Lidovky.cz

Stát chce dát rodinám desítky miliard korun na fotovoltaiku

  10:05
Stát chystá nový solární boom. Podpořit však nehodlá velkovýrobce, ale domácnosti. Vlastní solární elektrárnu by mělo co nejvíce rodin i firem. Dotace budou na solární panely na střechách, tepelná čerpadla nebo zateplení domů. V uplynulých pěti letech už stát na tyto účely dal více než 30 miliard, ale teď si spočetl, že to nestačí.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před uvedením do provozu, bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Takzvaný solární boom patří k neblahým kapitolám české energetiky. Do kapes solárních baronů teče ročně zhruba 40 miliard korun, a to na úkor domácností a daňových poplatníků. Nyní stát zamýšlí nastartovat boom číslo 2. Podpořit však nehodlá velkovýrobce, ale domácnosti. Vlastní solární elektrárnu by mělo co nejvíce rodin i firem. Dotace ve výši mnoha desítek miliard korun budou určeny na solární panely na střechách, tepelná čerpadla nebo zateplení domů. V uplynulých pěti letech už stát na tyto účely vynaložil více než 30 miliard, ale teď si spočetl, že to nestačí.

Česko je totiž pod tlakem ambiciózních plánů Evropské unie, která hodlá do roku 2030 vytvořit úspornější a zelenější energetiku. V letech 2021 až 2030 k tomu bude třeba více peněz. Dnes mohou domácnosti získat až polovinu nákladů na solární panely. Na kompletní systém s baterií přispěje dnes stát až 150 tisíc korun. Návratnost investice často přesahuje deset let. Zájemců je i navzdory loňskému zvýhodnění dotací stále málo.

Úleva rozvodné síti

„Je evidentní, že se nám nedaří naplňovat cíle. Čekalo se, že se přihlásí více projektů a že to bude mít daleko větší efekt,“ vysvětluje náměstek pro energetiku na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. Konkrétní výše potřebné státní podpory se nyní dopočítává, dodává Neděla. Na všechna zelená opatření dohromady včetně dopravy mají do roku 2030 zamířit řádově stovky miliard. Pomoci v plnění cílů EU mají rostoucí ceny elektřiny a plynu. Tím se totiž zrychlí návratnost investic do fotovoltaik a tepelných čerpadel.

Stát panely na střechách, které pokryjí alespoň část spotřeby domu, podporuje mimo jiné i proto, aby ulevil rozvodné síti. Hlavním cílem je však soběstačnost, a tedy budoucí nezávislost na rostoucích cenách energií.

Stát panely na střechách, které pokryjí alespoň část spotřeby domu, podporuje mimo jiné i proto, aby ulevil rozvodné síti. Hlavním cílem je však soběstačnost, a tedy budoucí nezávislost na rostoucích cenách energií. Cílem je podle náměstka Neděly zapojit do programu co největší část českých domácností. Podpora solárních elektráren na střechách firem a domácností je zmíněna i v programovém prohlášení současné vlády jako podpora decentralizovaných zdrojů energie z obnovitelných zdrojů. Stát k tomu má víc důvodů, a to nejen zmíněnou menší zátěž rozvodné sítě.

Další je, že se k takovým projektům dají přidat i jiné zelené technologie, třeba kombinace sluneční energie a tepelného čerpadla. To je ideální pro snižování energetické závislosti na fosilních palivech. Vyšší dotace mají také zvýšit dohled státu, jak domácnosti a firmy do zelených opatření investují. Česko musí do Bruselu hlásit, jak zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů energie a zavádí úsporná opatření, a těžko může hlásit to, o čem neví. Unikají mu třeba aktivity domácností i firem na vlastní pěst. Kromě atraktivnějších dotací se tak zvažuje nová povinnost změny hlásit.

Návratnost

Jde nejen o výměnu oken u rodinného domu, ale i o úspory u podniků. „Když firma zainvestuje do nové linky, aby ušetřila energii, a my se to nedozvíme, nemůžeme vykázat EU, že jsme ušetřili. To musíme podchytit,“ říká náměstek pro energetiku ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Jak velkým dílem se bude Česko na nových zelených cílech EU podílet, zatím není jasné. Konkrétní plán se má do konce roku poslat do Bruselu. Konečná verze bude známá až na konci příštího roku.

Část investic se vrátí v získaných úsporách, část ale nebude dávat ekonomický smysl, pouze sníží závislost Česka na fosilních palivech a ekologické dopady spotřeby elektřiny, výroby tepla a dopravy

Podle některých odhadů budou muset domácnosti, firmy a stát investovat až bilion korun, aby bylo možné ambiciózní záměry splnit. Část investic se vrátí v získaných úsporách, část ale nebude dávat ekonomický smysl, pouze sníží závislost Česka na fosilních palivech a ekologické dopady spotřeby elektřiny, výroby tepla a dopravy.

Pomoci v plnění cílů EU mají nyní i rostoucí ceny elektřiny a plynu, které zvyšují návratnost investic do fotovoltaik a tepelných čerpadel. Ani v kombinaci se zateplením budov to ale nestačí. „Musí pomoci také digitalizace, průmysl 4.0 a elektromobilita,“ vysvětluje Neděla. Výrazná bude muset být i osvěta, aby lidé o možnostech energetických úspor věděli. Cílem je zapojit co největší část domácnosti. Důraz se má dát i na soběstačnost a nezávislost na rostoucích cenách energií.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.