Lidovky.cz

Spor Areva versus Česko: Brusel čeká reakci Prahy

Evropa

  11:32

Evropská komise se zabývá stížností francouzské společnosti na vyřazení z temelínského tendru.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Sporem francouzské společnosti Areva s Českou republikou se zabývá i Evropská komise a Brusel nyní čeká na vyjádření Prahy ohledně vyřazení Francouzů z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. ČESKÉ POZICI to potvrdily dobře informované zdroje s tím, že české stanovisko  by mělo být hotové do konce února.

Informaci o tom, že se chystá odpověď České republiky, potvrdil také vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška, aniž by celou záležitost a časový scénář dále komentoval. Českou reakci by měl Bruselu zaslat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie Martin Smolek.

Kdyby se ukázalo, že je Areva v argumentaci dostatečně silná v kramflecích, mohla by kvůli vyřazení z tendru získat od Česka nárok na odškodněníAreva, kterou většinově ovládá francouzský stát, se obrátila se stížností na Evropskou komisi loni poté, co ji tuzemská energetická jednička ČEZ vyřadila z výběrového řízení. Brusel pak v prosinci zahájil předběžné řízení – takzvaný „EU Pilot“.

Pokud by se Česku nepodařilo obhájit svoji pozici v rámci tohoto předběžného řízení, Evropská komise by s největší pravděpodobností zahájila klasické šetření. A kdyby se ukázalo, že je Areva ve své argumentaci dostatečně silná v kramflecích, mohla by nakonec kvůli vyřazení z temelínského tendru získat od Česka nárok na odškodnění. To by se ale zřejmě stalo až po několika letech soudních sporů.

Klíčová jsou pravidla EU

I když v případě vyřazení Arevy šlo o rozhodnutí společnosti ČEZ, Česko jako členská země Evropské unie čelí podezření, že zde byla porušena pravidla jednotného vnitřního trhu. To by znamenalo, že Česko nesladilo své zákony s evropskou legislativou nebo nezajistilo jejich implementaci.

Areva už dříve dávala najevo, že její vyřazení z temelínského tendru je údajně v rozporu s evropskými pravidly pro zadávání veřejných zakázek. Na druhé straně ČEZ zdůrazňuje, že postupoval striktně v souladu s českým zákonem právě o zadávání veřejných zakázek.

Francouzská společnost se také obrátila na český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který by měl během příštích týdnů či měsíců rozhodnout o tom, zda ČEZ postupoval správně. Podle některých zdrojů byl postup Arevy poněkud překvapivý – na Evropskou komisi se měla obrátit až po případném zamítavém stanovisku ÚOHS jako tuzemského antimonopolního orgánu k francouzské stížnosti.

Získáváme čas?

To, že v Bruselu jde zatím pouze o předběžné řízení „EU Pilot“, má z českého pohledu své výhody i nevýhody. Faktem je, že Praze zatím akutně nehrozí žádný trest, to by se mohlo stát až v případné další etapě sporu.

„Česko takto fakticky získává čas,“ uvádí dobře informovaný zdroj ČESKÉ POZICE. Celé předběžné řízení by mohlo trvat až dva roky. Na druhé straně bude důležité, jak silné stanovisko nyní Praha do Bruselu předá.

Časové průtahy mohou být nebezpečné z hlediska úspěšného dotažení temelínského tendru do konceFaktem je ale i to, že časové průtahy mohou být nebezpečné z hlediska úspěšného dotažení temelínského tendru do konce. Ochotu vyhlásit vítěze výběrového řízení, což se má stát podle plánu ČEZ do konce letošního roku, může nahlodat právě nevyřešený spor s Arevou.

ČESKÁ POZICE zaznamenala i názor, že za této situace by bylo lepší tendr zrušit a případně vyhlásit nový. Tím spíše, že potřeba postavit dva nové temelínské bloky do roku 2025 není zcela prokazatelná.

Z temelínského tendru se po vyřazení Arevy stává americko-ruský souboj mezi Westinghousem a konsorciem MIR.1200 plzeňské Škody JS s obří státní korporací Rosatom. Zatímco americký Westinghouse má japonské majitele ze společnosti Toshiba, „ruský původ“ konsorcia MIR.1200 ještě podtrhuje skutečnost, že Škodu JS ovládá ruská strojírenská společnost OMZ.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.