Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stovky podezřelých změn územního plánu za časů Pavla Béma

  9:36

Magistrátní úředníci objevili dokumenty, které svědčí o zmanipulovaném rozhodování o pozemcích v Praze.

Podnikatel Andrej Babiš si může opět říci, že jeho informace se pomalu, ale jistě potvrzují. Pondělní MF Dnes zveřejnila informaci, jak se čarovalo s územním plánem na pražském magistrátu za panování primátora Pavla Béma.

Úředníci, kteří nyní prověřují některé rozhodovací procesy magistrátu, přišli na zhruba dvě stovky podezřelých změn územního plánu. Datují se od roku 2005. Hektary zemědělské půdy v držení podnikatelů se změnily ve stavební pozemky, čímž se až zněkolikanásobila jejich cena. A to i přes nesouhlas magistrátních úředníků či odborů.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI na počátku dubna naznačil Andrej Babiš pozadí těchto rozhodnutí, když mluvil o zveřejněných odposleších Bém – Janoušek: „Nedozvíme se z nich třeba to, že lidé, kteří chtěli v Praze nakupovat pozemky, museli Janouškovi platit v hotovosti 500 korun za metr. Ten pak měnil spolu s Bémem územní plán, jak se mu zachtělo. Odkud má Janoušek ony dvě miliardy ve Švýcarsku? Kde je vzal? A tohle ,vybírání‘ dua Bém – Janoušek trvalo léta, od roku 2005.“

Kromě těchto uzavřených případů z minulosti se podle zdroje MF Dnes v nespecifikované magistrátní skříni našly také „modré desky“, jež obsahují soupis změn, které se měly zapracovat do nového konceptu územního plánu (měl by začít platit od roku 2015). Zdroj deníku uvádí, že mezi nimi jsou i změny protiprávní, s nimiž odborné úseky magistrátu nesouhlasily, ale nadřízení u nich vždycky svévolně napsali rukou „korekce stanoviska“ a doporučili je ke schválení. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, tam takových změn bylo asi 250. Za jakých podmínek se o těchto korekcích rozhodovalo, samozřejmě jasné není.

Reportér Jaroslav Kmenta dává tato zjištění do souvislosti s některými odposlechy hovorů Romana Janouška

Reportér Jaroslav Kmenta dává tato zjištění do souvislosti s některými odposlechy hovorů Romana Janouška, konkrétně s telefonáty mezi Janouškem a šéfem odboru obchodních aktivit magistrátu Peterem Ďuricou. Připomíná, že Janoušek mluví například o schůzce, kterou sám moderoval, a které se spolu s ním zúčastnili: zastupitel v Praze 10 a lobbista Tomáš Hrdlička, starosta Prahy 5 Milan Jančík, starosta Prahy 4 Milan Horálek, radní a člen zastupitelstva Prahy 11 Jiří Janeček, starosta Prahy 22 – Uhříněvsi Milan Coller a pražský radní pro územní plán Martin Langmajer.

„Městské části Praha 4, 5, 10, 11 a 22 jsou z pohledu pražských byznysmenů a developerů nejatraktivnějšími lokalitami,“ poznamenává Kmenta. Zmiňuje například podnikatelské zájmy kolem lokality Trojmezí, jež se dotýkají Prahy 4, 10 a 11, či pozemky, jež koupil v Uhříněvsi podnikatel Sebastian Pawlowski.

Nynější náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) pochybuje, že by případy z minulosti bylo možné stíhat. Ač odporovaly odborným stanoviskům, zastupitelstvo je totiž schválilo. Hudeček doporučil, aby se vypracoval zcela nový koncept územního plánu, který podezřelé změny z Bémovy éry obsahovat nebude. Politicko-úřednický systém však podle něj ke klientelismu a korupci přímo vybízel.

„Říkám jen to, co se dozvím od podnikatelů, kteří se s realitou mafie Bém – Janoušek na magistrátu potkali,“ podotkl ve zmíněném interview Andrej Babiš. Sotva lze předpokládat, že tito podnikatelé by nyní předložili důkazy o tom, koho a jak korumpovali.

Autor: