Lidovky.cz

Stane se lounský státní zástupce Radim Dragoun novým šéfem GIBS?

  10:14
Post ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů se stal citlivou politickou záležitostí. Nového šéfa vybere z 12 zájemců odborná komise, v kuloárech se již ale sešikovala silná podpora zejména pro Radima Dragouna, respektovaného státního zástupce z revíru, který měla dříve na starosti pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Radim Dragoun foto: ČTK

Když před sedmi lety projevil jako jeden z prvních odvahu namířit vyšetřovatelskou lupu na soudce, pravděpodobně netušil, že jednou by se mohl podobně uplatnit i při vyšetřování zločinů mezi policisty. Lounský státní zástupce Radim Dragoun patří dle informací LN mezi černé koně výběrového řízení na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů.

O politicky citlivou funkci se uchází celkem 12 zájemců. Žalobce je v justičních kruzích považován za blízkého spojence pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, podporu získal Dragoun i u elitních policistů. Úřad vlády uvalil na informace o průběhu hledání nástupce exředitele Michala Murína embargo.

Podpora a doporučení vlivných hráčů

Vysloužil si vizitku lovce soudců, kteří se ocitli na scestí. Nemusí to trvat dlouho a získá nálepku lovce policistů, kteří dali přednost zločinu před zákonem. Žalobce Radim Dragoun je jedním z dvanácti kandidátů, kteří se přihlásili do výběrového řízení na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Právě ona má potírat nezákonné chování příslušníků policie, celní správy či vězeňské služby.

Za jménem lounského státního zástupce Dragouna se na Úřadu vlády schází nejsilnější podpora a doporučení vlivných hráčů tuzemské justice i z řad předních policistů – současných i bývalých. Dragouna proslavila kauza litoměřických soudců.

Pozornost přitáhl tento citlivý post kvůli nedávnému sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s bývalým šéfem GIBS Michalem Murínem, který v dubnu rezignoval. Murína tehdy za činnost v inspekci kritizoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle informací LN se za jménem lounského státního zástupce Dragouna na Úřadu vlády schází nejsilnější podpora a doporučení vlivných hráčů tuzemské justice i z řad předních policistů – současných i bývalých. Dragouna proslavila kauza litoměřických soudců.

Na podzim 2011 policie zadržela kvůli podezření z braní úplatku dva muže v taláru z tamního okresního soudu. V té době šlo o první případ v novodobé české historii, kdy byli kvůli korupčnímu podezření zadrženi soudci. Na konci loňského roku obžalovaní dostali podmíněné nepravomocné tresty. Dragoun, který případ dozoruje, řídí Okresní státní zastupitelství v Lounech. Tedy obvod, který spadá pod ústecké krajské státní zastupitelství, kde dříve coby náměstkyně působila Lenka Bradáčová, dnes pražská vrchní žalobkyně. Dragoun je dlouhodobě považovaný za jejího spojence.

Manažerské zkušenosti

Zkušenosti s Dragounovou prací má i žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství a prezident Unie státních zástupců Jan Lata. „Než se stal žalobcem, působil u policie a myslím, že byl úspěšný. Poté ho zlákalo státní zastupitelství, čemuž rozumím. Dostudoval si následně práva a doktorát, tudíž má v tomto směru nadstandardní vzdělání. Jako státní zástupce se proslavil zejména případem litoměřických soudců, který dovádí k úspěšnému cíli. Myslím, že pro funkci, na kterou se mě ptáte, má všechny předpoklady,“ řekl LN Lata.

Dragounovou výhodou je, že pracovní kariéru nestrávil jen v roli žalobce. „Má zkušenosti policisty a státního zástupce, nota bene vedoucího státního zástupce – má tedy i manažerské zkušenosti. Jakýmsi bonusem je, že řešil korupci mezi soudci.

Podle něho je Dragounovou výhodou, že pracovní kariéru nestrávil jen v roli žalobce. „Má zkušenosti policisty a státního zástupce, nota bene vedoucího státního zástupce – má tedy i manažerské zkušenosti. Jakýmsi bonusem je, že řešil korupci mezi soudci. Zdá se mi, že jde o kvalitního státního zástupce. Je obohacující, když má člověk zkušenosti i z jiných profesí, což Radim Dragoun má,“ uvedl žalobce Nejvyššího státního zastupitelství.

Lata si Dragouna přivedl do výkonného výboru Unie státních zástupců, kde má na starost takzvanou severočeskou sekci. „Znal jsem ho a pokládal jsem ho za respektovaného člověka, který má něco za sebou. Je o něm známo, že se mu povedlo konsolidovat Okresní státní zastupitelství v Lounech. Oslovil jsem ho, zda by nechtěl kandidovat do výkonného výboru,“ dodává Lata.

Úřad vlády drží jakékoliv bližší informace o výběru nového ředitele pod pokličkou. Jak na konci června uvedl Ekonomický deník, do výběrového řízení se přihlásil například i bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky. O post má zájem také někdejší poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Generální inspekce pod vedením exředitele Murína nepožívala v několika případech přílišné důvěry ze strany policistů a žalobců. Například v kauze Vidkun, ve které mimo jiné uvízli vrcholní krajští policisté, vyšetřovatelé inspekci nevěřili a do vyšetřování ji raději nezapojili.

K čemu slouží inspekce

  • V pravomoci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je odhalování trestné činnosti mezi policisty, příslušníky celní správy a vězeňské služby.
  • Bez ředitele je od dubna, kdy po sporech s premiérem rezignoval Michal Murín. Nového šéfa vybere z 12 uchazečů odborná komise.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.