Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Strhne se na podzimním kongresu ODS boj o místopředsedy strany?

  4:59

Dle europoslance Evžena Tošenovského mohou za pokles preferencí občanských demokratů všichni místopředsedové. Proto by měli odstoupit.

Dle zdrojů ČESKÉ POZICE by se mohli na podzimním kongresu ODS po krajských a senátních volbách změnit současní místopředsedové strany. Větší problém představuje volba nového šéfa strany. Většina občanských demokratů se totiž domnívá, že pokud by Petr Nečas nebyl předsedou strany, rozpadla by se současná vládní koalice, což si ODS nepřeje.

Změnu alespoň na postech místopředsedů však požaduje europoslanec Evžen Tošenovský, jenž v primárkách ODS na kandidáta strany na prezidenta podlehl senátorovi Přemyslu Sobotkovi. Tošenovský totiž v rozhovoru pro deník Právo v pátek 29. června prohlásil: „Nemyslím si, že by měl zůstat kdokoli z místopředsedů. Všichni nesou spoluodpovědnost za snižující se preference ODS.“ A nepřímo naznačil, že bez viny není ani předseda Petr Nečas: „Odpovědnost samozřejmě nese celé vedení, ale místopředsedové toho zůstali hodně dlužni.“

Příprava pozice

Poprvé tím veřejně zazněla na kritika, již si až dosud členové ODS říkali jen mezi sebou. Dle znalců poměrů v ODS se Tošenovský zřejmě pokusí na kongresu strany kandidovat na post prvního místopředsedy a nyní si k tomu připravuje pozici. Stranu během prezidentských primárek a svého turné po regionech dobře poznal a může z toho čerpat. Navíc je v ODS nepsaným pravidlem, že místopředsedy strany jsou dva zástupci moravské ODS, po jednom ze severní a jižní Moravy.

Současný šéf moravskoslezské ODS Pavel Drobil, z níž pochází i Tošenovský, se potýká s aférou na Státním fondu životního prostředí. Další vlivný člen této organizace Zbyněk Stanjura je zase šéfem poslaneckého klubu ODS a o další funkci zatím zřejmě nemá zájem.

Dle znalců poměrů v ODS se Tošenovský zřejmě pokusí na kongresu strany kandidovat na post prvního místopředsedy a nyní si k tomu připravuje pozici

Za jižní Moravu je nyní místopředsedou ODS Pavel Blažek z Brna. Ten se však krátce po ustanovení vlády Petra Nečase se stranickým lídrem nepohodl a odešel z dozorčí rady Lesů ČR. Dle člena ODS, který si nepřál být jmenován, má navíc Blažek zdravotní problémy, které mu brání v plném nasazení pro stranu. Nad dalším působením Blažka v čele strany se proto vznáší otazník.

Nesouhlas s odvoláním Pospíšila

Naopak je pravděpodobné, že o udržení a posílení vlivu ve vedení strany bude usilovat místopředseda ODS a nedávno odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Nikdy neměl ambici kandidovat na předsedu, bude se snažit udržet místopředsednickou funkci. Ví, že je ještě mladý a může si počkat,“ popsal ČESKÉ POZICI Pospíšilovu taktiku důvěryhodný zdroj z ODS. A další politik a poslanec za ODS dodal: „Jestli má koule, tak bude Jirka (Pospíšil) kandidovat na předsedu. Nespokojenost je veliká. Petr (Nečas) spoustu lidí způsobem jeho odvoláním naštval.“

Nesouhlas se způsobem Pospíšilova odvolání dala veřejně najevo i první místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová. „Je to právo premiéra a jeho odpovědnost. Na druhé straně si myslím, že (Pospíšil) v rámci svého resortu odvedl velmi solidní práci,“ řekla Němcová Právu. Ta těsně před zahájením prezidentských primárek ze souboje odstoupila, což zdůvodnila tím, že zemi prospěje více ve funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny. Neoficiálním důvodem však údajně bylo, že ji Nečas nechtěl ve stranických prezidentských primárkách podpořit.

Nejbližším spojencem Nečase je tedy nyní místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. Jeho politická síla je však podobně jako v případě Pavla Drobila vážně oslabena aférou, tentokrát ProMoPro.

Autor: