Staňte se hlídači korupce!

Tento čtvrtek 16. února zahájí oficiální provoz server NášStát.cz. Umožní občanům vyšší dohled nad státními institucemi i odhalovat korupci.

Vadí vám korupce, ale nevíte, jak se zapojit do boje proti ní? Tento čtvrtek 16. února bude oficiálně spuštěna platforma NášStát.cz, která by měla fungovat jako rychlý rozcestník elektronických aplikací. Ty budou občanům zprostředkovávat klíčové informace o vydaných veřejných prostředcích, činnosti politiků i lokálních problémech.

Díky této platformě budou mít zvídaví občané na jednom místě přehled o státních i obecních rozpočtech, aktuálním soupisu rozprodávaného veřejného majetku, hernách v českých městech i k dispozici detailní informace o politicích, například to, jak konkrétní politik hlasoval. „Řada podezřelých faktů je veřejně dostupná, jen si jich zatím nikdo nevšiml. NášStát.cz to chce změnit a umožnit snadnější přístup veřejnosti k těmto informacím,“ uvedl Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla. Právě Fond Otakara Motejla platformu NášStát.cz finančně podpořil.

Nedostatek financí

Fond Otakara Motejla vznikl nedávno jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu (watchdog organizace). A to v rámci Nadace Open Society Fund Praha, která mu již poskytla 11,5 milionu korun. „Cílem fondu je aktivizovat českou společnost, především české byznysmeny. Chceme, aby si česká společnost začala řešit své problémy sama,“ vysvětlil manažer nově vzniklého fondu Jiří Knitl.

„Jsem hluboce přesvědčen, že boj s korupcí je jeden z nejzávažnějších problémů společnosti. Reálně tady probíhá válka se zločinem, organizovaným zločinem, který má podobu bílých límečků. Na to, abyste mohli konkurovat zločincům, musíte mít zdroje a kapacitu lidí, kteří budou schopní tuto věc dělat sofistikovaně,“ řekl David Ondráčka, ředitel české Transparency International. Ta společně s dalšími čtyřmi velkými organizacemi – Ekologickým právním servisem, Oživením, Iuridicum Remedium a Ligou lidských práv – získá letos z Fondu Otakara Motejla podporu ve výši 2,6 milionu korun.

Ondráčka si od fondu slibuje aktivizaci podnikatelského sféry, především její ochotu poskytnout další desítky milionů korun neziskovým organizacím. „My zoufale paběrkujeme a sháníme peníze. A kvůli penězům musíme odmítat řadu kauz. Přestože každý poslanec a každá vláda deklaruje podporu boje proti korupci, státní podpora je ve skutečnosti nulová až záporná. Ministerstvo vnitra kupříkladu letos rozděluje na boj proti korupci mezi všechny nevládní organizace celkově tři miliony korun. To je směšně nízké, především pokud to srovnáme kupříkladu s projektem SPORT ministerstva školství. Tam mělo jít jen na letáky do novin 600 milionů korun. To je velký nepoměr, který je sám za sebe výmluvný,“ dodal Ondráček.