Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Spolumajitele Expobanky honil Interpol. ČNB by měla zpozornět

  17:39
Před dvěma lety se nedaleko moskevského Kremlu spustila policejní razie. V hledáčku Interpolu, největší mezinárodní policejní organizace, se ocitl ruský podnikatel a bankéř German Tsoy. Ten je spolumajitelem ruské Expobank CZ, vlastní v ní dle dostupných zdrojů 15,15 procenta akcií. Česká národní banka by měla zpozornět.

Ruský podnikatel a bankéř German Tsoy. foto: Lidové noviny

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

Byl konec února roku 2017 a nedaleko moskevského Kremlu se spustila policejní operace. V hledáčku Interpolu, největší mezinárodní policejní organizace, se ocitl ruský podnikatel a bankéř German Tsoy. Kriminalisté jej podle ruských a kyrgyzských médií zadrželi na základě zatykače, který na něho kvůli podezření ze spáchání podvodu vydaly úřady v Kyrgyzstánu. Zadržení Tsoye je zajímavé z českého pohledu. Úřadem, jehož osazenstvo by mělo zpozornět, je Česká národní banka (ČNB).

Jak LN zjistily, Tsoy je spolumajitelem ruské Expobank CZ. Podle údajů k tomuto finančnímu domu dostupných na webu ČNB vlastní ruský bankéř 15,15 procenta akcií. Je i členem dozorčí rady mateřské Expobank, v níž dle ruských médií vlastní bezmála pětinový podíl. Proč měl Tsoy, vzhledem k zatčení v Moskvě a zatykači vydanému v Kyrgyzstánu, upoutat pozornost ČNB?

V zákoně o bankách se píše, že banka má být důvěryhodná a odborně způsobilá. Nejen banka jako taková, ale i její manažeři či akcionáři. ČNB by takovou způsobilost měla kontrolovat jak při udělení licence pro vstup na český trh (Expobank CZ tak učinila v roce 2014), tak i v průběhu fungování banky v České republice.

Jeden z paragrafů bankovního zákona přímo říká, že pro splnění podmínek je nutná „důvěryhodnost a způsobilost osob s kvalifikovanou účastí na bance nebo, nejsou-li takové osoby, 20 největších akcionářů banky podle podílu na hlasovacích právech k výkonu práv akcionáře při podnikání banky“. Tsoy takovou osobou je, v Expobank CZ je třetím největším akcionářem. Není jasné, jakým způsobem se vyšetřování Tsoye – ať už v Rusku, nebo Kyrgyzstánu – vyvíjí. Jasnou odpověď nedala ani jedna ze stran. Na dotaz, jestli národní bance Tsoyovy oplétačky se zákonem nevadily, nechtěl tuzemský bankovní regulátor odpovědět. „K jednotlivým institucím se nemůžeme vyjadřovat, a to z důvodu povinnosti zachovávat mlčenlivost,“ odpověděla pouze tisková mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Expobank CZ je přesvědčena, že tuzemský kontrolor podrobil Tsoye důkladné kontrole. „ČNB posoudila a schválila kvalifikovanou účast pana Tsoye jakožto menšinového akcionáře Expobank CZ v souladu s platnou evropskou a českou legislativou. Základní součástí posouzení způsobilosti akcionáře je jeho důvěryhodnost, tedy bezúhonnost,“ řekla LN mluvčí Expobank CZ Kateřina Petko, podle níž Expobank CZ nemá s akcionářem Tsoyem žádný další právní vztah. „German Tsoy je občanem Ruské federace s čistým záznamem v trestním rejstříku,“ doplnila Petko. Lze dodat, že k „ušpinění“ rejstříku nedochází v průběhu vyšetřování, ale až po pravomocném rozsudku. Jakým výsledkem vyšetřování Germana Tsoye skončilo nebo jakým způsobem případ probíhá, Expobank CZ nechala bez odpovědi.

Databáze napoví

Kontroverzní minulost podnikatele Tsoye je dohledatelná jak v rusky píšících médiích, tak hlavně v databázích, v nichž si povinně dle zákona proti praní špinavých peněz banky, regulátoři či instituce typu Finančního analytického útvaru „lustrují“ manažery a klienty. Jednou z nich je agentura Thomson Reuters, podle jejíž databáze World-check-one byl Tsoy od roku 2014 vyšetřován v Kyrgyzstánu a v roce 2017 měl být policií zadržen a následně propuštěn v Moskvě.

ČNB sice odmítá „případ Tsoy“ komentovat, je však možné, že se jím zabývá. LN již v polovině února informovaly, že ČNB začala na přelomu loňského a letošního roku prověřovat „střeva“ ruské Expobank, která má pobočky v Praze a Karlových Varech.

Podrobnějších informací k dané kauze existuje bohužel jen poskrovnu. Podle kyrgyzského zpravodajského webu Vesti.kg vzbudil Tsoy zájem vyšetřovatelů v důsledku historického finančního sporu s jedním ze svých příbuzných. V současnosti Tsoy vlastní dvacetiprocentní podíl ve skupině HMS Group, jedné z největších strojírenských skupin v Rusku vyrábějících čerpadla a zařízení potřebná pro ropný a plynárenský průmysl.

ČNB sice odmítá „případ Tsoy“ komentovat, je však možné, že se jím zabývá. LN již v polovině února informovaly, že ČNB začala na přelomu loňského a letošního roku prověřovat „střeva“ ruské Expobank, která má pobočky v Praze a Karlových Varech. „Tuto kontrolu zahájila a provádí Česká národní banka. Z toho důvodu si vás dovolujeme odkázat přímo na ni,“ sdělil tehdy LN mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

ČNB ani Expobank CZ se k dění nechtěly vyjadřovat. Kontrola vnitřního chodu finančního domu stále probíhá. Na co se mohou prověrky ruských bank zaměřovat? Například na to, zda instituce neobchoduje s finančními nástroji, jež by podléhaly sankčnímu seznamu Evropské unie vůči Rusku. Zdroje LN se shodují, že kontrola Expobank je důkladnější a hlubší než při standardních prověrkách ze strany ČNB.

Pobaltská čmouha

Nejasností kolem Expobank CZ v poslední době přibývá, spoluvlastník Tsoy nemusí být jedinou personální „čmouhou“ této ruské banky v Česku. Ruské peníze se obecně kvůli praní – zejména v pobaltských bankách – dostaly pod celosvětový drobnohled. A právě s angažmá v pobaltské zemi se podle nedávného zjištění LN pojí nepříjemný příběh spojený i s předsedou Expobank CZ Iljou Mitelmanem. Předseda představenstva Expobank CZ v letech 2012 až 2017 působil ve vedení lotyšské „sestry“ tohoto ruského bankovního domu. V roce 2014 lotyšský kontrolní úřad – Komise pro finanční a kapitálový trh (FKTK) – Mitelmanově bance vyslal varovný signál, aby posílila vnitřní kontrolu a zvýšila dohled nad transakcemi svých klientů.

Expobank CZ je přesvědčena, že podobně jako v případě akcionáře Tsoye nedošlo ani v případě šéfa tuzemské pobočky Mitelmana k žádnému pochybení.

Úřad s reakcí Expobank však příliš spokojený nebyl, a tak o rok později přitvrdil. Kvůli nedostatečné kontrole klientských účtů udělil Expobance pod vedením Mitelmana pokutu 105 tisíc eur (tehdy zhruba 2,8 milionu korun). „V průběhu inspekcí náš úřad zjistil, že daná banka nezajistila v souladu s regulačními požadavky odpovídající dokumentaci ke kontrolám svých klientů a monitorování jejich transakcí,“ potvrdila LN mluvčí lotyšské kontrolní instituce Ieva Upleja. Dodala, že Expobank AS se od té doby snaží svůj interní systém posílit. „Po uložení sankce banka odstranila část nedostatků a nadále pokračuje v posilování vnitřního kontrolního systému,“ doplnila mediální zástupkyně FKTK.

Mitelman v Lotyšsku skončil v dubnu roku 2017. Následně se přesunul do Prahy, kde usedl do křesla šéfa české centrály Expobank. Podrobila ČNB Mitelmanovo období v lotyšské Expobank kontrole? Neměla národní banka obavy, aby se problém s nedostatečnou kontrolou finančních toků jejích klientů neopakoval i v Česku? Nemohlo být pochybení rižské pobočky a pokuta překážkou pro nástup do vedení české větve Expobank? Takové otázky LN tuzemský národní regulátor nechal bez konkrétnější odpovědi.

Expobank CZ je přesvědčena, že podobně jako v případě akcionáře Tsoye nedošlo ani v případě šéfa tuzemské pobočky Mitelmana k žádnému pochybení. „Kandidatura pana Mitelmana na předsedu představenstva Expobank CZ byla standardně prověřena ze strany ČNB a též standardně odsouhlasena,“ uvedla mluvčí banky Petko.

Článek byl v Lidových novinách publikován dne 6. května 2019.