Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Spyra má podmínku za to, že od Babiše žádal „deset v českých“

  14:02

Polský lobbista Jacek Spyra dostal tři roky podmíněně za pokus o podvod na miliardáři a majiteli Agrofertu Andreji Babišovi.

Jacek Spyra vyšel od soudu s tříletou podmínkou za pokus o desetimilionový podvod. foto: ČTKČeská pozice

Pražský městský soud dnes udělil polskému lobbistovi Jacku Spyrovi tříletý podmíněný trest vězení s pětiletým odkladem za to, že se podle obžaloby pokusil od miliardáře a majitele společnosti Agrofert Andreje Babiše podvodem získat deset milionů korun. Jak informovala ČTK, rozsudek není pravomocný. Spyra vinu od počátku odmítá. Stíhán byl na svobodě (soud ho propustil z vazby na dvoumilionovou kauci). Za podvod mu hrozil až desetiletý trest.

Spyra dle žalobců v roce 2007 předstíral, že s pomocí polských církevních představitelů zajistí, že bude zastaveno připravované trestní stíhání Babiše za korupci při privatizaci Unipetrolu. Chtěl prý za to, aby Babiš ve dvou splátkách zaplatil deset milionů korun. Peníze však předány nebyly, protože policie Spyru zadržela. Babiš v Polsku stíhán nebyl.  A i kdyby byl, Spyra neměl dle obžaloby možnost jakýmkoli způsobem do postupu polské prokuratury zasáhnout.

Pravděpodobně šlo o provokaci, která měla dokázat, že Babiš při uzavírání smluv s PKN Orlen jednal korupčně

Polský lobbista v úterý u soudu tvrdil, že se s Babišem scházel, protože se na počátku roku 2007 dohodli na spolupráci. Spyra pro podnikatele zjišťoval v Polsku informace o společnosti PKN Orlen, která při privatizaci získala Unipetrol. Babišova společnost Agrofert byla jedním z uchazečů o holding a před privatizací uzavřela s PKN smlouvy, dle nichž měli Poláci firmě přenechat určité podíly. Polský koncern však od smluv v roce 2006 odstoupil a Agrofert s ním začal vést arbitráž.

Spyra měl během návštěv v Polsku obdržet informace, že se chystá kriminalizace Babiše. Dozvěděl se prý, že je možné ji zastavit za deset milionů korun. První polovinu peněz měla dostat církev, druhá měla být převedena na polskou PR agenturu. „Pravděpodobně šlo o provokaci, která měla dokázat, že Babiš při uzavírání smluv s PKN Orlen jednal korupčně,“ uvedl u soudu. Své podezření prý Babišovi naznačil a nechal ho, ať sám rozhodne, jestli chce Polákům zaplatit.

Spolu se Spyrou byl v kauze stíhán také podnikatel Tomáš Kejla, jemuž měl Babiš dle instrukcí desetimilionovou částku předat. Kejla však v listopadu 2007 zemřel. Policie ho našla v jeho záběhlickém bytě otráveného alkoholem a sedativy. Cizí zavinění vyloučila.

Pět na stole v českých

 Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. Pražský městský soud Doleželovi loni v prosinci v kauze „pět na stole v českých“ udělil nepravomocně dvouletý podmíněný trest.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!