Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Stručné dějiny severočeské rodiny „Houskových“

Evropa

  23:12

Poslední týdny života před svou smrtí prý Roman Houska věnoval vyjednávání postu chomutovské primátorky pro svou partnerku Janu Vaňhovou.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Vražda chomutovského politika a podnikatele Romana Housky (ČSSD ) otřásla mocenským uspořádáním nejen v regionální organizaci sociálních demokratů na severu Čech, ale i v Ústeckém kraji. Z rozhovorů, jež ČESKÁ POZICE vedla s tamními politiky a podnikateli, vyplývá, že se právě bortí jedna mocenská struktura a uprázdněné místo se hbitě pokouší zaujmout jiná.

Abychom pochopili význam Romana Housky pro dění na Ústecku, je třeba se vrátit o pět let a zaměřit se na nejdůležitější mocensko-politické souboje, jichž se životní partner exhejtmanky Jany Vaňhové sice neúčastnil oficiálně, ale ze zákulisí u nich asistoval.

Vyšachování Foldyny

Houskův mocenský nástup byl spojován především s krajskými volbami v roce 2008. Tehdy nastala paradoxní situace: Přestože byl po úspěchu ČSSD přirozeným kandidátem na hejtmana její volební lídr Jaroslav Foldyna, nejdůležitějším politikem kraje se stala bývalá vychovatelka na základní škole, někdejší členka KSČ a Houskova partnerka Jana Vaňhová.

Nejprve spojenci tohoto páru Foldynu odvolali z týmu, který vyjednával krajskou koalici s ODS, přestože populární politik získal téměř o šest tisíc preferenčních hlasů více než Vaňhová. Po přímluvách tehdejšího předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka se sice Foldyna do vyjednávacího týmu nakrátko vrátil, ale již tehdy bylo zřejmé, že většina spolustraníků počítá s alternativním kandidátem na hejtmana.

Po krajských volbách v roce 2008 se nejdůležitější politickou figurou kraje stala Houskova partnerka Jana Vaňhová

Na vnitrostranickém hlasování 26. listopadu 2008 pak ústecká ČSSD na tento post doporučila Vaňhovou. A Houska, který byl považován za jejího politicko-byznysového průvodce, slavil. MF Dnes k tomu tehdy řekl: „Foldyna není hejtmanem proto, že chtěl přestoupit do konkurenční strany Severočeši.cz. Viděl jsem ho, jak s nimi připravuje hanopis na svou vlastní ČSSD. Chtěl nám vrazit kudlu do zad.“

Co se stalo s Foldynou, který podporoval menšinovou vládu ČSSD s podporou komunistů a uskupením Severočeši.cz? Spolustraníci ho „uklidili“ na funkci předsedy zahraničního výboru zastupitelstva Ústeckého kraje. Tedy na místo bez reálného vlivu na chod krajské politiky. Současný poslanec Foldyna se k Houskově roli při vyšachování z hejtmanství nechtěl příliš vyjadřovat. ČESKÉ POZICI nicméně řekl: „Nějakou úlohu tam sehrál. To tak prostě je.“

Vlak se rozjel

Kromě Vaňhové se tehdy do vedení kraje dostal i vlivný sociální demokrat a Houskův spojenec Pavel Kouda. Tento politik z mostecké buňky strany získal funkci prvního náměstka hejtmanky pro ekonomiku, zdravotnictví a strategii přípravy a realizace projektů. Ovládal fond hejtmanky a především dotace z Regionálního operačního programu Severozápad, z nichž se financovaly projekty v kraji. Jinými slovy: z Koudy se stal klíčový muž přes peníze. Další důležitou oblast – dopravu – dostal na starost občanský demokrat a bývalý hejtman Jiří Šulc.

Znalci ústeckých poměrů tvrdí, že právě tehdy se rozjely obchody s krajskými investicemi a nově i s miliardami z EU

Znalci poměrů ústecké politiky a byznysu tvrdí, že právě tehdy se obchody s krajskými investicemi a nově i s miliardami z Evropské unie pro firmy, v jejichž statutárních orgánech byli i sociální demokraté, roztočily na plné obrátky. Systém začal fungovat.

Jenže vliv tandemu Houska-Vaňhová záhy začal vadit předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Pokusil se jej proto oslabit. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 se rozhodl kandidovat coby ústecká jednička. Na přední místa kandidátky pak tlačil své spojence – hokejistu Jiřího Šlégra či předsedu krajské ČSSD Petra Bendu z Teplic.

Právě v této době se ve snaze získat co největší vnitrostranickou podporu rozjely nejintenzivnější velrybářské praktiky. A to jak u „bendovců“ na Teplicku, tak v konkurenčních skupinách ČSSD, například na Chomutovsku a Mostecku. Cíl byl zřejmý: nabrat tolik členů, aby se podařilo přečíslit vnitrostranické oponenty a na kandidátky prosadit vlastní lidi.

Po sněmovních volbách, v nichž sice ČSSD zvítězila, jenže bylo zároveň jasné, že Paroubek vládní koalici nesestaví, Houska s Vaňhovou opět slavili. Paroubek totiž kvůli patu rezignoval na funkci předsedy strany a v důsledku jeho kroku podstatně oslabila i Bendova družina v severních Čechách.

Zaříznutí Bendy

V souboji o post budoucího předsedy ČSSD se Houska přiklonil na stranu jihomoravského hejtmana Michala Haška. Naopak Bendova teplická buňka podporovala Bohuslava Sobotku. Bývalý severočeský poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht to minulý týden pro web iHNed.cz okomentoval: „Před čtyřmi lety se (Houska) stavěl spíš za Michala, ale to z čistě pragmatických důvodů, kvůli asociaci krajů. Ale když to řeknu úplně otevřeně, k Haškovi se klonili spíš lidé z byznysu a průmyslu, a k Sobotkovi takoví ti lékaři, učitelé, vědátoři, darmožrouti a podobně. Jen ti, kteří peníze chtějí čerpat, kdežto k Haškovi se klonili lidé, kteří ty peníze chtěli vyrábět.“

V polovině ledna 2011 byl Petr Benda vyšachován z postu předsedy krajského výkonného výboru ČSSD

V polovině ledna 2011 byl Benda vyšachován z postu předsedy krajského výkonného výboru ČSSD a na jeho místo byl zvolen Houskův spojenec Arno Fišera. A delegáti krajské konference doporučili na funkci předsedy ČSSD Michala Haška. „Je to vykročení novým směrem,“ komentoval to tehdy Houska, zatímco nesl do sálu láhev dvanáctileté whisky. Údajně šlo o dar od brněnských politiků Romana Onderky a Michla Haška, později Hašek tuto informaci popřel.

Navzdory podpoře severočeské organizace na sjezdu ČSSD v březnu 2011 však Haškovi vítězství uniklo o necelých 20 hlasů. Haškova těsná prohra vyprovokovala Housku k další akci. Domluvil se s vicehejtmanem Koudou, aby v červnu navrhl odvolání Bendy z postu předsedy představenstva Krajské zdravotní, akciové společnosti Ústeckého kraje, v níž je sdruženo pět největších nemocnic v regionu.

Na post šéfa organizace, která nakupuje zdravotnické přístroje za stovky milionů korun a je největším zaměstnavatelem v kraji, byl následně jmenován Radek Scherfer, místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD v Houskově domovském Chomutově. Definitivní Bendův konec pak představoval odchod z postu radního, což se stalo v září 2011. Politik následně přestoupil do nově založené strany NS-LEV 21 expředsedy ČSSD Paroubka.

Koudův pád

Dalším pánem na holení v Houskově „seznamu“ nebyl nikdo jiný než vicehejtman Kouda. Proč se chtěl Houska vlivného člena ústecké ČSSD, s nímž do té doby vycházel, zbavit, není dodnes zcela zřejmé. Dle znalců poměrů u severočeských sociálních demokratů prý Houskovi začalo vadit neoficiální rozdělení kompetencí mezi Vaňhovou a Koudu. Zatímco hejtmanka stříhala pásky, Kouda byl pomyslný krk ústecké politiky.

Další důvod souvisel s pomalu se rozjíždějícím megaskandálem okolo ROP Severozápad. Na jaře 2011 policie obvinila ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze (ODS) kvůli uplácení při rozdělování evropských peněz. Řada indicií naznačovala, že by se v hledáčku orgánů činných v trestním řízení mohl brzy i ocitnout Kouda, a to by „umazalo“ i hejtmanku.

Houskovým ambicím, co se Koudy týká, šlo vstříc i vedení strany. Vládci v Lidovém domě tlačili na sestavení kandidátky do krajských voleb na podzim 2012 z pokud možno bezproblémových jmen. Ústřední výkonný výbor strany proto v červnu 2012 rozhodl, že stranické vedení bude moci zasahovat do personálního obsazení krajských kandidátek.

Čistku na kandidátce však nakonec udělal někdo jiný – policie

Už v té době se však v ČSSD hovořilo o tom, že by kromě Koudy mohla z kandidátky vypadnout i Vaňhová. Proti zásahům z centra se proto tehdy Houska ohradil. Ústřední výkonný výbor strany přesto v červnu 2012 rozhodl, že stranické vedení bude moci do personálního obsazení krajských kandidátek zasahovat.

Čistku na kandidátce však nakonec udělal někdo jiný – policie. Zadržela vicehejtmana Koudu v souvislosti s dotačními podvody. Dle obvinění měl politik nutit úředníky ROP Severozápad, aby schválili dotace pro deset předem vybraných zájemců.

I po této aféře se v čele kandidátky Vaňhová udržela.

Odstavení Komínka

Debakl v krajských volbách byl nicméně citelný. Strana přišla o polovinu voličů a její zastupitelský klub se smrskl z 22 členů na třináct. Houska se musel postarat, aby pro něho a jeho spojence změněná mocenská realita nedopadla fatálně. Tentokrát už nemohl počítat se spoluprací s ODS, neboť občanští demokraté nedosáhli ani dvojciferného volebního výsledku. Musel se vydat za vítězem voleb – KSČM.

Houskovým novým plánem bylo udržet Vaňhovou alespoň v radě kraje. S tímto záměrem však narazil.

Houskovým novým plánem bylo udržet Vaňhovou alespoň v radě kraje. S tímto záměrem však narazil. Ukázalo se totiž, že na místo prvního náměstka hejtmana má namířeno Jaroslav Komínek, komunistický zastupitel a předseda chomutovské buňky KSČM, jenž s účastí Vaňhové a Fišery v radě nesouhlasil. Komínek dále trval na rozdělení sil v krajské vládě pro KSČM a ČSSD v poměru 8:3, což odpovídalo dělení moci mezi ČSSD a ODS v minulém volebním období.

A ejhle. V postu vicehejtmana se nakonec ocitl místo Komínka jiný komunista – Stanislav Rybák. Zlí jazykové tvrdí, že odsouhlasil rozložení sil KSČM a ČSSD v poměru 6:5 a s Vaňhovou ani Fišerou v radě neměl problém. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) k tomu loni uvedl: „Jaké bude obsazení funkcí z naší strany, se rozhodovalo na krajském výboru. A hlasování vyznělo pro kolegu Rybáka.“ Z Komínka se následně stal radní pro dopravu.

Dle informací ČESKÉ POZICE měl v odstavení Komínka prsty právě Houska, kterému se opět podařilo protlačit Vaňhovou do rady, tentokrát však „jen“ na post náměstkyně hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu. Předseda ČSSD v ústeckém kraji Fišera získal post radního pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

Komínek ČESKÉ POZICI k veletoči, který se odehrál před rokem, řekl: „Moje pochybnosti o tom, že by paní Vaňhová měla být na postu náměstkyně či radní, byly známé. Pan hejtman si vybral na místo statutárního náměstka, což jsem měl být původně já – vycházelo to i z volebních výsledků – ze zadních pozic naší kandidátky kolegu Rybáka, který byl daleko smířlivější.“

V posledních týdnech se Houska pokoušel prosadit Vaňhovou, jež se nemohla smířit s podružnou rolí, na post primátorky Chomutova

Vaňhová chomutovskou primátorkou?

Ačkoli se tedy „Houskovi“ ve vedení kraje udrželi, vliv chomutovské buňky slábl. ČESKÁ POZICE zjistila, že v posledních týdnech se Houska pokoušel prosadit Vaňhovou, jež se nemohla smířit s podružnou rolí, na post primátorky Chomutova. Dle našeho důvěryhodného zdroje prý tuto možnost sondoval u hypotetického koaličního partnera po komunálních volbách v roce 2014, a sice u chomutovských komunistů.

Jenže chomutovský předseda KSČM Komínek, který je ve městě opozičním zastupitelem (vůči koalici ČSSD a ODS), s nápadem nesouhlasil. „Jako opozice jsme oficiálně s panem Houskou nikdy nejednali. Od různých představitelů ČSSD jsme se nicméně doslechli, že se zřejmě paní Vaňhová chtěla vrátit na post primátorky Chomutova,“ řekl ČESKÉ POZICI Komínek. Politik ihned dodal, že pokud by po komunálních volbách přicházela v úvahu koalice s ČSSD, musely by se „personální návrhy do vedení města velmi podrobně probírat“.

Zeptali jsme se Vaňhové, zda o kandidatuře na chomutovskou primátorku skutečně přemýšlí a jestli se nechystá odstoupit z postu náměstkyně hejtmana. Na zaslané otázky však neodpověděla.

Obrátili jsme se s dotazy i na současného primátora Chomutova Jana Mareše (ČSSD). „Není to nic proti vám, ale nekomentuji věci z doslechu. Řekněte mi, kdo vám to řekl, a já si s ním popovídám. Je to čistá spekulace,“ řekl ČESKÉ POZICI primátor Mareš a hovor předčasně ukončil.

Noví páni

V nové situaci ucítili příležitost reprezentanti mostecké buňky ČSSD, jež byla vůči Chomutovákům a Houskovi ve vnitrostranické opozici

Rozpad mocenské pyramidy okolo Housky ukazuje i páteční zpráva o rezignaci předsedy ústecké ČSSD Scherfera na post předsedy představenstva Krajské zdravotní. Politik svůj krok zdůvodnil ryze soukromými důvody a časovým vytížením. O rezignaci prý uvažoval již delší čas. Každopádně tak učinil jen tři dny po vraždě Housky.

V nové situaci ucítili příležitost reprezentanti mostecké buňky ČSSD, jež byla vůči Chomutovákům a Houskovi ve vnitrostranické opozici. Mezi její ústřední postavy patří místopředseda mostecké organizace a člen krajského vedení sociální demokracie Kamil Havelka. Muž s rozporuplnou podnikatelsko-politickou minulostí (zejména kvůli podnikání ve vymahačské firmě s Martinem Macháčkem, který je považován za vládce litvínovského podsvětí). Další neméně významnou figurou je Martin Klika z Litvínova, krajský radní pro bezpečnost a sociální věci. Pravě těmto dvěma personám je v ústecké ČSSD prorokovaná mnohem významnější role.

Dovolíme si v této souvislosti skončit predikcí mladého politika a zakladatele Hnutí ProKraj, jenž je v ústeckém zastupitelstvu v opozici, Filipa Ušáka: „V ČSSD v našem kraji panuje velmi křehká mocenská rovnováha. Jeden klan proti druhému, okres proti okresu. Očekávám, že chomutovskou odnož čeká pokles vlivu. Pravděpodobně se této situace bude snažit využít guru mostecko-litvínovské sekce strany Kamil Havelka, a to k prosazení Martina Kliky na místo náměstka po Vaňhové. Tato varianta byla ve hře již před rokem, ovšem Houska tehdy ,mostecké‘ doslova zadupal do země.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...