Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sulík: Tvrdé jádro EU je úplná chiméra. Něco jako žena Colomba

  10:15
„Migrace a postupná islamizace je největší hrozba pro Evropu. A je dobré vystupovat společně. Samotné Česko nebo Slovensko jsou příliš malé,“ říká předseda nejsilnější slovenské opoziční strany Richard Sulík.

Richard Sulík může slavit. Jeho SaS ve volbách uspěla. foto: Reuters

My jsme autentičtí a upřímní, nejsme žádní političtí vagabundi. My nikomu nevnucujeme pomýlené názory na multikulturní společnost. Podívejte se na úspěch nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho, mého bývalého kolegy z Evropského parlamentu. On se nebál říct, že loď s migranty od libyjských břehů prostě nepřijme. V tom mu fandím, říká Richard Sulík.

LIDOVÉ NOVINY: Česko chce ovlivňovat dění v eurozóně, o euro ale nestojí. Co byste českým politikům poradil?

SULÍK: Nevstupovat do eurozóny. Slovensko přijetí eura nakonec stálo dvě miliardy eur ve formě finančních závazků za dluhy. Pozvali nás do klubu, řekli nám, že členství je zdarma, ale pak nás nechali zaplatit účet za něco, co jsme ani nezkonzumovali. To se ve slušné společnosti nedělá. Eurozóna porušila svoje vlastní pravidla, není to ctihodný spolek a děláte dobře, když tam nechcete vstoupit.

LIDOVÉ NOVINY: Bývalý premiér Robert Fico slíbil, že Slovensko bude v tvrdém jádru EU? Co si pod tím tvrdým jádrem představujete?

SULÍK: Nic, tvrdé jádro je úplná chiméra. Něco jako žena inspektora Colomba. Existují jen různé politiky EU, k nimž se přidávají jednotlivé země. Ideu evropského prokurátora podpořilo 23 zemí, ne všechny země EU jsou v eurozóně, to samé platí o Schengenu. A o tom by Unie měla být. Každá země si musí říct sama, ne že ji někdo bude nutit.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou budoucnost má v rámci EU visegrádská čtyřka? Kromě odmítání migrace se přece na ničem neshodla.

Podívejte, mně je jedno, jestli jsem byl za exota, to je jejich problém. Důležité je, že jsem říkal věci pravdivě a dostal jsem k tomu prostor. A po odvysílání jsem dostal stovky děkovných e-mailů za to, že jsem se nebál říkat pravdu a nepapouškoval jsem mainstreamové názory.

SULÍK: Migrace a postupná islamizace, která je patrná v západních zemích EU, je největší hrozba pro Evropu. A je samozřejmě dobré vystupovat společně. Samotné Česko nebo samotné Slovensko jsou příliš malé na to, aby něco zmohly. Ale čtyři dohromady plus ještě třeba Rakousko – to už vůbec není malá skupina. My se musíme ubránit řízené migraci. Potřebujeme partnery, kteří budou názorově pevní a neotočí.

LIDOVÉ NOVINY: V době vrcholící migrační vlny jste několikrát mluvil v německé televizi. Se svými názory jste tam, s prominutím, působil jako exot. Dnes už je to jinak?

SULÍK: Podívejte, mně je jedno, jestli jsem byl za exota, to je jejich problém. Důležité je, že jsem říkal věci pravdivě a dostal jsem k tomu prostor. A po odvysílání jsem dostal stovky děkovných e-mailů za to, že jsem se nebál říkat pravdu a nepapouškoval jsem mainstreamové názory. A jsem rád, že ty e-maily chodí pořád.

LIDOVÉ NOVINY: Evropský parlament platí za odkladiště politiků. Jak si vysvětlujete, že jste dlouhodobě třetí nejoblíbenější slovenský politik?

SULÍK: Ze Slovenska jsem se neztratil a hlavně v médiích jsem dostatečně přítomný. Máte pravdu, že Evropský parlament takovou nelichotivou pověst má. V mém případě to ale byla spíš šance získat odstup od slovenské politiky a trochu nadhledu. Každopádně se tu mohu věnovat i vlastní straně.

LIDOVÉ NOVINY: Nepromarnila Svoboda a Solidarita (SaS) šanci na vypsání mimořádných voleb na Slovensku? Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Slováci vyšli do ulic s touhou po změně, nakonec to skončilo jen výměnou premiéra.

Já bych voliče nepodceňoval. Zdaleka ne každý skočí Robertu Ficovi na jeho vábničky, když si za peníze nás všech kupuje voliče sliby. Nám preference rostou, musíme pokračovat v přesvědčování.

SULÍK: Na vypsání voleb je třeba devadesát hlasů v parlamentu, my máme dvacet, celá demokratická opozice pak nějakých šedesát hlasů. Takže i dohromady je to pořád málo. Vysvětlovali jsme, proč by předčasné volby byly dobrým řešením, argumentovali jsme, ale bohužel to nestačilo.

LIDOVÉ NOVINY: Může argumentace u voličů zabrat? Smer prosazuje třeba školní obědy zdarma. Proti tomu liberální program moc nezabere.

SULÍK: Já bych voliče nepodceňoval. Zdaleka ne každý skočí Robertu Ficovi na jeho vábničky, když si za peníze nás všech kupuje voliče sliby. Nám preference rostou, musíme pokračovat v přesvědčování. Před dvěma měsíci jsme představili osm balíčků reforem a vydali je jako komplet v papírové krabici. Teď už je jen na nás rozšířit povědomí o reformách mezi voliče. A ještě ke Smeru – za těch devět let v politice jsem také zjistil, že volební kampaň je úplně něco jiného než situace, kdy do voleb zbývají dva roky. Spousta politologů dělá tu chybu, že pořád sleduje průzkumy. Ale ty dnešní s volebním výsledkem nemusejí mít mnoho společného.

LIDOVÉ NOVINY: Není potom chyba dělat kampaň uprostřed volebního období?

SULÍK: Možná jsme se trochu unáhlili, protože jsme věřili, že předčasné volby nakonec na Slovensku budou. Ale ten vytištěný programový komplet je jen začátek. Ještě do konce června chceme představit naši stínovou vládu, na jaře příštího roku by měla vzniknout kniha řešení nejpalčivějších problémů Slovenska. Popularita SaS stoupá i proto, že máme odpovědi na otázky, které lidé kladou. My jsme autentičtí a upřímní, nejsme žádní političtí vagabundi. My nikomu nevnucujeme pomýlené názory na multikulturní společnost. Podívejte se na úspěch nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho, mého bývalého kolegy z Evropského parlamentu. On se nebál říct, že loď s migranty od libyjských břehů prostě nepřijme. V tom mu fandím.

LIDOVÉ NOVINY: V názorech na migraci se asi se současnou slovenskou vládou shodnete, ne?

Současná slovenská vláda je banda zlodějů. A jsou to levičáci. Oni chtějí od lidí peníze vybírat. Část se přerozdělí, část rozkrade. My chceme peníze lidem nechat. Tedy zavést menší daně a míň přerozdělování.

SULÍK: Ano, máme podobné názory. Rozdíl je v tom, že současná slovenská vláda je banda zlodějů. A jsou to levičáci. Oni chtějí od lidí peníze vybírat. Část se přerozdělí, část rozkrade. My chceme peníze lidem nechat. Tedy zavést menší daně a míň přerozdělování.

LIDOVÉ NOVINY: Kdysi jste navrhoval velmi radikální odvodový bonus, systém, kdy stát místo vyplácení dávek zaručuje lidem základní příjem. Ten v tom balíčku reforem zůstal?

SULÍK: Ano, odvodový bonus chceme prosadit. Kdyby bylo jen na mně, už je to dávno zavedené. Loni jsme dělali nové propočty a opět se ukázalo, že by to bylo pro Slováky výhodné. Vtip je v tom, že i když tam zpočátku vznikne deficit, peníze necháme těm, kteří je vytvářejí. Všem živnostníkům, pracujícím. Penězům je vždy nejlépe u lidí.

LIDOVÉ NOVINY: A pořád není na škodu, že tak radikální reformu nezavedla žádná jiná země na světě?

SULÍK: Ne, jistě že není. Cílem je štíhlý efektivní stát s maximální svobodou občanů. Slovensko má pořád šanci stát se takovým pružným, mrštným tygrem ze střední Evropy. Vše záleží na tom, jak volby dopadnou a jaké bude složení nového parlamentu.

LIDOVÉ NOVINY: Neexistuje stejné riziko jako v Česku? Že se dlouhé měsíce nenajde nikdo, kdo by chtěl s vítězem vládnout?

SULÍK: Voliči nejsou tak neinformovaní, jak si mnozí představují. I oni mají nějakou zodpovědnost. A ještě k Česku – osobně nechápu, proč ODS nešla do koalice s Andrejem Babišem. Už jste mohli mít dávno funkční dvojkoalici.

Richard SUlík (50)

Vyrůstal v Německu, kde později studoval fyziku a ekonomii v Mnichově, školy nedokončil. Promoval na Ekonomické univerzitě v Bratislavě.

V roce 1991 se vrátil na Slovensko, založil a řídil firmu FaxCopy, byl poradcem ministra financí Ivana Mikloše, pomáhal s ekonomickým programem ODS.

V roce 2009 založil stranu Svoboda a Solidarita (SaS), o rok později se dostal do Národní rady, které do října 2011 šéfoval. V roce 2014 byl za SaS zvolen do europarlamentu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!