Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Strmá kariéra studenta Pavla Kotrby, nyní po boku Karolíny Peake

  14:17

Aktualizováno. Mladý spolupracovník nové ministryně obrany se stal šéfem jejích poradců. Podrobnosti o jeho osobě však chybějí.

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. V pátek se potvrdily informace důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE, že šéfem poradců nové ministryně obrany by se měl stát Pavel Kotrba – podvečer ho Karolína Peake spolu s dalšími dvěma důležitými úředníky jmenovala do funkce. Kotrba nahradil Filipa Bendu, který radil Alexandru Vondrovi.

Tolik základní zpráva. Kdo je však Pavel Kotrba, pozoruhodně mladý muž, jenž zastává v nejbližším okruhu Karolíny Peake nikoli nevýznamné místo? Doposud působil jako ředitel kabinetu vicepremiérky, a tak nás už v několika uplynulých dnech logicky zajímalo, zda získá post i na jejím novém působišti. Jenže Karolína Peake na opakované dotazy týkající se jednoho z jejích nejbližších kolegů vůbec nereagovala a stejnou strategii si osvojil i Pavel Kotrba. ČESKÁ POZICE se ho v uplynulých dnech snažila mnohokrát kontaktovat. Neúspěšně.

Přitom by rozhodně bylo o čem hovořit. Dříve než se Kotrba stal šéfem kanceláře Karolíny Peake, absolvoval totiž poměrně pozoruhodnou cestu českou politikou. Během krátké doby se angažoval ve čtyřech politických stranách, z nichž minimálně dvou byl i členem. ČESKÁ POZICE oslovila některé lidi, kteří s Kotrbou v minulosti v politice spolupracovali. Často jsme však narazili na ztrátu paměti nebo na neochotu zdrojů své výpovědi o Kotrbovi zveřejňovat. Přinášíme tedy alespoň několik střípků o Kotrbově působení ve veřejném životě.

Kotrba se během krátké doby angažoval ve čtyřech politických stranách, z nichž minimálně dvou byl i členem

Od Severy k TOP 09

Pavel Kotrba se poprvé seznámil s politikou, když dělal poslaneckého asistenta lidovci Pavlu Severovi. Sám však do KDU-ČSL nikdy nevstoupil. Pavel Severa uvádí, že Kotrba k němu nastoupil „někdy v roce 2008 nebo 2009“, přesně si to ale údajně nepamatuje. Jak Severa dále řekl, Kotrba pro něho nejčastěji zpracovával právnické analýzy k legislativním návrhům. Mohl k této práci totiž využít kontakty na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde studoval.

Jak zjistila ČESKÁ POZICE, studium Kotrba doposud nemá uzavřené, momentálně je v pátém ročníku. To nás přivádí k otázce Kotrbova věku. Tuto informaci bohužel nikdo z oslovených nevěděl, nebo ji nechtěl potvrdit (jeho životopis není dostupný). Podle Kateřiny Klasnové, o jejíž roli v příběhu Pavla Kotrby píšeme níže, mu však není víc než 25 let.

Angažmá u lidoveckého poslance trvalo s přestávkami na studium až do roku 2010, kdy Severovi vypršel mandát. Dodejmě, že Severa v roce 2009 vyměnil stranickou legitimaci KDU-ČSL za TOP 09 a dnes zastává post generálního sekretáře topky. I Kotrba v roce 2009 vstoupil do TOP 09.

Ještě než se to stalo, si však na pár měsíců střihl krátkou epizodu v politické straně Občané.cz. Nejprve sám kontaktoval jejího předsedu Petra Havlíka, někdejšího mluvčího Občanského fóra a jednoho ze zakladatelů ODS. Kotrba se následně stal součástí přípravného výboru, který stranu zakládal, ale již tři měsíce po ustavujícím sněmu, v létě roku 2009, ji opustil.

Ačkoliv jeho strana TOP 09 ve volbách 2010 slavila velký úspěch, Kotrba odešel do Věcí veřejných

Havlík ČESKÉ POZICI k jeho odchodu napsal: „Více a více se (Kotrba) projevoval velmi nesoustředěně, až neuroticky, jakoby se bál prozrazení. A pak jsme dostali ověřenou informaci, že po celou dobu komunikuje s panem Severou, potažmo s (Miroslavem) Kalouskem. Říká se tomu ztráta důvěry. On nás však předběhl a ukončil komunikaci i činnost ve straně sám.“

Severa přitom při rozhovoru s redakcí tvrdil, že o Kotrbově účasti v projektu Občané.cz nic neví. Kde je pravda, se asi dozvíme těžko.

V politických vodách si po pár letech Kotrba vysloužil renomé velmi horlivého a ambiciózního muže. V dobách, kdy byl aktivním členem TOP 09, vysílal do internetového éteru různé články, ve kterých obhajoval nutnost nové středopravicové alternativy. V červenci 2009 na blog iDnes mimo jiné napsal: „Nemyslím, že by měli nějaké šance pseudostrany jedné ,osobnosti‘ bez reálného regionálního ukotvení (Bobošíková, Mach, John atd.).“ Po sněmovních volbách v květnu 2010 se však v Kotrbově hlavě odehrál zajímavý obrat. Ačkoliv jeho strana TOP 09 ve volbách slavila velký úspěch, Kotrba se přeorientoval.  

S Peake až kam?

Začal se opět ucházet o místo poslaneckého asistenta, tentokrát u Věcí veřejných, které v citovaném článku nazval „pseudostranou“. Podle volebního manažera TOP 09 Jaroslava Poláčka, se kterým ČESKÁ POZICE hovořila, „asi dostal od véčkařů lepší pracovní nabídku“. Jisté je, že nemohl nadále vykonávat asistentské služby u Pavla Severy, protože ten již v Poslanecké sněmovně skončil.

„Dostala jsem na stůl životopis, ve kterém stálo, že by chtěl zastávat roli mého poslaneckého asistenta. Já však již své asistenty měla vybrané, a proto jsem životopis předala Karolíně Peake, se kterou jsem měla kancelář,“ vysvětlila pro ČESKOU POZICI Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Věcí veřejných, jak poprvé přišla do kontaktu s Pavlem Kotrbou. Peake byla jmenována předsedkyní sněmovního Ústavně právního výboru, a tak se jí asistent se znalostmi práva hodil. V srpnu roku 2011 Kotrba stvrdil svou náklonnost ke straně tím, že do ní vstoupil.

Zda je Kotrba členem LIDEM, mluvčí strany redakci odmítl sdělit s tím, že jde o „interní záležitost“

S Peake od té doby táhl za jeden provaz. Když nastalo vnitřní štěpení Věcí veřejných, Kotrba byl jednou z pěti osob zakládajících novou vládní platformu LIDEM. Na své jméno také nechal zaregistrovat slovní ochrannou známku na název strany. Zda je Kotrba členem LIDEM, však mluvčí strany Miloš Skácel redakci odmítl sdělit s tím, že  jde o „interní záležitost“.

Kotrbova rychlá kariéra prozatím kulminovala, když se stal ředitelem kabinetu vicepremiérky. Podle některých našich zdrojů má Kotrba v okruhu Karolíny Peake značný vliv, jiné naznačují, že je „něčí“ prodlouženou rukou. Hovořit s ním o tom všem nelze, ať je to jakkoli, pravdu se nedozvíme, dokud samotní aktéři nezačnou s médii komunikovat.