Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Staronová síla v irácké válce

Afghánistán

  8:14
Zatímco západní média a politici nepřestávají bezděky plnit záměry „Islámského státu“, na síle nabírá na Blízkém východě jiná, staronová síla – šíitské milice, které proti sunnitskému IS rovněž bojují, aniž by měly společné cíle se Západem.

Motivovaní bojovníci. Příslušníci šíitských milic se snaží zatlačit islamisty, kteří mají na svědomí životy tisíců Iráčanů. Na snímku šíité v předních liniích u strategicky důležitého Tikrítu. foto: APČTK

Dobře vyzbrojené komando v taktických vestách obkličuje v Iráku základnu bojovníků Islámského státu, potichu do ní proniká, bleskurychlým pohybem hlavy láme vazy džihádistických extremistů a ze zdí strhává jejich černobílé prapory. Nakonec skupinka ozbrojenců se šablonou a sprejem stříká na zdi stylizované podobizny charismatického muže se zastřiženým plnovousem, vzápětí přibíhá jejich kolega a před sympaťákovým portrétem předpisově a oddaně salutuje.

Vojenská kampaň iráckých šíitských milicí má podle mnoha analytiků daleko větší význam než vzdušné útoky mezinárodních sil a jen podtrhuje rostoucí vliv nejen samotných šíitů, ale především teheránského režimu

„Nebojíme se nepřátel, nebojíme se k tobě být loajální! Drtiteli odpadlíků, jsme hrdí, že k tobě patříme!“ zní k tomu sborově arabská bojová píseň.

Nejde o skutečnou situaci z akce proti tzv. Islámskému státu (IS), proti kterému dnes bojuje kromě irácké vlády i mezinárodní koalice vedená USA. Zmíněná působivá scéna je součástí profesionálně vyrobeného videa, které pro arabskojazyčné, tedy neíránské publikum oslavuje íránského generála Kásema Solejmáního. Právě ten je považován za klíčovou postavu pozemního tažení proti sunnitským radikálům a teroristům z IS – tedy za architekta vojenské kampaně iráckých šíitských milicí, která má podle mnoha analytiků daleko větší význam než vzdušné útoky mezinárodních sil a která jen podtrhuje rostoucí vliv nejen samotných šíitů, ale především teheránského režimu.

Jak to bylo u Tikrítu

Když se před čtyřmi týdny podařilo zatlačit džihádisty Islámského státu ve středoirácké provincii Saláhaddín a tamním městě Tikrítu, většina západních médií opakovala oficiální verzi událostí – šlo prý o úspěšnou ofenzivu irácké vládní armády a jejích partnerů z Američany vedené koalice. Jaká ale byla skutečnost?

„Íránci a jejich iráčtí spojenci chtěli ukázat svou sílu a fakt, že mohou bojovat v jakémkoli prostředí, včetně převážně sunnitských oblastí,“ shrnul situaci Michael Knights z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku. Upozornil přitom, že Spojené státy se do akce vůbec nezapojily a na zemi na teroristy z IS zaútočilo 20 tisíc příslušníků šíitských milicí a jen 3000 iráckých vojáků, kteří navíc byli na místo vysláni až dodatečně, když bagdádská vláda zjistila, že Teheránem řízené milice chystají proti IS svou vlastní ofenzivu.

Mobilizace šíitů proti IS, který řada světových politiků označuje za největší hrozbu pro dnešní svět, má své logické kořeny. Nejde jen o často vyzdvihované náboženské různice mezi šíitským a sunnitským islámem.

Mobilizace šíitů proti IS, který řada světových politiků označuje za největší hrozbu pro dnešní svět, má své logické kořeny. Nejde jen o často vyzdvihované náboženské různice mezi šíitským a sunnitským islámem. Daleko hmatatelnější a čerstvější motivací k boji proti sunnitským extremistům je fakt, že al-Káida před devíti lety rozpoutala v Iráku brutální teroristickou válku proti tisícům šíitských civilistů a i její dnešní převtělení zvané Islámský stát považuje šíity za odpadlíky od víry zasluhující smrt.

Írán – jediná šíitská teokracie světa – má však k podpoře iráckých šíitů více motivů. Podobně jako západní státy dbají na zájmy ohrožovaných křesťanských menšin a Izrael se považuje za patrona Židů bez ohledu na to, kde ve světě žijí, i Írán si bere za své šíitské komunity – je tomu tak i v Jemenu, kde sunnitský saúdskoarabský režim předminulý čtvrtek začal útočit na jemenské šíitské rebely, kteří sami mají vazby na Írán. V případě Iráku však Teherán argumentuje i ryze strategickými zájmy – podobně jako před lety zastánci Bushovy administrativy tvrdili, že nebude-li se bojovat v Afghánistánu a Iráku, dostihne válka Američany na jejich vlastním území.

Loni v prosinci padl u iráckého města Sámarrá jeden z íránských mentorů místních šíitských milicí generál Hamíd Takaví, na jeho pohřbu se v Teheránu sešly tisíce příslušníků revolučních gard a špičky íránského bezpečnostního establishmentu. „Kdyby lidé jako Takaví neumírali v Iráku, pak bychom my všichni prolévali krev doma, v íránské provincii Balúčistán, v Šírázu, v Isfahán,“ prohlásil podle agentury Fárs íránský admirál Alí Šamchání.

Všemocný generál Solejmání

Mezi účastníky velkolepého pohřbu byl i zmíněný generál Kásem Solejmání, velitel Jeruzalémských sil neboli elitního útvaru revolučních gard, který americký magazín The New Yorker před lety co do způsobu práce v týlu nepřítele označil za kombinaci CIA a speciálních sil. Solejmáního image začíná nabírat až supermanských dimenzí a spekuluje se, že je jen otázkou času, kdy generál vstoupí do politiky.

Ačkoli donedávna byli činitelé bezpečnostního aparátu cíleně drženi z dohledu veřejnosti, dnes je Solejmání v íránských médiích jako doma a pro veřejnost se stává fenomenální superstar

Ačkoli donedávna byli činitelé bezpečnostního aparátu cíleně drženi z dohledu veřejnosti, dnes je Solejmání v íránských médiích jako doma a pro veřejnost se stává fenomenální superstar. „Jeho popularita se projevuje napříč politickým spektrem i celou veřejností. Íránský úspěch v regionální politice se v něm prolíná s národní prestiží a spícím obrem v podobě íránského nacionalismu,“ shrnul analytik íránských záležitostí Mahan Abedin.

Solejmání je spojován s ochranou šíitských zájmů jak v Iráku, tak v Sýrii a média zdůrazňují, že je vždy právě tam, kde jde o rozhodující boje, jako tomu bylo počátkem března v Tikrítu. „Dobře nám radí a objeví se, kdykoli ho potřebujeme,“ prohlásil před dvěma týdny Hádí al-Ámirí, velitel Brigád al-Badr. Tato milice je přitom jen jednou z mnoha složek, jejichž zájmy se překrývají s těmi íránskými, a zároveň se paradoxně ocitly na stejně straně fronty jako Spojené státy i třeba Česká republika, které se rovněž hlásí k tažení proti IS.

Mezi dvěma hrůzami

Šíitských milicí je přitom řada, například Asáib Ahl al-Hak (Liga pravověrných) nebo Prapory Hizballáhu, zastřešené jsou značkou Lidové mobilizační síly a některé působí jak v Iráku, tak v Sýrii. Postup těchto skupin proti Islámskému státu v severní, převážně sunnitské části Iráku však vyvolává stále větší problémy.

V globálním měřítku se každopádně šíitské milice staly klíčovým nástrojem šíření íránského vlivu na úkor Západu a jeho spřátelených sunnitských arabských režimů v regionu

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) upozorňují, že šíitští ozbrojenci leckde terorizují sunnitské civilisty, které obviňují z podpory IS, vypalují a plení stovky jejich domů, mstí se za předchozí masakry páchané sunnity na šíitech a přes apely iráckého premiéra, šíity Hajdara Abádího tak dochází i na brutální násilí. „Iráčané uvízli mezi hrůzami páchanými Islámským státem a útiskem ze strany milicí a nejvyšší cenu platí obyčejní obyvatelé,“ shrnul v polovině března Joe Stork z HRW.

V globálním měřítku se každopádně šíitské milice staly klíčovým nástrojem šíření íránského vlivu na úkor Západu a jeho spřátelených sunnitských arabských režimů v regionu. Bagdádští politici si pochvalují, že Teherán už Iráčanům dodal důležitý vojenský materiál za deset miliard dolarů. „Íránci Spojené státy vyšachovali,“ shrnul jeden z aspektů tažení proti Islámskému státu Hayder al-Khoei z londýnského výzkumného institutu Chatham House. „A myslím, že Američané už to pochopili,“ dodal.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...