Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šturmování na Grantovou agenturu sílí. Kdo se přidá?

  12:34

Agenturu, která podporuje základní výzkum, kritizuje ombudsman, iniciativa Fórum Věda žije! a nejčerstvěji také exministr Ondřej Liška.

Několik týdnů před uzavřením grantových soutěží spadly GAČRu systémy a ztratila se data, dokonce i zálohy. Kritizující informatici nechápou, jak se něco takového mohlo vůbec stát. foto: © GA ČR, wikimedia, ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Na adresu Grantové agentury ČR (GA ČR), která vědcům ročně rozděluje více než tři miliardy korun, začínají opět padat silná slova. Kritické sdružení Fórum Věda žije! v tiskovém sdělení z 29. ledna tvrdí, že agentura „blokuje práci vědců“, poněvadž údajně výsledky grantových soutěží zveřejnila jen krátce před jejich únorovým rozjezdem. Kromě toho jsou připomínány technické potíže IT systému, který loni v dubnu zkolaboval (jak ČESKÁ POZICE záhy informovala), a proto došlo k odložení grantové soutěže.

Dne 31. ledna vyšla další tisková zpráva, v níž se uvádí, že veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský konstatuje „nepřímou diskriminaci na základě pohlaví“, jíž se GA ČR dopouští v případě neodložení postdoktorských grantů v době těhotenství a rodičovství. Tím jsou znevýhodněny zejména maminky-vědkyně. Ombudsman, jenž jednal na základě podnětu centra Ženy a věda při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, vyzval k nápravě stavu.

A konečně v pátek 1. února publikoval exministr školství Ondřej Liška (SZ) na svém blogu v Aktuálně.cz ostrou kritiku Grantové agentury kvůli údajně pozdnímu a nekompletnímu vyhlášení výsledků soutěží. „Situace v GA ČR je přitom v mnohém podobná jiným případům selhávání státu, jako byl chybný systém vyplácení sociálních dávek či kolabující registr vozidel,“ píše předseda Strany zelených. Selhávání vedení GA ČR je dle Lišky třeba považovat za ukázku nezodpovědnosti vlády ve vzdělávací a vědní politice, neboť již několik měsíců „selhává i v udržování výzkumné infrastruktury České republiky“.

Připomíná též znovuzvolení předsednictva agentury, které neslo odpovědnost za pád IT systému. „Tato vláda již ukázala, že vzdělávání a věda pro ni nejsou prioritou a že neumí ani čerpat evropské dotace, tedy využít nenávratnou příležitost. Nyní nám opět ukázala, že není schopna rozdělit ani to málo, co po její devastující politice zůstává,“ píše Liška a vyzývá dokonce premiéra Petra Nečase (ODS), aby konal ve věci obměny vedení agentury.

Oficiální odpovědi na dané výtky

Na kritiku reaguje mluvčí Grantové agentury Roman Prorok: „Tvrzení Fóra Věda žije!, že žadatelé do konce roku 2012 nevěděli, zda při žádosti o grant uspěli či ne, je zavádějící. Získání grantu není nárokové a řešení projektů začíná podpisem smlouvy. Navíc všechny termíny soutěže byly předem jasné ze zadávací dokumentace, jíž si signatáři prohlášení zřejmě nepřečetli. Pokud by tak učinili, snadno by zjistili, že předsednictvo Grantové agenury ČR svým rozhodnutím hodnotící lhůtu zkrátilo o jeden měsíc. Jinými slovy, GA ČR vyhlásila výsledky soutěže pro standardní a postdoktorské projekty základního výzkumu dříve, než stanovuje zákon a než předpokládal harmonogram.“

Výtkám ombudsmana Varvařovského přikládá instituce evidentně větší opodstatněnost. „Se zprávou veřejného ochránce práv se předsednictvo Grantové agentury ČR podrobně seznámí a v zákonem stanovené lhůtě vydá stanovisko. Platí však, že v situacích, které řešitelkám a řešitelům projektů práce na projektech znemožňují, vychází GA ČR v rámci platných pravidel tradičně maximálně vstříc. Netýká se to jen mateřské či rodičovské dovolené, ale například i onemocnění vyžadujícího dlouhodobou léčbu. GA ČR problém nezužuje na téma rovnosti pohlaví,“ odpověděl ČESKÉ POZICI Prorok.

Hlavní problém? Spíše málo peněz.

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že se rozjíždí velká hra o vedení Grantové agentury ČR. Pro mnohé vědce je takříkajíc „červeným hadrem“ její současný předseda Petr Matějů. Opakovaně bývá kritizováno i předsednictvo ve složení Ivan Netuka, Bohuslav Gaš, Cyril Höschl a Otomar Linhart, proti jehož „automatickému“ znovuzvolení vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) byla podepisována i petice – se stovkami podpisů.

„Pokud je mi známo, RVVI postupovala podobně jako v předchozích dvou případech, to znamená u předsednictva vedeného profesorem Štulíkem a poté profesorem Sykou. Vždy navrhla vládě prodloužení mandátu celého předsednictva na druhé funkční období a na základě tohoto doporučení vláda předsednictvo jmenovala. Tato rada o návrhu na jmenování současného předsednictva na druhé funkční období po diskusi hlasovala. Naprostá většina rady byla pro,“ vysvětloval loni v listopadu ČESKÉ POZICI Matějů.

Kromě napjatých termínů, možné diskriminace maminek nebo byrokracie a chyb v zadávání dokumentů či rodných čísel do systémů tíží vědce vážnější problém. Poměrně nízká úspěšnost grantů, která se pohybuje kolem sedmnácti procent. To znamená, že se často nedostane ani na skutečně kvalitní projekty – aktuálně například neuspěli se žádostí vědci z Ústavu organické chemie a biochemie, kteří měli na stejné téma článek v lednovém žurnálu Nature.

A tak je možné, že jedním z hlavních témat vědní politiky v následujících měsících se stane navýšení rozpočtu Grantové agentury pro rok 2014. Ve čtvrtečních Lidových novinách promluvil předseda Akademie věd Jiří Drahoš: „Letošní úspěšnost mezi žadateli grantů na základní výzkum v GA ČR byla jen 17 procent, to je zoufale málo, takřka na hranici loterie, přitom kvalitních projektů, které by měly být podpořeny, je daleko více.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!