Lidovky.cz

Stadion Slavie: bankrot, nebo další tajemný kupec?

  12:23

Je jasné, že skupina Natland na dobrodružství doplatí, ale jen menší ztrátou. Stejně jako Česká spořitelna. Rána dopadne na Prahy 6 a 10.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Společnost E Side Property, která vlastní stadion v Praze v Edenu, je ve vážné finanční situaci. Spirála se nezadržitelně dotočila. Firma je prakticky před bankrotem, nemá peníze na splacení dluhů.

Varianty řešení jsou v zásadě tři: insolvenční řízení, konkurz nebo prodej. První dvě by byly z hlediska odkrytí tajemné minulosti E Side Property veřejností více než vítané. Jenže společnost by mohl koupit opět neprůhledný subjekt, jemuž půjde především o to, aby nejasné vazby z minulosti mezi dřívějšími vlastníky stadionu a vysoce postavenými politiky zapletenými s firmou Key Investments zůstaly nerozkryty. Dotčení politici pak mohou novému majiteli na oplátku zařídit veřejné zakázky, které mu umožní vykrýt ztráty z provozu stadionu.

Společnost se s pomocí některých českých finančních skupin zřejmě opět pokusí ovládnout její bývalý majitel a někdejší klíčový akcionář Key Investments Vladimír Kroužecký

Společnost E Side Property se s pomocí některých českých finančních skupin zřejmě opět pokusí ovládnout její bývalý majitel a někdejší klíčový akcionář Key Investments Vladimír Kroužecký. Od něj sice loni v říjnu firmu E Side Property získala finanční skupina Natland, ale Kroužecký 20 procent akcií si ponechal. Nová vlastnická struktura firmy prý byla výsledkem širšího vyrovnání Kroužeckého s Natlandem. To zřejmě znamená, že Kroužecký za stadion peníze nedostal.

Zásadní rozhodnutí o dalším osudu firmy E Side Property má podle informací ČESKÉ POZICE padnout v horizontu několika dnů, pravděpodobně příští týden. Zástupci majoritního akcionáře E Side Property, kterým je Natland, vedli počátkem tohoto týdne jednání s věřiteli. Zatím bez konečné dohody o dalším postupu. Politikům Prahy 6 a Prahy 10, které dohromady drží dluhopisy E Side Property ve výši 170 milionů korun, nezbývá, než si bezmocně kousat nehty.

Naděje, plány a šokující výsledek

Dnes už finančníci Natlandu hořce litují, že „byznys“ s Kroužeckým vůbec udělali. Když loni v říjnu ovládli E Side Property, vše vypadalo nadějně. Natland měl s nejmodernějším stadionem na území České republiky velké plány. Ty už loni spřádal i předchozí majitel arény v Edenu Kroužecký, dokonce připravoval uvedení stadionu na londýnskou burzu!

Když se na podzim toku 2011 ČESKÁ POZICE zeptala spolumajitele Natlandu Tomáše Rašky, proč kontroverzní Kroužecký ve firmě s pětinovým podílem zůstává, odpověď byla plná chvály. Tento finančník má údajně dobré nápady, co se stadionem a byznysem kolem něj, jenže v minulosti prý je nedokázal dotáhnout. Natland plánoval stadion vyčlenit do fondu kvalifikovaných investorů, který bude regulován ČNB. Raška nevyloučil ani to, že oba kluby, které v Edenu hrají (Slavia a do letošní jara i Bohemians 1905), dostanou možnost získat v tomto fondu malý podíl. Jenže realita tyto vzdušné zámky dokonale zbořila.

Kam Kroužecký stadion a byznys kolem něj ve skutečnosti dotáhl, bylo Natlandu jasné hned poté, co letos v březnu do E Side Property nastoupilo nové vedení a zahájilo analýzu stavu podniku. Na jaře manažeři zjistili, že nejsou peníze ani na zaplacení úroku z dluhopisů ve výši 11 milionů korun. Proto Natland v dubnu k řešení situace angažoval profesionální poradce. Na audit byla najata firma BDO, na ekonomické poradenství PricewaterhouseCoopers a na právní služby společnost Salans.

Za rok 2011 se místo očekávaného třímilionového zisku dostavila vysoká ztráta ve výši 159 milionů!

Výsledek analýzy byl šokující. Za rok 2011 se místo očekávaného třímilionového zisku dostavila vysoká ztráta ve výši 159 milionů korun! A to zdaleka není vše.

Na začátku května 2012 auditorská firma BDO odmítla vydat výrok. Důvodů byla řada. Mezi nejzávažnější patří nadhodnocení aktiv zhruba o miliardu korun. Nadhodnocená je například pořizovací cena stadionu, existuje riziko, že reálná hodnota stavby je nižší než zůstatková cena arény. Dále byla nadhodnocená výše nedokončeného dlouhodobého majetku (zmařená investice Jižní roh), výše vlastního kapitálu a rezerv. Neoprávněně byly vykazované pohledávky (vůči společnosti Hochtief) a závazky (vůči firmě Strabag). Hodnota značek Eden a Multifunkční aréna Eden byla vyčíslena na zhruba 611 milionů korun. O hodnotu tohoto posudku bylo v roce 2011 zvýšeno základní jmění, což zavání podvodem, protože stadion už nesl název Synot Tip Aréna, nikoliv Eden.

Kdo celý příběh kolem E Side Property pozorně sleduje, asi nebude překvapen informací, kdo příslušný posudek na hodnotu značky Eden vypracoval. Přece známý superguru všech českých soudních znalců Otto Šmída. Tedy inženýr, jenž v lednu 2008 ocenil teoretickou sumu maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie, tedy naprosto virtuální aktivum, na 618 milionů korun. Následně byla svolána valná hromada společnosti SK Slavia Praha – fotbal, a ta rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů. Navýšení provedla formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments.

Znalce Šmídu posléze použila i městská část Praha 10, když chtěla v roce 2010 koupit podíl (34 procent) ve společnosti E Side Property. Na otázku, kdo tohoto všehoschopného znalce doporučil politikům Prahy 10, pro kterou firma Key Investments nakoupila dluhopisy E Side Property za 117 milionů korun, si inteligentní čtenář ČESKÉ POZICE odpoví sám…

Dlužníci a dlužníci

E Side Property začátkem května 2012 dlužila celkem 750 milionů korun. Největším zajištěným věřitelem je Česká spořitelna (323 milionů korun), které majitel stadionu musí platit vysoké úroky. Mezi nezajištěné věřitele patří držitelé dluhopisů, především městské části Praha 6 (52 milionů) a Praha 10 (117 milionů), ale i další města a obce. Dohromady se jedná o dluhopisy ve výši 245 milionů. Dluhová služba (úroky dluhopisů a bankovních úvěrů) činí ročně přibližně 40 milionů korun. E Side Property navíc eviduje 35 soudních sporů s nepředvídatelným koncem.

Přes všechna uvedená zjištění Kroužecký jakékoliv pochybnosti či zkreslování účetnictví odmítá. Jak řekl deníku MF Dnes, Natland převzal společnost E Side Property v dobré kondici. (Mimochodem MF Dnes je jediným médiem, se kterým tento „finančník“ komunikuje… Na dotazy ČESKÉ POZICE nikdy nereagoval.)

Nejhůře na tom jsou nezajištění věřitelé, hlavně držitelé dluhopisů z Prahy 6 a Prahy 10

Dnes je jasné, že Natland na dobrodružství s Kroužeckým doplatí, ale jen menší ztrátou. Hůře mohou dopadnout věřitelé. Česká spořitelna je zajištěným věřitelem, má v zástavě stadion plus finanční toky, tudíž při jakékoli variantě vývoje velké ztráty neutrpí. V případě insolvenčního řízení by přišla maximálně o čtvrtinu.

Zato nejhůře na tom jsou nezajištění věřitelé, hlavně držitelé dluhopisů z Prahy 6 a Prahy 10. V případě insolvenčního řízení E Side Property by podle kvalifikovaných odhadů odepsali minimálně 70 procent. Kdyby firma padla do konkurzu, městské části přijdou o všechno. Skutečnosti neodpovídá ani informace z Hospodářských novin, která poskytuje držitelům dluhopisů jistou naději, totiž že obligace E Side Property překlopí na akcie firmy. Dluhopisy E Side Property, které byly emitované na Slovensku, totiž prakticky nelze konvertovat na akcie. A i kdyby, investice se jim stejně nevrátí.

Tlusté brčko

Proto by dotčeným politikům, kteří měli nebo stále mají co do činění s firmou Key Investments, nejvíce vyhovovalo, kdyby E Side Property opět ovládl neprůhledný subjekt, protože ten pravděpodobně slíbí, že se nebude hrabat v minulosti. Zachránění politici pak jistě najdou sofistikovaný způsob, jak novému vlastníkovi za toto šlechetné gesto umožnit, aby nastrčil tlusté brčko do nějakého veřejného rozpočtu, a tím se na ztrátě z převzetí E Side Property zahojil. Dluhopisy E Side Property jsou koneckonců splatné až koncem roku 2024 a v této době už žádný z těchto politiků ve funkci pravděpodobně nebude.

Kauza stadionu v pražském Edenu patří do rozsáhlého příběhu Key Investments, který detailně sledujeme v rubrice HOT TOP.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.