Lidovky.cz

Stínový ministr obrany: Resort s Peake v čele bude dál řídit ODS

  14:20

Existuje možnost, že Karolína Peake potvrdí, že strana LIDEM je projektem k udržení této vlády a „béčkem“ ODS, říká Jan Hamáček.

Aby mohl někdo funkci ministra obrany vykonávat kvalitně, tak musí mít alespoň základní představu o tom, jak resort funguje, konstatuje Jan Hamáček. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Stínový ministr obrany a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček ocenil Alexandra Vondru za jeho práci v resortu obrany. Naopak favoritku na uvolněný post — Karolínu Peake — pořádně „zpražil“ za nedostatečné znalosti. Ministr obrany je podle Hamáčka specifický člen vlády, jenž musí mít základní povědomí o fungování svěřeného resortu, ale například i o diplomacii. Ani jedno z toho však předsedkyně strany LIDEM prý nemá.

Jak tedy bude ve zbytku funkčního období vlády ministerstvo fungovat? Hamáček má za to, že vzhledem k personální vyprázdněnosti strany LIDEM a neznalosti bezpečnostní problematiky v případě předsedkyně Peake zůstane faktickým šéfem ministerstva obrany ODS.

O spolupráci s Vondrou

ČESKÁ POZICE: Po oznámení odchodu ministra obrany jste Alexandra Vondru za působení v resortu pochválil. To však v Česku u opozičních politiků nebývá zvykem. Co vás k tomu vedlo?

HAMÁČEK: S Alexandrem Vondrou jsem po dobu jeho působení na ministerstvu obrany sváděl jako stínový ministr obrany za ČSSD standardní politický souboj. Naše potýkání ale probíhalo kultivovaně a na odborné úrovni. Toho jsem si vážil. Poté, co oznámil svou rezignaci, jsem cítil povinnost ocenit naše soupeření. Byla to gentlemanská záležitost. Udělal jsem to i přesto, že jsem přesvědčen, že jeho pozice byla neudržitelná. Zátěž, kterou si nesl s kauzou ProMoPro z minulosti, nebyla standardní věc, jakou by politik na západ od nás tak dlouho ustával. Jeho rezignace měla přijít dříve. Jako jeho soupeř jsem však chtěl ocenit naše duely.

ČESKÁ POZICE: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po rezignaci Vondry prohlásil, že na obraně zůstává mnoho otevřených problémů. Jak si vysvětlit rozdíly ve vašem vyjádření?

HAMÁČEK: Bohuslav Sobotka má samozřejmě pravdu, ale moje vyjádření mělo spíše osobní charakter.

ČESKÁ POZICE: Jak s vámi coby stínovým ministrem obrany z opoziční strany ministr Vondra jednal?

HAMÁČEK: Na éru Alexandra Vondry si nemohu stěžovat. V základních otázkách, které se týkaly reformy armády a legislativních změn, jsem byl vždy — tu více, tu méně — konzultován. Spolupráce byla na velmi vysoké úrovni.

ČESKÁ POZICE: Co bylo důvodem Vondrova odstoupení? Věříte jeho verzi o ztrátě důvěry voličů?

HAMÁČEK: Myslím si, že to souviselo se senátními volbami. Vondra byl přesvědčen, že stojí za to se pokusit obhájit mandát. Ve chvíli, kdy ve volbách neuspěl, žádnou jinou možnost než rezignaci vlastně neměl.

ČESKÁ POZICE: Vsadil byste si na Vondrovu politickou kariéru v NATO, anebo spíše v rámci české diplomacie?

HAMÁČEK: Nechci mluvit za něj. Musí se sám rozhodnout, jaká je jeho role v české politice, diplomacii či bezpečnostní komunitě. Až se nějak rozhodne, můžeme se bavit o tom, jaký názor na to má sociální demokracie. Není na nás, abychom vymýšleli, co by měl Alexandr Vondra dělat.

ČESKÁ POZICE: Vezměme si hypotetickou situaci s reálnými základy. V lednu končí český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. Spekuluje se, že by Vondra mohl skončit právě na tomto postu. Jak by na to reagovala ČSSD, měl by vaší podporu?

HAMÁČEK: Alexandr Vondra byl diplomatem a úspěšným velvyslancem v USA. Pokud by se rozhodl vrátit k této profesi, tak by byl určitě pro diplomatickou službu přínosem.

Pochybnosti o Karolíně Peake na obraně

ČESKÁ POZICE: V předešlých několika dnech jste kritizoval favoritku na post ministryně obrany Karolínu Peake. Co vám na ní vadí?

HAMÁČEK: Jakkoli je ministr obrany členem vlády České republiky, tak jde především o specifickou funkci. Aby ji mohl někdo vykonávat kvalitně, tak musí mít alespoň základní představu o tom, jak resort funguje. Karolína Peake za svoji kariéru nepřišla s resortem obrany do kontaktu. Ani s ministerstvem zahraničí, jehož agenda se do fungování ministerstva obrany silně promítá. Obávám se, že je to hazardování s našimi ozbrojenými silami. A je to hazardování s vojáky, kteří Česku slouží. Jsem přesvědčen, že to budou vnímat jako projev nezájmu. Stali se totiž obětí politického handlu.

Ale hlavně, ministr obrany je národní autoritou v rámci systému Renegade. V případě, že dojde k únosu civilního letadla a nastane situace, v níž bude nutné tento let zastavit, tak bude jedině na ministryni obrany, aby povolila letadlo sestřelit. Je otázkou, jestli by tuto pravomoc měla mít právě Karolína Peake.„Pokud by se Vondra rozhodl vrátit k bývalé profesi, tak by byl určitě pro diplomatickou službu přínosem.“

ČESKÁ POZICE: Jak si na nadhozenou otázku odpovíte?

HAMÁČEK: Paní ministryně by si v rámci vládních rošád měla vybrat resort, kterému rozumí.

ČESKÁ POZICE: Proč si myslíte, že premiéru Petru Nečasovi by vicepremiérka Peake na obraně nevadila?

HAMÁČEK: To se musíte zeptat jeho. Vycházím z toho, že je předsedou slabé koaliční vlády. Když si předsedkyně jedné z koaličních stran řekne o funkci, premiérovi příliš prostoru pro manévrování nezbude.

ČESKÁ POZICE: Vicepremiérka Peake se v rozhovoru pro Lidové noviny zmínila, že nechce vířit staré kauzy ministerstva obrany. Jak to vnímáte?

HAMÁČEK: Je to v příkrém rozporu s tím, co celou dobu jako vicepremiérka pro boj s korupcí hlásá. Ministerstvo obrany je zatíženo skandály z minulosti. Každý velký nákup provázejí otazníky a podezření z korupce. Úkolem ministra obrany je poskytnout orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost. Je potřeba umožnit vyšetření těchto kauz. Karolína Peake se tomu nevyhne. Pokud se stane ministryní obrany, bude například rozhodovat o tom, jaké kroky resort podnikne vůči dodavateli letounů Casa (společnost Omnipol — pozn. red.), které dodnes nemají funkční systém protiraketové ochrany. Musí také spolupracovat s policií, jež šetří, jak byly tyto letouny nakoupeny. Mimochodem její předchůdkyně Vlasta Parkanová je v kauze Casa obviněna. „Karolína Peake se nemůže tvářit, že se nic nestalo a udělat za minulostí tlustou čáru. To by bylo fatální selhání.“Karolína Peake se nemůže tvářit, že se nic nestalo a udělat za minulostí tlustou čáru. To by bylo fatální selhání.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že si, že si to Karolína Peake uvědomuje?

HAMÁČEK: To je problém. Neznám názory paní Peake na otázky národní bezpečnosti a fungování ministerstva obrany, protože k tomu nikdy nevystoupila. Nevím, co si myslí o zajištění bezpečnosti našeho vzdušného systému. Nevím, co si myslí o tom, jak mají fungovat naše ozbrojené složky a jaké jsou jejich priority. Nevím, co si myslí o budoucnosti fungování Severoatlantické aliance. Ministerstvo obrany je specifické v tom, že má přesah do zahraniční politiky. Ministryně obrany bude zastupovat Česko v Severoatlantické radě. Bude muset s našimi spojenci hovořit o aktuální situaci a společné misi v Afghánistánu. To jsou naprosto zásadní otázky. Rozhodně je nemůže řešit někdo, kdo o tom nic neví.

ČESKÁ POZICE: Spekuluje se o tom, že si budoucí ministryně Peake ponechá tým spolupracovníků po Alexandru Vondrovi. Co o tom soudíte?

HAMÁČEK: Strana LIDEM není schopná, vzhledem ke své personální nouzi, dodat dostatečné penzum odborníků, kteří by nové ministryni poskytli servis. Samozřejmě existuje možnost, že paní Peake potvrdí to, o čem se spekuluje, že LIDEM není standardní stranou, ale projektem k udržení této vlády a „béčkem“ ODS. V takovém případě by mohlo být výsledkem změn na ministerstvu obrany to, že to bude Vondrovo ministerstvo bez Vondry. Tedy, že tam zůstanou všichni spolupracovníci Vondry a v čele resortu bude Peake.

ČESKÁ POZICE: Odstupující ministr Vondra v posledních měsících učinil mnoho rozhodnutí, jež budou mít vliv i na další roky. Není to vlastně tak, že ministerstvo pojede na autopilota a je jedno, kdo bude v jeho čele?

HAMÁČEK: Jedno to není. Úkolem ministra je dát úředníkům politické zadání a stanovit směr, kudy se bude úřad ubírat. Vondra tuto vizi měl. Zajímalo by mě, jakou vizi má Peake, dosud jsem žádnou neslyšel. Pokud bude pokračovat v tom, co dělal bývalý ministr, stane se pouze jakousi udržovací ministryní a národním správcem ministerstva obrany. Nepůjde o plnohodnotného šéfa resortu. Armáda je přitom v situaci, v níž potřebuje politická rozhodnutí. Setrvale jí například klesá rozpočet. Ministerstvo obrany není možné spravovat, musí se řídit.

ČESKÁ POZICE: Jaké úkoly čekají na příštího šéfa obrany?

„Armáda potřebuje vizi a stabilitu. Vojáci jsou unaveni z neustálých reforem a systémových změn.“

HAMÁČEK: Bílá kniha o reformě armády, kterou zpracoval Vondra, se ukazuje jako příliš ambiciózní dokument. Proto bude muset nový ministr rozhodnout, které schopnosti si armáda ponechá a zda některé schopnosti nahradí spoluprací se spojenci. V těchto věcech bude nutné přijímat politická rozhodnutí. Patří sem také otázka ženijního vojska, transportních a bitevních vrtulníků, zda je vyřadit a prodat, a dále budoucnost nadzvukových letounů.

Je potřeba upravit střednědobý plán akvizic. Ačkoli se Vondra snažil akviziční systém změnit, některé věci provázely problémy. Nerad bych zapomněl na armádní personalistiku. Máme nový zákon o platech vojáků a je tu i návrh zákona o vojenské policii. Do toho probíhá reforma generálního štábu a systému velení. To jsou všechno věci, které se musejí ve zbytku mandátu vlády vyřešit. Armáda potřebuje vizi a stabilitu. Vojáci jsou unaveni z neustálých reforem a systémových změn.

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že by Karolína Peake roli ministryně obrany zvládla?

HAMÁČEK: Zastávám názor, že u takto exponovaného resortu je potřeba mít základní povědomí o tom, co je v kompetenci ministra obrany a jak to funguje. Není tam prostor, aby se člověk učil ve funkci. Samozřejmě později může člověk proniknout do detailu, ale s problematikou obrany musí mít alespoň elementární zkušenosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.