Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Studie o spojitosti vakcín s autismem více než osm let neplatí

  10:03
Před dvaceti lety vydal britský gastroenterolog Andrew Wakefield s dvanácti kolegy v top časopise Lancet studii, která naznačovala spojitost vakcín s autismem. Její cíle, provedení i výsledky však byly vyvráceny, takže text byl v únoru 2010 stažen, tedy retrahován. Je to nejspíš nejškodlivější medicínský blud za uplynulých sto let.
Očkování (ilustrační fotografie)

Očkování (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Je to možná největší vědecký podfuk všech dob. Tvrzení, že trojkombinace vakcín proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR) mohla vyvolat u dvanácti dětí autismus a jiné trable... Už před 20 lety vydal britský gastroenterolog Andrew Wakefield s 12 kolegy v top časopise Lancet studii, která naznačovala spojitost vakcín s autismem. Články na toto téma si dodnes mnohé české maminky, jež se bojí dětské vakcinace, čtou – a dále je sdílejí. Dotyčná studie však již více než osm let neplatí! Její cíle, provedení i výsledky byly vyvráceny, takže text byl v únoru 2010 stažen, tedy retrahován.

Údaje z nové databáze, kterou spustil blog Retraction Watch, ukazují, že neslavná Wakefieldova práce je třetí nejcitovanější studií mezi všemi zneplatněnými. „Je to nejspíš nejškodlivější medicínský hoax (blud) posledních sta let,“ uvedl už v roce 2011 Dennis Flaherty v odborném žurnále Annals of Pharmacotherapy.

Podjatost a peněžní podpora

Občas jeho jméno zaslechnete i na dětských pískovištích v Česku. A to ve chvíli, kdy matky – vzdělané na sociálních sítích a maminkovských fórech – začnou zaníceně debatovat o očkování. Odpůrci vakcín se dosud odvolávají na vědeckou studii, kterou vydal lékař Andrew Wakefield spolu s dvanácti kolegy už v únoru 1998. Stalo se tak v prestižním periodiku Lancet, takže tehdejší „zjištění“ o vlivu kombinované vakcíny na vznik autismu u dětí mělo dosti značnou váhu.

V roce 2004 investigativní novinář Brian Deer nejprve zjistil, že doktor Wakefield byl podjatý a dostal peněžní podporu od firmy, která chtěla najít negativa na dané vakcíně, navíc sám si chtěl patentovat svou konkurenční metodu. Objevily se však i metodologické prohřešky, takže šest let po publikování deset ze dvanácti spoluautorů požadovalo stažení a anulování článku.

Londýnští vědci ve 20 let starém článku tvrdili, že trojvakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR) měla mít spojitost s poruchami autistického spektra u 12 dětí. O rychlé šíření a zjednodušování strašidelné zprávy se postarala média... Jenže! V roce 2004 investigativní novinář Brian Deer nejprve zjistil, že doktor Wakefield byl podjatý a dostal peněžní podporu od firmy, která chtěla najít negativa na dané vakcíně, navíc sám si chtěl patentovat svou konkurenční metodu.

Objevily se však i metodologické prohřešky (cílený výběr vzorku, nesrovnalosti v diagnózách dětí), takže šest let po publikování deset ze dvanácti spoluautorů požadovalo stažení a anulování článku – odborně retrakci. K té nakonec došlo až v únoru na základě jiných studií a rozhodnutí bioetické komise. Wakefield, první autor vyvrácené studie, byl dokonce vyřazen z registru lékařů ve Velké Británii.

Navzdory tomu je dotyčný článek z časopisu Lancet dosud jedním z argumentů rodičů, jež nechtějí nechat svoje děti očkovat. Bojí se prý zdravotních dopadů. „Ano, čas od času se tu objeví maminka, která se na tuto Wakefieldovu práci odvolává. Trpělivě jim opakuji, že už byla dávno vyvrácena,“ řekla LN dětská lékařka z Prahy 5.

Írán a Rumunsko

Dotyčný článek je třetím nejcitovanějším vědeckým textem, který byl kdy anulován. Dostalo se mu 647 citací před retrakcí – a co je šokující – ještě dalších 512 citací po zneplatnění! „Spousta studií je hojně citována i poté, co je článek stažen, což ukazuje na setrvačnost problémů,“ píše web proti podvodům ve výzkumu Retraction Watch.

Největší problémy s mírou stahování „zfušovaných“ publikací má Írán, kde na každých 10 tisíc vědeckých článků připadá v průměru 14 retrahovaných. Druhé celosvětově nejhorší je Rumunsko, jež se blíží deseti problematickým pracím na deset tisíc kvalitních. Ukazuje to jak analýza magazínu Science, tak i českého odborného portálu Vědavýzkum. cz.

Právě jeho redakce spustila nedávno nové stránky RetractionDatabase.org, které evidují více než 18 tisíc retrahovaných článků v několika uplynulých desetiletích. Pozor: plno studií stáhli i sami poctiví vědci, když přišli na svůj omyl nebo metodologické chyby (asi 40 procent výmazů). Nicméně častějšími důvody zůstávají různé autorské přehmaty či přímo podfuky. Nejčastěji jde o plagiátorství jiných prací, autoplagiátorství čili nepřípustné vykrádání svých již dříve publikovaných textů a falsifikaci dat.

Dalším důvodem bývají podle špičkového časopisu Nature také upravované snímky, které ukazují lepší výsledky než ty reálné. Největší problémy s mírou stahování „zfušovaných“ publikací má Írán, kde na každých 10 tisíc vědeckých článků připadá v průměru 14 retrahovaných. Druhé celosvětově nejhorší je Rumunsko, jež se blíží deseti problematickým pracím na deset tisíc kvalitních. Ukazuje to jak analýza magazínu Science, tak i českého odborného portálu Vědavýzkum. cz.

Ten v uplynulém týdnu dopočítal míru retrakcí i dalším členským zemím EU. Česko se umístilo na čtvrtém místě mezi novými členskými zeměmi takzvané EU13 s mírou 1,77 vadného článku – za zmíněným Rumunskem, Kyprem a Maltou. V rámci celé Evropské unie je to vcelku obyčejné čtrnácté místo, přičemž větší problémy s retrahováním prací mají i v Lucembursku, Řecku či Irsku.

Největší podvodník

Data, jež poskytuje nová databáze, přinášejí i zajímavá personální odhalení. Velká část podloudných článků jde totiž na vrub mnohonásobným podvodníkům. „Pouze 500 ze 30 tisíc autorů uvedených v databázi mělo podíl na plné čtvrtině retrakcí, které jsme analyzovali,“ píše časopis Science.

Největším podvodníkem všech dob, bráno počtem stažených studií, je japonský anesteziolog Jošitaka Fudžii, jenž zfalšoval 183 svých studií! Na jeho metodu „práce“ přišli kolegové díky neuvěřitelně vycházejícím výsledkům, které byly statisticky zhola nemožné...

Největším podvodníkem všech dob, bráno počtem stažených studií, je japonský anesteziolog Jošitaka Fudžii, jenž zfalšoval 183 svých studií! Na jeho metodu „práce“ přišli kolegové díky neuvěřitelně vycházejícím výsledkům, které byly statisticky zhola nemožné... Databáze eviduje 50 článků spjatých s ČR, přičemž u 14 z nich figuruje jméno biochemika Karla Bezoušky. Ten byl v březnu 2012 infrakamerami natočen v laboratoři při noční manipulaci s výzkumnými vzorky.

Obrana proti vědeckým „fake news“

Nejcitovanější retrahované články téma, (první autor), časopis a rok vydání, (retrakce), počty citací

  • 1. Prevence kardiovaskulárních chorob (Estruch R. a kol.), New Engl. Journal of Medicine 2013, (2018), 1917×
  • 2. Protein využitelný k léčbě diabetu (Fukuhara A. a kol.), Science 2005, (2007), 1255×
  • 3. Vakcíny s vlivem na autismus u dětí (Wakefield a kol), Lancet 1998 (2010), 1206×

Nejčastěji stahovaní autoři

  • 1. Jošitaka Fudžii – 183 (Japonský anesteziolog), léta manipuloval s daty
  • 2. Joachim Boldt – 96 Německý anesteziolog, falzifikace dat
  • 3. Diederik Stapel – 58 Nizozemský sociální psycholog, fabrikovaná data
  • ... Karel Bezouška – 14 Český biochemik, manipulace s daty a pokusy