Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Střet zájmů, nebo útok na Česko? Problém s dotacemi má i Toman

  14:59
Kvůli riziku střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše zastavilo ministerstvo zemědělství výplaty části peněz Agrofertu. Tentýž problém jako premiér řeší i ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten je médii i opozicí spojován se společností Agrotrade, v níž je většinovým vlastníkem Miroslav Toman starší.

Ministr zemědělství Miroslav Toman. foto: ČTK

Útokem na Česko je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) první předběžná auditní zpráva, v níž Evropská komise varuje před jeho střetem zájmů. Následně do Prahy dorazila druhá a její přijetí je obdobné: „Je to útok na české zemědělství,“ prohlásil ministr Miroslav Toman (ČSSD), který má pod sebou právě agrikulturní resort.

Aktuální unijní dokument je citlivý pro oba koaliční kolegy. Toman, stejně jako Babiš, jsou spojováni s firmami, které čerpají unijní dotace. Premiér skrze koncern Agrofert, který před dvěma lety vložil do svěřenského fondu, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů, šéf zemědělství přes podniky, v nichž figurují jeho otec nebo bratr.

Tomanův možný střet zájmů se podle médií i opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, v níž je většinovým vlastníkem Miroslav Toman starší. Firma dostala zhruba dvoumilionovou dotaci pro dceřinou drůbežářskou firmu Xaverov. Ministr však oznámil, že se jí Evropská komise vůbec nezabývala.

„Celou dobu tady byly spekulace o střetu zájmů ministra Tomana kvůli vlastnictví a řízení firmy Agrotrade jeho rodinnými příslušníky. Musím to naprosto odmítnout, protože předběžná auditní zpráva uvádí, že zmiňované projekty byly k financování schváleny před mým nástupem do úřadu,“ prohlásil Toman.

Zastavené dotace

„Tyto projekty nejsou ve zprávě vůbec zahrnuty. Stejně jako to, že by pan Toman, ministr zemědělství, měl jakýkoli střet zájmů v těchto projektech,“ doplnil šéf českého zemědělství. To samé konstatoval i šéf Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán. „Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ uvedl.

Dokument se zaměřuje hlavně na podezření okolo konfliktu zájmů premiéra Babiše. Ten sice svůj obří koncern Agrofert vložil před dvěma lety do svěřenského fondu, podle Komise má ale i tak zájem na tom, aby zemědělský gigant prosperoval. Předseda vlády všechny výtky proti své osobě vytrvale odmítá.

K oběma předběžným auditním zprávám se vyjádřil také Agrofert. Potravinářský a chemický moloch považuje oba dokumenty Komise za pochybné a neprofesionální. Unijní auditoři se prý v jeho firmách nebyli podívat a holding neměl možnost se vyjádřit.

K posunu však přece jen došlo. Šebestyán oznámil, že právě kvůli obavám z možného střetu zájmů nebude SZIF proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy jej premiér Babiš vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby fond proplatil projekty za 63 milionů korun.

„Z důvodu předběžné opatrnosti nebude SZIF dále proplácet projekty podniků skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017. A to i přesto, že se neztotožňujeme se závěry předběžné zprávy. Je to naše možnost, jak se k problému postavit. Stejný způsob až do doby vysvětlení zvolím i u podniků spojených s rodinou pana ministra Tomana,“ řekl Šebestyán.

Evropská komise si podle Tomana vyžádala seznam všech projektů Agrofertu z programu rozvoje venkova. Česku zároveň uložila, aby přijalo opatření, která zamezí střetu zájmů.

K oběma předběžným auditním zprávám se vyjádřil také Agrofert. Potravinářský a chemický moloch považuje oba dokumenty Komise za pochybné a neprofesionální. Unijní auditoři se prý v jeho firmách nebyli podívat a holding neměl možnost se vyjádřit, uvedl tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Pokud místopředseda Evropské komise tvrdí, že provedli inspekční šetření přímo na místě, není to pravda,“ reagoval. Skupina uvedla, že je připravena vše vysvětlit a zastavení proplácení dotací bere na vědomí.

Chyby v auditu?

Samotný Babiš prohlásil, že audity nejsou zdrcující, což jeho kritiky zřejmě zklamalo. „Jsou tam údajně nějaké případy za 63 milionů, ale to se určitě ve finále vysvětlí,“ komentoval pro Rádio Impuls. „Pochopil jsem také, že ministerstvo (zemědělství) ani SZIF se závěry toho auditu nesouhlasí a upozorňují v něm na zásadní chyby,“ doplnil předseda vlády.

Toman údajná pochybení ve zprávě považuje za slabou stránku, která celý text v jeho očích znevěrohodňuje. Po novinářském dotazu však chybné pasáže odmítl konkretizovat.

O pochybeních v návrhu unijního auditu hovořil Toman. „Podle informací, které mám od odborných pracovníků, se Evropská komise v tomto auditu odkazuje na články, které v (české – pozn. red,) legislativě vůbec neexistují. Zpráva z našeho pohledu obsahuje chyby a úředníci ji musí velmi pečlivě analyzovat,“ prohlásil ministr.

Toman údajná pochybení ve zprávě považuje za slabou stránku, která celý text v jeho očích znevěrohodňuje. Po novinářském dotazu však chybné pasáže odmítl konkretizovat. Uvedl, že výtky jeho resort sdělí přímo Bruselu. Opozice zastavení výplat dotací pro Agrofert ocenila. „Vítáme to, protože KDU-ČSL a další kluby jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů,“ řekl šéf lidovců Marek Výborný.

Babišovi opoziční kritici zároveň tvrdí, že měl SZIF výplaty dotací zastavit mnohem dříve. Neoprávněně vydané peníze má podle nich stát vymoci zpět.

Článek byl publikován v Lidových novinách dne 7. června 2019.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!