Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Súdán chce dohlížet na lidská práva ve světě. A Sýrie jakbysmet.

  12:50

Po loňské anabázi se Sýrií kandiduje letos do Rady OSN pro lidská práva pro změnu Súdán. Znovu se ptáme: Nebylo by lepší radu zrušit?

Komedie v divadle zvaném Rada OSN pro lidská práva pokračuje dalším dějstvím. Poté, co se loni na poslední chvíli podařilo zabránit Sýrii, aby se stala členem tohoto hlídacího psa lidských práv, letos má do rady našlápnuto pro změnu Súdán, jehož prezident Umar Bašír je Mezinárodním trestním soudem stíhán mimo jiné za genocidu. A aby toho nebylo málo, Sýrie – ano, ta Sýrie – zcela vážně plánuje kandidovat do této lidskoprávní instituce napřesrok znovu. 

Hillel Neuer, výkonný ředitel organizace UN Watch, která monitoruje a kritizuje konání OSN, komentuje situaci identickými slovy jako loni. „Jestliže Bašírův súdánský režim získá místo v radě, OSN a kauzu lidských práv to strašně poškodí,“ apeluje Neuer. Před rokem od něj zaznělo: „Jestliže Sýrie získá místo v radě, OSN a kauzu lidských práv to strašně poškodí.“ Letos přidal ještě poznámku, že zvolení Súdánu do rady je jako „postavit Jacka Rozparovače na stráž před ženský útulek“.

V Radě OSN pro lidská práva a systému volby jejích členů se za rok nezměnilo vůbec nic. V instituci sídlící v Ženevě je na pět volných míst za africkou skupinu pouze pět kandidátů včetně Súdánu, na který letos po dlouhé době prostě vyšla řada. Možná se opět po mezinárodním tlaku najde nějaký náhradník – místo Sýrie loni „vzor demokracie“ Kuvajt a místo Súdánu zřejmě Keňa.

V Radě OSN pro lidská práva a systému volby jejích členů se za rok nezměnilo vůbec nic

Ale proč vůbec k něčemu takovému dochází, když jednání Súdánu (a dalších států) jasně odporuje kritériím členství určených rezolucí 60/251 Valného shromáždění OSN, která radu v roce 2006 ustanovila? Je to jednoduché. O jejich „čistém štítu“ rozhoduje příslušná regionální skupina – v případě Súdánu africká –, která tak kladně učinila navzdory tomu, že to již na první pohled vypadá trapně. Ale ani ostatní státy nemusejí mít v tomto směru čisté svědomí... Na Valném shromáždění OSN pak stačí, že „pro“ zvedne ruku nadpoloviční většina zemí. Což se většinou stane, protože stanovisko regionu už nikdo nezpochybňuje.

Jeden nejmenovaný africký velvyslanec vysvětlil, proč projde i země na první pohled pro podobný „job“ naprosto nevhodná: „I kdybychom byli hluboce přesvědčeni, že Súdán nemá být zvolen, nikdo nechce ohrozit vzájemné vztahy tím, že Súdán diskvalifikuje, protože má problémy s dodržováním lidských práv. Budeme s nimi v budoucnu sedět u jednoho stolu.“ Není to přesně typ diplomacie, který bychom si mohli odpustit?

Opět: K čemu je organizace, jež na sebe upozorňuje nikoli bojem za lidská práva, ale tím, že se medializuje „boj“ proti tomu, aby se do ní dostaly státy, které tam nemají co pohledávat? A ještě hůř: Jak věrohodná může být instituce, jejímž členem se bez problémů v minulých letech staly autoritářské režimy, které v ní nemají co pohledávat?

Reforma OSN je pořád jen neuskutečnitelným přáním, natož jakákoli změna pravidel a uvažování v jedné z jejích agentur, v níž je od loňska na tři roky členem i Česká republika. Takže zase na jaře, až se Sýrie přihlásí bez skrupulí o svá práva, že bude hlídat lidská práva...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...