Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stát „znárodnil“ řeholníkům pozemky. V roce 2011.

  11:22

Co se může stát, pokud komunističtí soudruzi úředníci nasekali chyby v lejstrech?

Premonstráti podali na Lesy ČR žalobu a v ní mimo jiné píší: „V období po roce 1989 by mělo docházet spíše k nápravě křivd způsobených církvím komunistickým režimem v letech 1948-1989, nikoli k jejich pokračování a petrifikaci.“ foto: © Wikipedie, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Září roku 2011 přineslo řeholníkům z Královské kanonie premonstrátů na Strahově (dále se spokojme s označením premonstráti) nepříjemné překvapení. U středočeské obce Úhonice s necelou tisícovkou obyvatel do té doby vlastnili lesní pozemky o rozloze zhruba 280 hektarů. Úhoničtí obyvatelé si však loni v září všimli, že v lesích se intenzivně těží. A premonstráty o kácení zpravili. Řeholníky zpráva zaskočila, o těžbě ve vlastních lesích neměli tušení. Jednoduše proto, že ke kácení nedali povolení.

Premonstráti si to nenechali líbit a obrátili se na policii. Tím pro ně započal příběh, jenž pro kanonii zatím vyznívá velmi nepříznivě. ČESKÁ POZICE od strahovských premonstrátů získala dokumenty, na jejichž základě můžeme zkušenost řeholníků s chováním českého státu rekonstruovat. Zajímavá je mimo jiné i z hlediska současné debaty o takzvaných církevních restitucích. Co se totiž může stát, pokud komunističtí soudruzi úředníci nasekali chyby v lejstrech?

Chaos v papírech

Dne 29. dubna 1948 československý stát dle Zápisu o převzetí majetku (viz příloha PDF) přebírá od Královské kanonie premonstrátů na Strahově majetek v obci Úhonice spadající pod statek Horoměřice, jehož součástí jsou i čtyři lesní pozemky. Fakticky se stát majetku sice zmocnil, už ne však z hlediska právního, neboť změna vlastnictví nebyla nikde zaevidována. Papírovým vlastníkem zůstali premonstráti, což dokazují výpisy z katastru nemovitostí (například z roku 2004), které má ČESKÁ POZICE k dispozici. Jelikož tedy v roce 1948 nedošlo k právnímu převzetí pozemků, parcely i po pádu komunistického režimu v roce 1989 zůstaly ve vlastnictví premonstrátů a nepřešly pod hospodaření a správu Lesů České republiky.

Jako k majiteli parcel přistupovali k premonstrátům i zaměstnanci Lesů ČR

Jako k majiteli parcel přistupovali k premonstrátům i zaměstnanci Lesů ČR. Třeba loni v červnu lesní správce Ivan Lengyel z Lesní správy Nižbor řeholníky požádal o souhlas s provedením stavebních úprav lesní cesty (nacházející se na sporných pozemcích). Lesy ČR tak za dobu své existence od roku 1992 až do loňského léta nezpochybňovaly vlastnické právo premonstrátů, naopak je uznávaly.

Zlom nastal v momentě, kdy byli řeholníci obyvateli Úhonic upozorněni na těžbu dřeva na svých pozemcích. Práce prováděly Lesy ČR. Jelikož premonstráti k těžbě nevydali povolení, obrátili se s trestním oznámením na policii a posléze na Státní zastupitelství Praha-západ, které tento podnět vyhodnotilo jako důvodný. A začaly se dít věci.

Zabavuje se!

Dne 26. září 2011 Lesní správa Nižbor poukázala na chybný zápis vlastnického práva u inkriminovaných čtyř parcel premonstrátů a požádala Katastrální úřad pro Středočeský kraj o provedení oprav (viz příloha PDF). Lesní správci se odvolali na dokumenty (například již zmíněný zápis z dubna 1948), jež podle nich dokazují „přechod vlastnického práva na stát ze zákona“. A je prý tudíž nepochybné, že dané nemovitosti byly zabrány státem. Pod návrhem je podepsán lesní správce Ivan Lengyel, tedy týž správce, který ještě čtvrt roku před tím s vlastnictvím premonstrátů žádné problémy neměl.

V dokumentu pro katastrální úřad dále stojí: „Lesy České republiky vykonávají, na základě zakládací listiny – rozhodnutí ministra zemědělství ČR – a výpisu z obchodního rejstříku, za stát práva a povinnosti spojené s vlastnictvím lesa, mají tedy právo hospodařit k pozemkům určeným k plnění funkcí lesa ve vlastnictví státu.“ Dne 6. prosince 2011 byli premonstráti Katastrálním pracovištěm Praha-západ vyrozuměni, že na základě Zápisu o převzetí majetku ze dne 29. dubna 1948 a Přídělové listiny ze dne 13. prosince 1948 (viz příloha PDF) přechází vlastnické právo na Českou republiku a právo hospodařit s tímto majetkem mají Lesy ČR.   

Václav Valeš z právního oddělení ústřední kanceláře Strahovského kláštera k zabavení pozemků ČESKÉ POZICI napsal: „Nezaujaté osobě se musí zdát na první pohled podivné, že Lesy ČR z ničeho nic začnou v roce 2011 vyvíjet horečnou aktivitu, aby sporné pozemky zabrané v roce 1948 zapsaly jako majetek České republiky do katastru nemovitostí, když více než 60 let předtím tuto potřebu nikdo neměl. Pro některé státní úředníky, kteří mají hájit zájmy svého zaměstnavatele, je zřejmě tento styl práce typický.“

Advokát: Katastrální úřad postupoval nestandardně a přinejlepším vysoce formalisticky ve prospěch jedné strany

A dodal: „Pokud se ještě vezme v úvahu, že této aktivitě předcházelo trestní oznámení na krádež dřeva z cizího lesa, které bylo státním zastupitelstvím označeno jako důvodné, a že do roku 2011 byl jako vlastník v katastru nemovitostí zapsán někdo jiný, jehož se ještě téhož roku Lesy ČR dotazovaly, zda smějí nebo nesmějí na jeho pozemcích vykonat některé stavební práce, nemohu tuto situaci označit jinak než jako nikoli náhodnou. Bude jistě více než vhodné, aby se k této situaci vyjádřil soud, proto také byla podána příslušná žaloba.“

Oslovili jsme některé právníky renomovaných advokátních kanceláří a zeptali se jich na názor na tuto kauzu. Jeden pražský advokát, který si nepřál být jmenován, ČESKÉ POZICI sdělil: „Katastrální úřad postupoval nestandardně a přinejlepším vysoce formalisticky ve prospěch jedné strany (Lesů ČR), když dal dokumentaci týkající se vzniku nabývacího titulu, která byla vydána v roce 1948, bez bližšího odůvodnění stejnou účinnost jako dokumentu vydanému podle současného právního řádu.“

Práce pro soud

Premonstráti si takový postup nenechali líbit a na začátku letošního února podali na Lesy ČR žalobu. Případem se nyní zabývá Okresní soud Praha-západ. Premonstráti ve své žalobě uvádějí, že „Zápis o převzetí majetku ze dne 29. 4. 1948, tak ani přídělová listina ze dne 13. 12. 1948 neobsahují přesnou a dostatečně určitou identifikaci pozemků parcelním číslem s uvedením k. ú. Obě jsou tedy značně neurčitá a nelze z nich dovodit, které nemovitosti stát v roce 1948 převzal.“

Podle řeholníků skutečnost, že až do roku 2011 stát neprojevil snahu nechat se zapsat ve veřejných pozemkových knihách, deskami zemskými počínaje a současným katastrem nemovitostí konče, svědčí o tom, že v případě sporných nemovitostí šlo maximálně o převzetí faktické, nikoliv právní. V žalobě se pak dále dočteme: „Pokud státní orgány v roce 2011 hodlaly sporné nemovitosti vyvlastnit, byly povinny postupovat podle platné právní úpravy, tj. v souladu se zákonem č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění), což se však nestalo.“

ČESKÁ POZICE položila tiskovému oddělení Lesů ČR a Ivanu Lengyelovi z Lesní správy Nižbor, který o změnu vlastníka v katastru nemovitostí požádal, několik otázek: 

  • Proč na chybný zápis vlastnického práva u daných pozemků neupozornily Lesy ČR kdykoliv dříve (1989-2011), ale až poté, co premonstráti kvůli nepovolené těžbě dřeva podali trestní oznámení?
  • Zalekly se Lesy ČR svým postupem v těžbě dřeva postihu?
  • Nepřipadá Vám nepřípustné, že demokratický stát provede změnu vlastnického práva ke sporným nemovitostem pouhým administrativním úkonem?

Tiskový mluvčí společnosti Lesy ČR Zbyněk Boublík poslal ČESKÉ POZICI tuto odpověď:

„Není pravdou, že by Lesy ČR na chybný zápis v minulosti neupozorňovaly. Právě naopak. Lesy ČR o opravu chybného údaje katastrální úřad žádaly opakovaně. Proč katastrálnímu úřadu oprava chyby trvala tak dlouho, podnik neví.
Lesy ČR disponují průkaznými dokumenty dokazujícími, že předmětné lesní pozemky oprávněně náleží státu. Tyto pozemky jsou i součástí platného lesního hospodářského plánu LČR pro danou oblast na období let 2008 – 2017, který schválily orgány státní správy. Lesy ČR tudíž v oblasti řádně lesnicky hospodaří v souladu se všemi platnými právními předpisy a v tomto smyslu podnik také odpověděl na výzvu řádu premonstrátů o prověření, zda je těžba na daných pozemcích oprávněná.
Řád premonstrátů přesto podal trestní oznámení na Policii ČR. Lesy ČR poskytly při šetření případu Policii ČR potřebnou součinnost. Policie ČR věc jako nedůvodnou odložila a případ předala k prošetření orgánu státní správy lesů při úřadu obce s rozšířenou působností Černošice. Na základě nařízení orgánu státní správy proběhlo dne 6. 12. 2011 šetření přímo v terénu a to i za účasti zástupců stěžovatele. I toto šetření skončilo konstatováním, že k porušení žádného právního předpisu nedošlo a Lesy ČR dané pozemky spravují v souladu se zákonem. Z šetření Policie ČR i orgánu státní správy tedy jednoznačně vyplývá, že LČR postupovaly vždy v souladu s platnými právními předpisy.“

Jak je z předchozích vyjádření premonstrátů patrné, řád si myslí něco jiného. Dotázali jsme se též Katastrálního úřadu Praha-západ, zda Lesy ČR žádaly opakovaně o opravu zápisu a proč k ní dříve nedošlo. Otázka zůstala zcela bez reakce.

Připomeňme ještě slova, která premonstráti poznamenávají v závěru své žaloby: „V období po roce 1989 by mělo docházet spíše k nápravě křivd způsobených církvím komunistickým režimem v letech 1948–1989, nikoli k jejich pokračování a petrifikaci.“ Závěry v tomto směru dělat nemíníme, na případu je však velmi prakticky vidět, jak komplikované mohou být a budou jednotlivé případy církevních restitucí. Nebude to krátký příběh.