovali. Zveřejnit výsledky ale musí ministerstvo vnitra,“ odpověděl Salivar ČESKÉ POZICI.

Na mlčení členů komise je však paradoxní, že ministerstvo vnitra již loni uvedlo, že neexistuje právní podklad, na jehož základě by členové komise o volbě nesměli mluvit. „Členové komise nejsou vázáni žádnou mlčenlivostí,“ zopakoval toto stanovisko pro ČESKOU POZICI tiskový mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Nechtějí-li mluvit členové komise, proč výsledky hlasování nezveřejní samo ministerstvo? Pro tuto záhadu existuje vysvětlení: „Od pondělka vyhledáváme příslušné materiály. Výsledky hlasování komise zatím neznáme,“ tvrdí Novák. Jinými slovy, za čtyři dny nedokázalo ministerstvo vnitra najít klíčový dokument, který by osvětloval postup při výběru nejvýše postaveného policejního funkcionáře...

Sociálnědemokratický kolotoč

Po zveřejnění zprávy o tom, že se ministr Kubice snaží prověřit postup při Lessyho jmenování, přispěchali s tiskovým prohlášením opoziční sociální demokraté. Podle nich je nutné výběr policejního prezidenta respektovat, jinak by prý mohla být později zpochybněna všechna Lessyho rozhodnutí a možná i některá trestní řízení. „Nelze podporovat řešení, které je pouze zástupné a může přinést velký chaos,“ prohlásil ve čtvrtek stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc v narážce na dlouhodobou snahu Kubiceho najít důvod pro Lessyho odvolání.

Sociální demokraté se tím fakticky postavili na stranu Lessyho, jenž tvrdí, že jeho jmenování proběhlo naprosto standardně. Na prohlášení ČSSD je nicméně zajímavé něco jiného: fakt, že v komisi měli původně sedět i dva sociálnědemokratičtí poslanci František Bublan a Martin Pecina. Ti však nakonec z komise vycouvali. Připomeňme si, čím tento obrat před rokem a půl zdůvodnili: „Odmítáme nést spoluodpovědnost za podivnou a částí koalice zpochybňovanou formu samotného výběru a pochopitelně i za samotného policejního prezidenta vzešlého z této výběrové komise.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!