Lidovky.cz

Sportovní dotace nasměrovaly fotbalového šéfa Peltu do vazby

  9:43
Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil vazbu na předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Obvinění proti šéfovi českého fotbalu vznesli detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mají za to, že mohl ovlivňovat přidělování dotací sportovním klubům. Klíč, který za Peltou zamkl dveře věznice, má být ukryt v odposleších.

Miroslav Pelta na policii. foto: MAFRA

Odpoledne 5. května by se dalo označit za černý pátek pro Fotbalovou asociaci ČR. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o uvalení vazby na předsedu organizace Miroslava Peltu. Obvinění proti šéfovi tuzemského fotbalu vznesli detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mají za to, že mohl ovlivňovat přidělování dotací sportovním klubům. „Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné,“ řekl po jednání státní zástupce Ondřej Trčka.

Ve vazbě v pátek 5. května skončila i náměstkyně ministerstva školství pro sport Simona Kratochvílová. Úřad ji už zprostil všech funkcí. Stíhán je také bývalý šéf odboru sportu ministerstva Zdeněk Bříza. Ten nyní řídí Vysokoškolské sportovní centrum, které pod ministerstvo spadá. Z postu byl sesazen v úterý 9. května.

Obava z ovlivňování svědků

Jakou roli v kauze hraje Pelta? „Můj klient se měl dopustit navádění ministerských pracovníků, aby netransparentním způsobem přerozdělovali dotace,“ vysvětlil LN jeho právník Bronislav Šerák. V souvislosti s případem bylo zadrženo a vyslechnuto celkem deset osob, mezi nimi i vlivný pražský advokát a šéf České unie sportu Miroslav Jansta (ČSSD). Právník byl po výslechu propuštěn bez obvinění.

Důvodem, proč soud poslal Peltu do ruzyňské věznice, je obava, aby neovlivňoval dosud nevyslechnuté svědky a nepokračoval v trestné činnosti. Obhájci šéfa tuzemské kopané se ale nelíbí, jak soud vazební důvody vysvětlil.

Pelta teď tráví čas ve vazební věznici v pražské Ruzyni. Tam čeká na verdikt o stížnosti proti rozhodnutí o vazbě, kterou jeho právník hned před soudem podal. Podle Šeráka může rozhodování o stížnosti trvat zhruba tři týdny. Pokud soud zjistí, že důvody pro vazbu nejsou dostatečné, musel by Peltu okamžitě pustit. „Můj klient se cítí jednoznačně nevinen,“ zdůraznil funkcionářův obhájce. Hlavním důkazem v kauze mají být odposlechy. Ty měly zachytit, jak Kratochvílová s Peltou řeší podporu projektů ještě před jejich hodnocením expertní komisí. Informaci přinesl server Seznam. cz.

Důvodem, proč soud poslal Peltu do ruzyňské věznice, je obava, aby neovlivňoval dosud nevyslechnuté svědky a nepokračoval v trestné činnosti. Obhájci šéfa tuzemské kopané se ale nelíbí, jak soud vazební důvody vysvětlil. Klíč, který za Peltou zamkl dveře věznice, má být ukryt v odposleších. „K těm ale já ani pan Pelta přístup nemáme,“ vysvětlil Šerák. A dodal, že podle něho byl postup soudu podivný a nestandardní. Kvůli tomu prý se nemohl přesvědčit, zda jsou důkazy pro vzetí do vazby dostatečné.

Peníze pro Karla Březinu

Podle šéfky vrchních žalobců v Praze Lenky Bradáčové jsou ale podstatné důkazy již shrnuty v usnesení o zahájení trestního stíhání a v návrhu na vzetí do vazby. „Mohu také říci, že v řízení před policejním orgánem obhájce o nahlédnutí do spisového materiálu nepožádal,“ dodala Bradáčová.

Pražský zastupitel Březina si měl za své rady od loňského července vydělat 212 tisíc korun. O jeho práci ale nejsou na úřadě žádné záznamy.

Vazbou Pelty a Kratochvílové ale problémy ministerstva školství nekončí. Policie vyslýchala i poradce ministryně Kateřiny Valachové Karla Březinu (ČSSD). Podle informací, které v pátek 5. května zveřejnil server iROZHLAS. cz, si měl pražský zastupitel Březina za své rady od loňského července vydělat 212 tisíc korun. O jeho práci ale nejsou na úřadě žádné záznamy.

Vysvětlením má být, že politik rady ministerstvu uděloval jen ústně formou oponentur a konzultací. Březina měl na starosti zejména komunikaci s regiony. Smlouvu, které mělo ministerstvo s politikem uzavřenou, měl státní tajemník Jindřich Fryč už také ukončit.

Průšvihy českého fotbalu

Ivánku, kamaráde...

  • 30. dubna 2004 vypukla zatčením manažera FC Synot Jaroslava Hastíka největší korupční aféra v českém sportu. Nejznámější postavou skandálu se stal tehdejší žižkovský manažer Ivan Horník: za podplácení dostal sedmiměsíční podmínku, deset let mimo fotbal a pokutu 900 tisíc korun. Odečtem bodů a pokutami byly potrestány Synot, Žižkov, Vítkovice a Opava a spolu s nimi šest činovníků.

Křetínského kabela

  • 18. září 2012 přišel do sídla fotbalového svazu na Strahově sparťanský šéf Daniel Křetínský předložit předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi důkazy o korupci v nejvyšší fotbalové soutěži, především ze strany plzeňské Viktorie. Kauza známá jako „Křetínského kabela“ vyzněla do ztracena. Sparťanský boss nikdy žádné podložené důkazy nepředložil. U soudu se žádné uplácení rozhodčích neprokázalo. Následně u něj uspěla i Plzeň, která rivala žalovala pro poškození jména.

Cinklé sázky

  • 11. září 2013 bylo 22 lidí obžalováno v souvislosti s „cinklými“ zápasy na českém území v letech 2012 a 2013 asijskou mafií s kontakty především na Slovensku.Nejznámější postavou případu se stal bývalý liberecký brankář Zbyněk Hauzr. Ani po více než třech letech není případ, rozkouskovaný do několika soudních procesů, definitivně uzavřen.

Vzpoura rozhodčích

  • V září 2015 odstartoval bývalý rozhodčí Libor Kovařík kauzu týkající se vlivu místopředsedy svazu Romana Berbra na rozhodčí prostřednictvím jeho partnerky a šéfky komise Dagmar Damkové. Později se k němu přidali i další. Na pět z nich podali Berbr s Damkovou trestní oznámení za pomluvy Soudy zatím pravomocně nerozhodly.

Machinace s dotacemi

  • 3. května 2017 obvinila policie v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství a tělovýchovy jednu firmu a tři lidi – mezi nimi i šéf českého fotbalu Peltu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.