Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Star Trek není světem socialistické utopie

  9:49
Ikonická sága žije trvale a blaze. Letos to je už 50 let, kdy hvězdná loď Enterprise vyrazila za poznáním tajemných nových světů a nových civilizací. A také nových ekonomických modelů. „To, jak vesmír Star Treku funguje, je čistě ekonomické téma,“ říká v rozhovoru Manu Saadia, autor knihy Trekonomics.

Zemřel Leonard Nimoy, představitel Spocka ze Star Treku. foto: YoutubeReprofoto

Manu Saadia o společnosti ve Star Treku v rozhovoru mimo jiné říká: „Je to úplný konec průmyslové revoluce. Nikdo nemusí pracovat a to se odráží v organizaci celé společnosti a chování lidí. Můžete si uspořádat život, jak chcete, vzorce chování, struktura dnešní společnosti se stanou naprosto zbytečnými.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak vás vůbec napadlo napsat knihu o ekonomii Star Treku?

SAADIA: Dlouho jsem o tom uvažoval, studoval jsem ekonomickou historii a vždycky mě fascinovalo, jak můžeme minulost využít k přemýšlení o budoucnosti. Druhá věc je, že žiju v Los Angeles a můj soused a dobrý kamarád je výkonný producent a scenárista seriálu Enterprise. Jednou jsme šli na pivo a já se ho zeptal, jestli ví o nějaké knížce o ekonomice Star Treku. Překvapilo mě, že ne. Řekl mi, že bych to měl napsat. To, jak vesmír Star Treku funguje, je přitom čistě ekonomické téma.

LIDOVÉ NOVINY: Jak tedy ekonomika světa Star Treku funguje?

Klasická scéna ze seriálu Nová generace je situace, kdy kapitán přijde do své kajuty hvězdné lodi a říká „čaj, Earl Grey, horký“ a ten se mu následně doslova zhmotní.

SAADIA: Hlavní změnou oproti dnešku je vynález přístroje, kterému se říká replikátor. Klasická scéna ze seriálu Nová generace je situace, kdy kapitán přijde do své kajuty hvězdné lodi a říká „čaj, Earl Grey, horký“ a ten se mu následně doslova zhmotní. Zajímavé je, že něco tak důležitého prakticky není v hlavní roli zápletky žádného dílu, přitom to mění úplně všechno. Navíc robotická práce a stroje jsou tak rozšířené, že nikdo nemusí pracovat.

LIDOVÉ NOVINY: Dopady na celou společnost musí být nezměrné.

SAADIA: Je to úplný konec průmyslové revoluce. Nikdo nemusí pracovat a to se odráží v organizaci celé společnosti a chování lidí. Můžete si uspořádat život, jak chcete, vzorce chování, struktura dnešní společnosti se stanou naprosto zbytečnými. Odpadnou materiální i psychologické obtíže, kterými dnes trpíme. Nikdo nemusí platit za to, co replikátory vytvoří. Napříč seriály měl vynález určitý vývoj a v době Nové generace udělali scenáristé vědomé rozhodnutí a Spojená federace planet (hlavní politická síla zahrnující i Zemi – pozn. red.) se rozhodla uvolnit replikátory k volnému užití. Stal se z nich veřejný statek. Tedy všem bez omezení dostupná služba, za kterou se přímo neplatí, jako třeba GPS, rádio nebo vzduch. V podstatě je to koncept, který je zakořeněný hluboko už v dnešní ekonomii. Celá ekonomie Star Treku je pevně zakotvená v současném ekonomickém myšlení, navazuje na vývoj, na vědomosti, které máme hlavně za poslední století.

LIDOVÉ NOVINY: Nejsou vůbec žádné náklady na takové replikování hmotných statků? Je skutečně efektivní vytvářet takto úplně všechno?

SAADIA: Řekl bych, že pro většinu věcí ano. Něco ale jednoduše nelze replikovat, jako například živé věci, protože na to jsou příliš komplexní. Mimochodem, většina postav ve Star Treku jsou vegetariáni. Pro věci, u kterých to možné je, je replikátor dokonale efektivní. Lidé si ale mnohem více cení třeba ručních výrobků. Například kapitán Picard vína z rodinné vinice, protože je naprosto unikátní. Vytváří se obrovský prostor pro umění a umělecké vyjádření. Jeho hodnota ve světě Star Treku je mnohem, mnohem vyšší.

LIDOVÉ NOVINY: Můžeme tedy říct, že je Star Trek ekonomika bez vzácnosti?

Řada věcí je vzácných, akorát nejsou přerozdělovány v tradičním tržním mechanismu, jaký známe dnes. Není na nich jednoduše cena, za kterou se kupují nebo prodávají.

SAADIA: To bych neřekl. Řada věcí je vzácných, akorát nejsou přerozdělovány v tradičním tržním mechanismu, jaký známe dnes. Není na nich jednoduše cena, za kterou se kupují nebo prodávají. Ale prakticky vždy existuje substitut, hlavně u toho, co nutně potřebujete k životu. Výjimkou jsou třeba dilithiové krystaly, díky nimž létají hvězdné lodi. To je velmi podobné jako dnes ropa. Vzácnost sama o sobě je totiž velmi relativní věc. Přírodní zdroje jsou omezené, čímž limitují růst společnosti. Během průmyslové revoluce jsme se to ale naučili čím dál více překonávat díky technickému pokroku, zefektivňování výroby a hledání substitutů. Star Trek je v tom vlastně dokončením tohoto procesu.

LIDOVÉ NOVINY: Právě v pojetí vzácnosti přírodních zdrojů je Star Trek unikátní. Například ve srovnání se slavnou ságou Duna, která se celá točí kolem koření, nejvzácnější substance vesmíru.

SAADIA: Ano, nemusíte těžit koření ani nic jiného, nemusíte o něj bojovat. Motivace je naprosto odlišná.

LIDOVÉ NOVINY: A jaká je tedy motivace lidí?

SAADIA: Reputace, dobrá pověst, prestiž. Jde o to být uznávaný v očích jiných lidí a tam samozřejmě funguje koncept vzácnosti. Například pozic kapitána hvězdné lodi je v celém vesmíru jen omezené množství, a je tedy mimořádně prestižní. Spravedlnost je také velkou hodnotou, ať už v seriálu Nová generace, nebo Hluboký vesmír devět, či Voyager. Je to ale velké téma pro celou zápletku a pro chování postav už od počátku. Mimochodem, v celém seriálu vidíme povětšinou jen malý a velmi elitní výsek společnosti. Jsou to mimořádní lidé vybraní ke službě na vlajkové lodi Hvězdné flotily. Ti nejlepší z nejlepších.

LIDOVÉ NOVINY: A co dělají ti ostatní? Co je motivuje?

Federace je velmi altruistická společnost, pomoc jiným se velmi cení. Mimořádně hodnocení jsou ale také vědci a inženýři.

SAADIA: V jednom díle potkáme třeba architekta nebo kapitánova otce, který provozuje restauraci. Dělají, co jim dává smysl, co je baví. Získávají uznání společnosti tím, že ji vylepšují v menších, drobnějších věcech. Ne každý může být na Enterprise a všichni to vědí. Federace je také velmi altruistická společnost, pomoc jiným se velmi cení. Mimořádně hodnocení jsou ale také vědci a inženýři. Například kapitán Picard se rozhodoval mezi kariérou důstojníka ve Hvězdné flotile (Federace – pozn. red.) a dráhou archeologa, který cestuje vesmírem a zkoumá historii civilizací.

LIDOVÉ NOVINY: Jak byste popsal společnost ve 24. století? Je to komunismus nebo socialistická utopie, jak svět Star Treku popisují někteří autoři?

SAADIA: Není, právě proto, že socialismus a komunismus jsou založeny na vzácnosti a přerozdělování vzácného zboží. Alespoň v teorii se snaží řešit nedostatek, nefunkční mechanismy rozdělování a trhu. V celém seriálu je řada civilizací. Bavíme se samozřejmě hlavně o té obsahující Zemi, tedy Federaci. Ostatní ukazují často jiné modely vývoje. Některé epizodní třeba nějakou extrémní fázi společenského vývoje.

LIDOVÉ NOVINY: Profesor Cass Sunstein napsal knihu o konkurenční sci-fi sáze Star Wars, jak se od sebe liší?

SAADIA: Star Wars jsou v podstatě o současnosti, o lidské společnosti a politických i osobních konfliktech, které už prožíváme. Oproti tomu Star Trek je skutečně o světě budoucnosti a jeho uspořádání. A tedy i mnohem více provokuje k ekonomické diskusi.

Obama i Martin Luther King

Prezidenti Barack Obama a Ronald Reagan, Martin Luther King Jr. i jordánský král Abdaláh II. a mnozí další mají minimálně jednu věc společnou. Jsou (či byli) nadšenými „trekkies“, jak se sami označují zapálení příznivci fenoménu, který 8. září oslavil padesátiny. Za tu dobu vzniklo 13 filmů, naposledy blockbuster Do neznáma, který měl premiéru u příležitosti výročí letos v létě. Těžištěm ale vždy byly a jsou především televizní seriály.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...