Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Svatý Václav anachronický i moderní

Svátek české státnosti 28. září také připomíná, že Přemyslovci vybudovali středověký český stát, při čemž tekla krev, a to i jejich příslušníka Václava. Tento stát může být příkladem základních funkcí, na něž jsme zapomněli.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

P. Maleček

1. 10. 2017 8:27
Duchovní patron ano, symbol státnosti ne.

Dnes Sv. Václav jako patron země České a to duchovní, co by ne. Ale ne jako symbol státnosti. Tím je až jeho bratrovrah (tehdy mezi vládnoucími elitami něco tak normálního jako dnes volby) Boleslav. Byť tenkrát už na území dnešních Čech dlouho něco jako státní útvar existoval, byl to až Boleslav, kdo ho drsnými a proto úspěšnými válečnými výboji osamostanil a opět drsnou vnitřní politikou ho učinil soběstačným (i vojensky) a prosperujícím.

Od Boleskava dostal po čuni i tehdejší ech katolík germán Ota I. Čímž byl zrušen i do katolictví směřující stříbro-volí tribut, proti kterému se bojácný a spíš duchovně zaměřený Václav nedokázal vzbouřit. Pročež katolictví Boleslava zatratilo a jím ustanovený samostaný, dnešními slovy český stát připsalo Václavovi. A to i přesto, že to byl Boleskav, kdo Václava kanonizoval, tedy učinil svatým a i se s katolictvím nakonec spojil. To nemluvě o tom že pomohl usadit a katolizovat tehdy výbojné "pohanské" Maďary. To však jako samostaný elment, nikoliv vazal

0 0
možnosti
JR

29. 9. 2017 11:45
Článek je příkladem

I když je těžké v konfrontaci se staletým kulturním dědictvím a zažitým kultem sv. Václava tvrdit něco jiného, zakladatelem státnosti není legendami opředený Václav, ale spíše údajný jeho vrah, státnicky velmi schopný vládce z masa a kostí Boleslav I., který jako první český suverénní vládce vybíral daně a razil vlastní mince.

Autor ve svém článku podporuje fikci, že křesťanství k nám přišlo ze západu, neb se vůbec nezmiňuje o vlivu Velké Moravy, jejíž kníže Svatopluk podporou rodu Přemyslovců tak v podstatě dal Čechům šanci se sjednotit pid jediným vládcem a zcela opomíjí skutečnost, že prvním pokřtěným českým knížetem byl Václavův děd Bořivoj, který se svou ženou Ludmilou na moravském Velehradě v roce 885 přijali tuto svátost z rukou moravského knížete Svatopluka a biskupa Metoděje, aby následně byl jimi pověřen, aby se stal správcem Čech a šířil tam křesťanskou víru. Stojí také za zmínku, že Václav byl jako křesťan i vychován svou babičkou sv. Ludmilou, které byl dán po s

0 0
možnosti
JT

29. 9. 2017 15:26
Re: Článek je příkladem

Krestnstvi k nam prislo z vychodu, z Byzance. Ale mise bratru Cyrila a Metodeje byla brutalne po par letech ukoncena franskou intervenci.

Puvodni apostolska tradice do dnes preziva v byzanske (pravoslavne), syrske a koptske cirkvi. Zapadni, katolicka, byla deformovana pohanstvim ve zminovane dobe kolem roku 1000.

0 0
možnosti