Lidovky.cz

Sportovci se spojili. Žádají obce o peníze z hazardu.

  13:43

Dostanou sportovci skutečně třetinu peněz z odvodů hazardních firem? Nebude-li to zakotveno v zákoně, nový penězovod do sportu je nejistý.

Coby někdejší akcionáři Sazky přišli vloni na podzim o zlatonosnou slepici poté, co značku Sazka a její loterijní byznys získaly v konkurzu finanční skupiny PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka mladšího. Nyní se spojili, aby se pokusili oživit vyschlý penězovod nejen z loterijního gigantu, ale z hazardu vůbec.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV, v Sazce měl 68 procent), Český olympijský výbor (ČOV, 2 procenta), Sdružení sportovních svazů ČR (3,5 procenta) a Česká obec sokolská (13,5 procenta) žádají města a obce, aby nejméně třetina jejich výnosů z hazardu putovala na podporu mládežnického sportu.

„V důsledku nové legislativy, jejíž součástí byla i podstatná změna ve zdanění loterijních společností, ztratil český sport v tomto roce částku ve výši 2,5 miliardy korun. Na rozdíl od minulé praxe do něj už nesměřují odvody z hazardu, ale tyto peníze přiděluje stát přímo do rozpočtů měst a obcí,“ píší sportovci v tiskové zprávě k úternímu podpisu memoranda o spolupráci se Svazem měst a obcí ČR.

Jen na vysvětlenou: od letošního roku platí nová pravidla zdanění hazardu. Jeho provozovatelé již neodvádějí část výtěžku na veřejně prospěšné účely, ale kromě standardní korporátní daně odvádějí ještě speciální loterijní daň, která je zčásti příjmem státního rozpočtu a z větší části příjmem právě obcí a měst, na jejichž území je hazard provozován. Dle odhadů ministerstva financí letos obce získají z hazardu více než šest miliard korun.

Podpis memoranda dokazuje, že zástupci sportovních organizací nečekají pouze s nataženou rukou, jak se k financování sportu dlouhodobě postaví stát, ale aktivně hledají příležitosti, jak podfinancovanou oblast podpořit. „Snažíme se vyjednávat a lobbovat na více frontách. Probíhají jednání se zástupci Svazu měst a obcí, Asociací krajů ČR i jednotlivými politickými stranami,“ uvedl například nový předseda ČSTV Miroslav Jansta. S tím, že ale hlavní aktivita a odpovědnost bude ležet především na funkcionářích jednot, sdružení a oddílů. „Tento rok je naprosto klíčový. Pokud totiž na změnu financování včas nezareagují a sami starosty, primátory či zastupitelstva svých obcí neosloví, peníze nedostanou – a v příštích letech už budou tento stav jen obtížně měnit,“ dodal Jansta.

Způsob rozdělování výnosů z hazardu je dle signatářů memoranda třeba zakotvit v novém zákoně o loteriích a o sportuJinými slovy, memorandum samo o sobě žádné peníze do sportu automaticky nepřinese. A jak naznačují reakce starostů či zastupitelů z některých měst a obcí, jejich příjmy z hazardu zdaleka nemusejí dosahovat odhadu ministerstva financí. Jak například uvedl i předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek pro Český rozhlas, „došlo k tomu, že nejenom obce ruší automaty, ale ruší je i samy ty společnosti“.

Někteří hazardní provozovatelé dle Jiránka v minulosti odvody určené na veřejně prospěšné účely „ve skutečnosti transformovaly přes různá občanská sdružení svých manželek, dcer apod. Jsme si vědomi toho, že tyto společnosti raději své fungování ukončí, protože otázkou zůstává, jestli se vůbec někdy na automatech vydělávalo, jestli to nebylo jen praní špinavých peněz.“

Jeden z prvních kroků v tažení za novými zdroji financování mají sportovci za sebou. Další možnosti financování by měl v dubnu ČSTV představit ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Jak naznačuje i úterní memorandum, jednou z cest bude rovněž tlak na změnu legislativy. Jeho signatáři se v něm shodli na tom, že způsob rozdělování výnosů z hazardu je třeba zakotvit v novém zákoně o loteriích a o sportu.

Jejich představa je následující: prostředky plynoucí z provozování výherních automatů, loterijních výherních terminálů a kasin by měly náležet do rozpočtů měst a obcí a výnosy z kursových sázek a loterií by měly směřovat do kapitoly ministerstva školství pro financování sportu. Otázkou nicméně zůstává, zda by měl být z hazardu ze zákona podporován pouze sport.

Související článek: Je třeba dostat do sportu peníze od sázkových kanceláří?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.