Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stěhování české ambasády do Jeruzaléma: Zemanova riziková sóloakce

USA

  18:13

Má být Česká republika první zemí, která umístí své velvyslanectví do Jeruzaléma, jak navrhuje prezident Miloš Zeman?

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Když si prezident Miloš Zeman usmyslí, že je dobré něco říci, prostě to udělá. Nehledě na mezinárodní konsekvence a reputaci České republiky. Naposledy vyvolal poprask, když na pondělní akci Dny pro Izrael v Hradci Králové navrhl stěhování české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak už ČESKÁ POZICE informovala.

Mimo jiné jsme napsali: Je to vysoká globální politika. Ve sporném Jeruzalémě dnes nemá ambasádu žádný stát světa. Mezinárodní společenství – včetně USA – je jednotné: dokud se Izraelci nedohodnou s Palestinci na budoucím uspořádání Jeruzaléma, ambasády zůstanou v Tel Avivu. Jakýkoli odklon od této politiky by byl jednoznačně proizraelským a protiarabským gestem.

Jenže vzhledem k tomu, že prezident Zeman hodlá o návrhu seriózně jednat i s vládou, která vzejde z předčasných voleb, bylo by zajímavé vědět, co si o něm myslí diplomatičtí experti z politických stran. Prezidentova vize u nich veliké nadšení nevzbudila.

Tak trochu soukromý výrok

První korigoval prezidentův výrok ředitel zahraničního odboru prezidentské kancléře a bývalý náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček (ČSSD), ač sotva mohl zcela zastřít diplomatické faux pas, jehož se Zeman dopustil. „Je právem pana prezidenta sdělovat své názory členům vlády. V demokratických státech je to ostatně běžné. Nicméně, v tomto konkrétním případě je současná politika České republiky shodná s názorem Evropské unie i USA. Změna by byla velmi obtížná a s těžko dopočitatelnými dopady, které zdaleka neovlivní pouze ČR,“ sdělil ČESKÉ POZICI hradní diplomat.

Jako nepravděpodobný se jeví jeho nápad i současnému ministrovi zahraničí Janu Kohoutovi: „Předpokládám, že naše velvyslanectví zůstane i v příštích letech v Tel Avivu jako mise všech ostatních zemí, které udržuji s Izraelem diplomatické vztahy včetně zemí EU,“ napsal ČESKÉ POZICI.

Ještě dál zašel v reakci bývalý předseda zahraničního výboru a stínový ministr obrany Jan Hamáček z ČSSD, jež bude po volbách nejspíše dominantní vládní silou. „Byl by to krok v rozporu s dosavadní snahou o vyváženou politikou vůči Blízkému východu. Arabské státy by to vnímaly velmi negativně. Kdybychom to udělali, bude to akt ve prospěch Izraele a velmi to poškodí naše zájmy v arabském světě a ve svém důsledku by to mohlo poškodit reputaci České republikyVelmi to poškodí naše zájmy v arabském světě a ve svém důsledku by to mohlo poškodit reputaci ČR, myslí si Hamáček,“ míní Hamáček, jenž chápe Zemanův výrok jako jeho osobní názor, s nímž nesouhlasí.

Několik úskalí

Ačkoli se podobné nápady čas od času objevují i v americkém Kongresu, prezidenti USA je zpravidla vetují. Změna by totiž nebyla pouhopouhým administrativním krokem, znamenala by mezinárodní precedens. A na právní rizika upozornil i bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Země, která byla ve své historii dvakrát okupovaná, by se měla poučit, že se má co nejvíce dodržovat mezinárodní právo. Vůbec nepopírám, že jsme staří spojenci Izraele, avšak v tomto případě bychom porušili právo, což pokládám za to nejhorší,“ uvedl Schwarzenberg.

Vyzdvihl ještě jeden podstatný aspekt stěhování naší ambasády: „Asi bychom mohli odepsat naše hospodářské zájmy ve všech arabských zemích včetně Turecka. Získávání investic a obchodních příležitostí bychom si tak mohli strčit leda za klobouk. Anebo do jedné části těla, což je také možné.“ Mimochodem, obchodní výměna s arabským světem představuje přibližně dvojnásobek obchodu s Izraelem.

Zemanův nápad může mít ještě jedno úskalí. Přesun se nemusí líbit ani samotným Izraelcům. Zahraničněpolitický odborník ODS a europoslanec Jan Zahradil konstatuje: „Na první pohled to sice vypadá razantně. Reakce veřejnosti je na to pozitivní. Mě však zajímá, jak se na to tváří izraelská strana, protože ona je koneckonců hostitelská země, která je odpovědná například za bezpečnost. Nevím, jestli to pan prezident s Izraelci konzultoval. Spíš si myslím, že ne.“

Co soudí o Zemanově návrhu na izraelském velvyslanectví v Praze? Prostřednictvím tiskového odboru ambasády jsme izraelskému velvyslanci Garymu Korenovi položili dvě otázky:

  • Konzultoval prezident Zeman svůj nápad s izraelskou stranou?
  • Uvítal by Izrael tento krok?

Ve čtvrtek odpoledne nám z izraelské ambasády přišla reakce: „Jeruzalém je hlavním městem Státu Izrael, proto přirozeně očekáváme, že tam zahraniční země své ambasády umístí. Pokud se Česká republika rozhodne přestěhovat velvyslanectví do Jeruzaléma, velmi to oceníme.“ Z odpovědi nevyplývá, jestli se český prezident o záměru s Izraelci radil. Důvěryhodný zdroj z diplomacie ovšem ČESKÉ POZICI řekl, že by s transferem zřejmě nesouhlasil starosta Jeruzaléma.

Stane se přesun naší ambasády tématem jednání během návštěvy Zemana v Izraeli, kam odlétá v doprovodu početné podnikatelské mise na konci týdne? Reakce českého diplomata, který si z pochopitelných důvodů nepřál být citován, byla výmluvná: „Těžko říct. Jak přijde na téma Arabů, muslimů a Izraele, zavání to od Zemana vždycky průserem.“

Autor: