Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Spor o správné nastavení a funkčnost systému pro EET pokračuje

  9:42
S blížícím se 1. prosincem a spuštěním první fáze elektronické evidence tržeb (EET), roste dusno ve vládě. Příčinou jsou změny navržené ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Registrační pokladna. foto: Marie Stránská, MAFRA

V koalici hoří další spor. Příčinou jsou zvažované změny u elektronické evidence tržeb (EET). Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem (ANO) chce navrhnout tento týden, kdy se chystá druhé čtení zákona o dani z příjmu, aby byli z EET vyjmuti někteří živnostníci. Ti, jejichž roční tržby nepřesáhnou částku 250 tisíc. V takovém případě by se na ně vztahovala takzvaná paušální daň. I tady ale platí, že pokud tito nejmenší živnostníci podnikají v ubytovacích nebo stravovacích službách, budou muset s fiskalizací začít podle závazného plánu – od prvního prosince.

Až pokud v následujících měsících ministerstvo financí úlevu pro tuto kategorii prosadí v parlamentu, budou moci s evidencí tržeb zase skončit. Jako reálný termín se přitom předpokládá 1. duben. Investicím do EET se ale nevyhnou, přestože se jich evidence může týkat jen krátce. V tomto případě jde například jen o vesnické hospody otevřené o víkendech.

Ministr financí Andrej Babiš však soudí, že „omilostněných“ živnostníků z řad hostinských moc nebude. „Náš návrh (na změnu) se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, jako jsou kadeřnice nebo kominíci. Ale v první fázi, tedy zejména u hospodských, jsme nepočítali, že by se jich výjimka týkala,“ řekl ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro server Aktuálně. cz. Další změna navržená ministrem Babišem spočívá v tom, že EET by v e-shopech nepodléhaly platby kartou prostřednictvím internetu.

Obtíže během praktické části

Právě výjimky, které se objevily týden před spuštěním první fáze EET, vadí koaliční ČSSD, protože údajně přinášejí chaos. „Další a další výjimky, se kterými se přichází, bohužel vedou jen ke zpochybňování věrohodnosti celé elektronické evidence tržeb. Chaos, který ministerstvo financí týden před spuštěním první vlny EET vytváří, tak poškozuje celou koalici, o erudici ministra financí nemluvě,“ reagoval ve čtvrtek 24. listopadu Václav Votava (ČSSD), předseda rozpočtového výboru.

Podle ministra financí Andreje Babiše jde jen o obtíže, které vyplavaly na povrch během praktické části, a změny se chystaného startu, jenž má nastat 1. prosince, nijak nedotknou

Podle Babiše však jde jen o obtíže, které vyplavaly na povrch během praktické části, a změny se chystaného startu, jenž má nastat 1. prosince, nijak nedotknou. „Odmítám komentáře politiků o chaosu. Žádný není. Takový systém jsme měli mít už dávno. Jak je u nás zvykem nechávat vše na poslední chvíli, tak teď sami uživatelé přicházejí s různými stanovisky, protože běžný provoz přináší situace, na které se musí reagovat,“ uvedl Babiš.

Faktem je, že například zástupci e-shopů do přípravy zákona nijak nezasahovali, protože se dlouhou dobu nepočítalo s tím, že do něj budou spadat. Na jaře letošního roku se však objevila informace, že do EET budou patřit i platby kartou.

Platnost pro některé „online“ obchody

„Od této doby jsme se pídili po tom, jak to má být, respektive co a jak máme evidovat. V srpnu pak vyšla metodika k EET, na základě které jsme požádali ministerstvo financí o seminář pro naše členy, který by nám to vysvětlil. V průběhu několika setkání mezi zástupci internetových obchodů a ministerstva se pak kupily praktické otázky. Například kdo, jak a kdy má tržby evidovat,“ uvedl Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Existují „online“ obchody, pro které bude evidence platit už od letošního 1. prosince. Jde o restaurace či ubytovací zařízení, které prodávají své jídlo či služby přes internet.

Poslední setkání zástupců firem a Finanční správy se uskutečnilo koncem října. Tehdy se ukázaly praktické problémy, které vyústily až v setkání s Babišem v pondělí 21. listopadu. „Že jde o problém, který se bude muset vyřešit, pak ministerstvo vědělo asi dva týdny nazpátek,“ potvrdila LN náměstkyně ministra financí pro daně Alena Schillerová. Maloobchod a velkoobchod, kam internetové obchody spadají, je však až ve druhé vlně zavádění EET. Tedy od počátku března. Na prosazení změny je proto ještě čas.

Existují však „online“ obchody, pro které bude evidence platit už od letošního 1. prosince. Jde o restaurace či ubytovací zařízení, které prodávají své jídlo či služby přes internet. Změna pro ně nastane teprve s účinností předpokládané novely zákona. „Finanční správa nicméně počítá s tím, že zde bude uplatňována zpřesňující metodika, která maximálně zjednoduší vydávání účtenek, než vstoupí tato novela v účinnost,“ uvedla Schillerová s dovětkem, že Finanční správa bude brát na takové případy zřetel.

Premiérova výzva

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek 24. listopadu uvedl, že novými návrhy se bude v pondělí 28. listopadu zabývat vláda. A vyzval Babiše, ať vyčíslí možné finanční dopady uvažovaných změn. Ministr by měl také ostatní členy vlády informovat, zda nepřijde s dalšími úpravami. A z debaty na vládě v pondělí 28. listopadu vyplynulo, že ČSSD výjimky odmítá.

Premiér Bohuslav Sobotka vyzval ministra financí Andreje Babiše, ať vyčíslí možné finanční dopady uvažovaných změn

Sobotka zároveň zkritizoval, že se Babiš na koaliční radě ve středu 23. listopadu zachoval chaoticky. Vládním partnerům pouze rozdal list papíru, kde své návrhy oznámil. „Pokládám to za neseriózní vůči daňovým poplatníkům. Když to předkládá takhle pozdě, měl by to lépe vysvětlit,“ řekl Sobotka Blesku.

Babiš ve čtvrtek 24. listopadu vyzval opozici, která dlouhodobě volala po výjimkách, aby ho podpořila. TOP 09 nicméně vládě vzkázala, ať projekt zastaví. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že jeho strana přijde s návrhem, který EET kompletně zruší. Podle šéfa Starostů a nezávislých Petra Gazdíka vláda mohla „likvidačním dopadům zákona předejít“, kdyby se nad nimi zamyslela. Strana ale není proti EET, stojí jen o vynětí drobných živnostníků ze systému.

Kdy a pro koho platí elektronická evidence tržeb

Aktuálně ministerstvo financí přišlo s několika zásadními změnami. Stále však platí rozdělení elektronické evidence tržeb (EET) do čtyř časově odstupňovaných fází podle charakteru a velikosti podnikání. Ti, kdo působí ve stravovacích a ubytovacích službách, se musejí v každém případě od 1. prosince do EET zapojit. A pokud zákonodárci schválí výjimku pro nejmenší živnostníky (s příjmy do 250 tisíc korun ročně a schváleným paušálním zdaněním), budou až pak moci od fiskalizace upustit.

1. fáze: od 1. prosince 2016

Stravovací a ubytovací služby

Ubytování – krátkodobé pronájmy, hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny.

Stravování a pohostinství – podnikatelé, kteří nabízejí jídla a nápoje k okamžité konzumaci na místě, tedy restaurace, hospody, kavárny či kantýny. Pokud je v objektech k dispozici posezení, vytápění, toalety, šatna, mytí nádobí, úklid prostor... – výjimku (odklad) má stánkový prodej, který neposkytuje zákazníkům zázemí.

2. fáze: od 1. března 2017

Maloobchod a velkoobchod

Všechny malé i velké obchody, včetně stánkového prodeje, prodeje na tržištích (s výjimkou zboží, které stánkař nevyrábí, jen přeprodává).

– výjimka pro e-shopy byla ohlášena minulý týden a nyní se o ní jedná.

3. fáze: od 1. března 2018

Ostatní činnosti

Například v oboru stravování a pohostinství dodání zboží, které podnikatel sám nevyrobil (tržby, které nejsou za stravovací službu, tj. zmrzlina v kornoutu, popcorn v krabici, párek v rohlíku).

Také například taxislužba, silniční nákladní doprava, podnikatelé ve výrobě (pekaři, cukráři, řezníci), svobodná povolání (lékaři, právníci).

4. fáze: od 1. června 2018

Vybraná řemesla a výroba

Výroba oděvů, kožešin, zpracování dřeva, papíru, mýdel, kovových konstrukcí, nábytku, sportovních potřeb, opravy strojů a zařízení (včetně PC), specializované stavební činnosti (elektrikáři, malíři, pokrývači...), kadeřnice, maséři.

Doplňkový prodej malého rozsahu (například kadeřnice prodá zákazníkům vlasovou kosmetiku, pekař ve své výrobně rohlíky), který nespadá do 2. fáze (velkoobchod, maloobchod), ale až pod kategorii hlavní činnosti podnikatele.

Podmínky:

1) Minoritní činnost není provozována v samostatné provozovně.

2) Platby z minoritní činnosti tvoří maximálně 49 procent z celkových plateb provozovny a současně nepřevyšují částku 175 tisíc korun v dané provozovně za předchozí kalendářní rok.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!