Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Společnost PKN Orlen má zálusk na břidlicový plyn

  9:51

Ukrajina má významné zásoby ropy a zemního plynu, přičemž využívá jen tři dosud objevená ropná a plynová naleziště.

Poland — and Ukraine — could lessen their dependence on Gazprom thanks to shale gas foto: © PKN OrlenČeská pozice

Polský PKN Orlen, majoritní vlastník české rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol, uzavřel smlouvu, na jejímž základě bude spolupracovat při průzkumu a těžbě uhlovodíků na Ukrajině. Díky tomu by mohla poklesnout závislost obou zemí na ruském zemním plynu.

Těžba břidlicového plynu může zcela změnit energetické prostředí v Evropě

„Učinili jsme další závažný krok k rozvoji naší činnosti v průzkumu a těžbě,“ uvedl v prohlášení prezident PKN Orlen Jacek Krawiec. A dodal: „Významné především je, že zahajujeme činnost na Ukrajině, jež je jednou z prioritních oblastí naší strategie.“ Společnost PKN Orlen uvedla, že 6. prosince podepsali v Kyjevě smlouvu Krawiec a Nikolaj V. Zločevski, ukrajinský ministr životního prostředí a přírodních zdrojů. Přítomni byli také zástupci Orlen Upstream, dceřiné firmy, jež v rámci skupiny Orlen zajišťuje průzkum a těžbu a která bude spolupracovat s ukrajinským protějškem. „Při provádění našich plánů budeme spolupracovat s ukrajinskými partnery, kteří mají v této oblasti neocenitelné zkušenosti,“ prohlásil Krawiec. A pokračoval: „Zároveň budeme hodnotit potenciál plynu z nekonvenčních zdrojů.“

Společnost PKN Orlen uvedla, že společně s ukrajinským partnerem bude řešit projekty zaměřené na průzkum a těžbu jak tradičních ropných surovin, tak plynu z břidlicových hornin. Polská společnost zároveň upřesnila, že rozhodnutí o kapitálové spoluúčasti budou předcházet hloubkové analýzy a odborné expertízy, jež vypracují partneři na základě ujednání. Petrochemická společnost Unipetrol, jejíž akcie jsou obchodované na pražské burze, zaujímá vedoucí postavení mezi rafinérskými a petrochemickými subjekty v České republice a je hlavní firmou na trzích střední a východní Evropy. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí PKN Orlen – bezkonkurenčně největší rafinérské a petrochemické skupiny ve střední Evropě.

Středoevropská břidlice ohrožuje Gazprom

Díky ložiskům břidlicového plynu – zemní plyn, jež není uložený v porézní hornině, ale v neprostupných vrstvách břidlice – se USA loni vyhouply na první místo v těžbě zemního plynu na světě. Přitom předstihly i Rusko a začaly srážet světové ceny zemního plynu. Z geologických průzkumů vyplývá, že by polské zásoby břidlicového plynu mohly být natolik rozsáhlé, že by stačily na vyšachování ruského Gazpromu z pozice jedničky mezi dodavateli plynu ve střední a východní Evropě. „Těžba břidlicového plynu může zcela změnit energetické prostředí v Evropě,“ prohlásil dle blogu vydavatelské skupiny Dow Jones v dubnu na odvětvové konferenci věnované budoucnosti břidlicového plynu polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski. „Neměli bychom propadat bezbřehému optimismu. S břidlicovým plynem souvisí mnoho otázek, na něž prozatím neznáme odpovědi,“ řekl Sikorski.

Polsko udělilo více než 50 licencí na těžbu břidlicového plynu mnoha ropným a plynařským společnostem, například ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips nebo Marathon Oil. Podle studie ING banky, jež se věnuje polské energetice, vlastní největší polská plynařská společnost Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jedenáct licencí na těžbu v oblastech, kde se může vyskytovat plyn. Společnost Lane Energy Poland uzavřela v dubnu 2009 smlouvu s ConocoPhillips, třetím největším energetickým gigantem v USA, o spolupráci při hodnocení potenciální výnosnosti šesti licencí, jež získala v Baltské nížině na rozloze přibližně čtyř tisíc čtverečních kilometrů. Smlouva mezi společností Lane Energy Poland, dceřinou firmou 3Legs Resources, a ConocoPhillips „představuje pro 3Legs Resources Group převratnou transakci, díky níž bychom, doufejme, mohli maximalizovat výnosnost licencí v Baltské pánvi severního Polska“, uvedla tehdy firma. Průzkum břidlicového plynu v Polsku provádí také Exxon Mobil. A další americký gigant Chevron se do průzkumu pustil letos na jaře.

„Neoficiální rozhovory s předními geology nasvědčují, že výsledky v Polsku byly nadmíru pozitivní. Panuje nadšený entusiasmus, jelikož ložiska plynu v Polsku mohou být významná,“ sdělil ČESKÉ POZICI varšavský zdroj zasvěcený do problematiky břidlicového plynu. A dodal: „Spolu s entusiasmem však přichází také ,realismus a skepse‘. Zájem o Polsko a především o Ukrajinu však nadále roste.“

„Černé zlato“ (a plyn) u Černého moře

Ukrajina má významná ložiska ropy a zemního plynu. Na území Ukrajiny byla dosud objevena tři ropná a plynová naleziště:

  • Dněpersko-doněcká pánev, označovaná také jako Donbas (Poltavská oblast), jejíž nevytěžené zásoby zahraniční experti odhadují na 150 megatun ropy a 850 miliard metrů kubických plynu.
  • Zakarpatská nížina, jež patří nejen na Ukrajině, ale i v Polsku mezi nejdéle využívané ropné oblasti.
  • Lokality v oblasti Černého a Azovského moře, jež zahrnují jak podmořská, tak pobřežní naleziště, se nalézají v příhraničních oblastech. Jde o nejméně prozkoumaná ukrajinská naleziště.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.