Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stát platí za nedokončená studia každý rok desítky milionů korun

Až příliš studentů v Česku nedostuduje zvolený obor a mění vysoké školy. Anebo zanechá studia. Ze studií zahájených v roce 2011 na technických školách jich bylo v prvních čtyřech ročnících ukončeno 63 procent bez absolutoria.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

10. 10. 2017 17:22
Je to především problém autonomie

Bohužel je třeba to říci: finanční prostředky v českém výzkumu jsou mimořádně naředěny. Vnitroakademická demokracie jak na univerzitách, tak na Akademii věd, daná zákonem, stvořila spoustu pracovišť, která není možno zrušit. Ba i přesunout laboratoř z jednoho ústavu na jiný je dnes legální problém, který zavání daňovým podvodem. O plevelných fakultách a oborech se diskutovalo jinde.

Bude třeba řezu a to shora. Změna zákona a státní prioritizace studijních oborů. Pak je možné zdvojnásobit množství peněz, které do výzkumu jdou.

PhD studium je metoda brain gainu všude na světě.

0 0
možnosti

Petr Svoboda

8. 10. 2017 21:36
Re: O úrovni naseho universitniho vzdelani napovi

... ten clanek obsahuje banality, co jsou zname dvacet let, a napovi leda tak o autorovu vztahu k WoS a Scopusu.

0 0
možnosti

7. 10. 2017 8:56
Změkčit podmínky VŠ vzdělání.

Inu:

Pokud se někdo specializuje na veřejnou a sociální politiku jako Magistr dr. Aleš Vlk tak mu ČVUT& jistě připadá nepochopitelně těžké.. A "změkčovat" podmínky, aby nám počet studentů = státní příspěvek neklesal je jistě cesta k zvýšení úspěšnosti našich škol v mezinárodním srovnání. Je pak otázkou, zda pro universitu je metou Harvard a nebo Obecná universita Nairobi.

Když již to musí být, ponechal bych masového "Bakaláře", s tím, že při shánění zaměstnání musí doložit i maturitní vysvědčení, přičemž Soukromé gymnasium v Kotěhůlkách ( a nebo i v Praze) se jaksi moc nepočítají

0 0
možnosti

7. 10. 2017 7:51
Aby to studenti měli snažší ,tak

I proto třeba Masarykova univerzita chystá od října 2019 změny k prostupnějším a volitelnějším programům.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/stat-plati-za-nedokoncena-studia-kazdy-rok-desitky-milionu-korun-py4-/tema.aspx?c=A171004_182238_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

No výborně....Co budeme se všemi těmi absolventy dělat. kam je umístit ? Vymyslí se pro ně další organizace ?

0 0
možnosti

Z. Vrba

7. 10. 2017 6:57
Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Školné za Mudr je cca 500-800 ti Kč.

OK, platit jej nemusíš, ale zavazuješ se odpracovat 10 let v českém zdravotnictví do svých 45 let. (ženy taky musí mít kdy rodit atd)

Když nechceš, zaplať. Proč u nás studují zdarma cizinci? Proč vzděláváme naše lidi, investujeme do nich a oni pak jsou dál do zahraničí? To je dost velké odčerpávání peněz z kolonií. Už za ČSSR bylo, že při emigraci a následném "urovnání" vztahů s republikou jste zaplatili peníze v sumách obdobných, jako dnes stojí soukromé školy, jen ta hodnota peněz je cca 20 x vyšší. Nechci po těch studentech peníze dopředu, ani u kritických oborů peníze za to, že je vyhodili v prvním či druhém ročníku, ale taky není potřebné, aby jsme platily daně kolonizátorům.

0 0
možnosti

Lsd

7. 10. 2017 10:26
Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Cizinci studují zdarma jen za přesně definovaných podmínek (nepř. že studují v češtině) a mnoho jich naopak za svá studia v ČR težce platí tvrdou měnou (nebo za ně platí studia vysílající země). Některé medicinské fakulty českých VŠ z toho docela slušně prosperují (aspoň tomu tak ještě pár let bylo). Vyhlášená v tom bývala také jaderná fakulta ČVUT.

0 0
možnosti
Náročné studium?

Zajímavý článek. Myslím, že vyšší studijní úmrtnost na technických školách je způsobená také tím, že přijímají bez přijímaček - samozřejmě, že ne na všech. Naopak výše zmíněné obory - lékařství, právo a jiné - už prosejí studenty při přijímacích zkouškách a je tedy vyšší pravděpodobnost, že studium dokončí.

Můj syn studuje inženýrské studium a vím, že je pro něj např. těžké skloubit studium s prací. Spousta studentů také pracuje a někdy je pro ně výdělek atraktivnější než studium.

Také si myslím, že je úplně zbytečný titul bakalář, jen se tím studium prodlužuje. Obory, které se dříve studovaly 4 roky, se studují 5 let. Také tím dochází k inflaci bakalářských a diplomových prací, protože zákonitě při tak velkém počtu studentů docházejí náměty pro tyto práce. Někdy jsou náměty prací (obzvláště z humanitních oborů) opravdovým výsměchem - např. diplomová práce "Genderová analýza filmu Sněhurka a lovec".

Další problém je nepřipravenost studentů už od základní školy na střední, ze střední

0 0
možnosti

7. 10. 2017 7:56
Re: Náročné studium?

Přidal bych jako zbytečný titul i bakalář. Protože tyhle tituly jako Mgr a Bc jsou jen berličky, většinou pro politiky, aby mohli zastávat místa s předepsaným vysokoškolským vzděláním. A pak jsou tady další tituly, ve kterých se objevuje snad celá abeceda....Směšné. Důležité je, co je v hlavě a rukách, a nikoliv na vizitce.

0 0
možnosti