Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stát může kvůli cenovým mapám přijít o miliardy korun

  10:58

Sdružení majitelů domů chtělo, aby se do sčítání lidu, bytů a domů uváděla i výše čistého nájemného. Ministerstva prý neměla zájem.

Předseda sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček tvrdí, že data k tvorbě cenových map poskytne většina z pěti tisíc členů sdružení. foto: ČTKČeská pozice

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) představilo koncem února cenové mapy, které mají napomáhat při určování výše obvyklého nájemného v daném místě. Zatím do nich byly zaneseny údaje ze zhruba deseti procent obcí. „To, že mapy nejsou, pomáhá nájemníkům dále prodlužovat regulaci nájemného,“ tvrdí Tomislav Šimeček, předseda správní rady Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí (OSMD) ve druhém díle seriálu ČESKÉ POZICE věnovaném problematice cenových map.

ČESKÁ POZICE: V roce 2006 byl přijat zákon o postupné deregulaci nájemného. Ozývají se kritiky, že mělo být zároveň nastíněno, dle čeho se bude vycházet při určování výše nájemného po skončení regulace. Jaký je váš názor?

ŠIMEČEK: Již v roce 2008 připravil ředitel odboru bytové politiky Pavel Rakouš projekt MMR pro zjištění mapy místně obvyklého tržního nájemného na stabilizovaném svobodném trhu nájemního bydlení. Tento projekt však byl z rozhodnutí náměstka Miroslava Kalouse zastaven.

ČESKÁ POZICE: MMR představilo cenové mapy na konci února. Měly být připraveny již dříve, nebo byla doba optimální?

ŠIMEČEK: To, že mapy nejsou, pomáhá nájemníkům dále prodlužovat regulaci nájemného. A stát může přijít o miliardy korun na náhradách škod, které prodlužování regulace způsobuje.

ČESKÁ POZICE: Proč bude prodlužována regulace? Cenové mapy mají být jen jednou z pomůcek při určování obvyklého nájemného.

ŠIMEČEK: MMR vytváří údajně své mapy nájemného, aby soudy a účastníci sporu věděli, jaké nájemné je v dané lokalitě „obvyklé“. Ti, kteří tomu věří, mohou čekat až do doby, než se údaj o jejich lokalitě objeví, a teprve poté se pokusit dohodnout, nebo se obrátit na soud.

ČESKÁ POZICE: Na tvorbě map se podílí i vaše sdružení. Jak konkrétně?

ŠIMEČEK: Naši členové podávají dobrovolně vstupní data pro určení výše místně obvyklého tržního nájemného, které je placeno v našich bytech.

ČESKÁ POZICE: Jsou vaši členové ochotní předávat informace o výši sjednaného nájemného? O jak velkou skupinu, která spolupracuje, jde?

ŠIMEČEK: Vzhledem k tomu, že jsme již dvakrát takovou službu poskytli Institutu regionálních informací (IRI), očekáváme, že i tentokráte ji podpoří dobrovolně velká část z našich přibližně pěti tisíc členů.

ČESKÁ POZICE: Pomohlo by mapy zpřesnit, kdyby byla zavedena povinnost údaje o sjednaném nájmu zveřejňovat? Souhlasili byste s touto povinností?

ŠIMEČEK: Opakovaně jsme žádali MMR i ministerstvo práce, aby prosadila povinný údaj do sčítání lidu, bytů a domů o výši čistého nájemného ve sčítaných bytech. Neměla zájem.

ČESKÁ POZICE: Budou soudy při rozhodování sporů týkajících se výše nájemného vycházet především z cenových map, nebo budou dávat přednost jiným zdrojům informací?

ŠIMEČEK: Myslíme si, že soudy budou většinou využívat znalecké posudky. Mapy budou sloužit převážně jako orientační informace pro nájemníky, jaké nájemné mají očekávat. Většina pronajímatelů totiž velmi dobře ví, jaké je místně obvyklé nájemné. Stejně jako prodejci vědí, za jakou cenu mohou prodávat svoje zboží.

ČESKÁ POZICE: Pokud by záleželo jen na vašem sdružení, změnili byste něco na tvorbě cenových map?

ŠIMEČEK: Pokud nemají mapy poškozovat nájemníky, měly by odrážet výši nájemného, za které je bydlení v dané lokalitě nabízeno pro případ, že budou hledat nové bydliště. Vyloučením nabídkových cen z procesu zjišťování budou trpět zejména nájemníci, neboť za nižší než správné nájemné byt neseženou. I sociální dávky budou konstruovány podle oficiálních map, a proto mohou být nedostatečné.

ČESKÁ POZICE: Co máte na mysli pod pojmem nabídkové nájemné?

ŠIMEČEK: Nabídkové nájemné je nájemné, které se vyskytuje nejčastěji a je ověřitelné na internetových serverech, v inzertních novinách a na serverech realitních kanceláří. Pro spolehlivost údajů je nejdůležitější. Je pravdou, že se zájemci o byt někdy podaří usmlouvat nižší cenu, než je nabízená. To jsme společně s IRI prověřovali a zjistili, že rozdíl nepřesahuje zhruba deset procent. MMR však všechny tyto údaje ve svých mapách nepřipouští, a proto řada lokalit nemá žádný ověřitelný údaj, jen odhad znalce.

Související článek: Miroslav Kalous: ČSSD lhala lidem, kteří bydlí v nájemních bytech

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!