Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stane se Klausův hoch Koudelka ústavním soudcem?

  15:49

V únoru senátoři odmítli prezidentovi schválit Jana Sváčka, ve středu budou rozhodovat o Zdeňku Koudelkovi. Výsledek je velmi nejistý.

Horní komora parlamentu ve středu rozhodne, zda se druhý nominant prezidenta Václava Klause stane novým ústavním soudcem. V únoru mu senátoři odmítli odklepnout Jana Sváčka a vůbec jisté to v Senátu nemá ani Zdeněk Koudelka. Senátní ústavně-právní výbor na začátku dubna nedoporučil senátorům pro Koudelku hlasovat. Naopak výbor pro lidská práva jeho nominaci doporučil. ČESKÁ POZICE oslovila předsedy senátorských klubů, aby zjistila, jaké šance Koudelka v jednotlivých stranách má.

Dle Petra Víchy, šéfa klubu ČSSD, která má v horní komoře většinu (41), „členové budou klubu hlasovat podle svého svědomí a vědomí“. „Očekávám podporu asi poloviny členů,“ řekl Vícha ČESKÉ POZICI. Podobně odpověděl i předseda senátního klubu ODS (24) Tomáš Kladívko: „Koudelka může dostat tak poloviční podporu klubu.“

Tajemník senátorského klubu KDU-ČSL (6) Martin Horálek sdělil, že lidovečtí senátoři nedostali žádný „befel“ a nařízení, jak hlasovat. V úterý se ale do Koudelky ostře opřel senátor Petr Pithart (KDU-ČSL), který ho označil za „Pana Úslužného“. Senátor Jan Horník z klubu TOP 09 a Starostové (5) pro ČESKOU POZICI uvedl, že „obdobně jako u pana Sváčka zřejmě nebudou členové klubu zavázáni žádným pevným usnesením“.

O justiční mafii

Do Koudelky se nedávno „navezli“ dva místopředsedové sociální demokracie – Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek. Oba nepřímo naznačili, že Koudelka je součástí takzvané justiční mafie. „Je to věc senátorů. Kdybyste se ale zeptal mě, tak my jsme kritizovali justiční mafii a nikdy jsem nesouhlasil s tím, že člověk, který byl s námi spojen stranicky, že se vlastně stal nepřímo její součástí a obhajoval dokonce postupy paní Vesecké (Koudelka byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně – pozn. red.) v aféře pana Čunka,“ řekl například Zaorálek v nedávných Otázkách Václava Moravce. Podobně se pro ČESKOU POZICI vyjádřil i Dienstbier. Mluvčí Unie státních zástupců ve stejném pořadu zase řekl, že Koudelka si vysloužil přezdívku trafikant.

Na případu „Koudelka“ je zajímavé, že jde o bývalého vlivného poslance ČSSD (v letech 1998 až 2006), tedy strany, která má nyní v Senátu většinu. Ukazuje se, což je dobře, že stranická „legitka“ neznamená vše a straníci jsou ochotni se postavit i „svému“ člověku. Uvidíme, kolik hlasů Koudelkovi jeho „oranžoví“ nakonec dodají.

Tvrdě se do Zdeňka Koudelky obula iniciativa Veřejnost proti korupci, která ve svém úterním prohlášení uvedla, že je na post ústavního soudce nevhodným a nepřijatelným kandidátem. „Mimořádná odpovědnost v tomto ohledu připadá na senátory ČSSD, kteří svými hlasy rozhodnou, a tím potvrdí nebo vyvrátí vážnost svých protikorupčních stanovisek a úmyslů a posléze i veřejných závazků po případných předčasných volbách,“ napsali v prohlášení sociolog Ivan Gabal a exposlanci někdejší Unie svobody Jan Ruml a Hana Marvanová.

Odpor ke Koudelkovi je u Rumla a Marvanové pochopitelný. Unie svobody byla v období 1998 až 2002 součástí projektu čtyřkoalice, která ostře kritizovala takzvanou opoziční smlouvu ČSSD a ODS. Právě v tomto období „zazářilo“ jméno Zdeňka Koudelky, když v roce 2000 představil novelu volebního zákona, která výrazně posilovala většinové prvky volebního systému. Ústavní soud posléze většinu ustanovení v novele volebního zákona zrušil.

Pokud by Senát Klausovi neschválil po Sváčkovi ani Koudelku, příště by prezident mohl zkusit štěstí s jinými esy – například s Pavlem Kučerou či Pavlem Němcem. Kdyby ani nad těmito jmény Senát nepřihmouřil oko, pak už se nabízí jen „femme fatale“ české justice Renata Vesecká.